Meille on tulossa lapinporokoira, ja yritin etsiä netistä sen turkin hoidosta
mutta en mistään löytänyt (voi olla omaa tyhmyyttäkin kyllä)
Mutta!
Te joita on näillä koirilla siunattu kertoisitteko sisäkoirana olevan porokoiran turkin hoidosta?
Riittääkö muutaman kerran viikossa harjaus?
Kuinka usein pesette ym?
turkin hoito (lapinporokoira)
9
2834
Vastaukset
- olli43
kasvattajalta.Tulee nykyisin pennun mukaan aina lähes ohjeet mukana niin ruokinnasta,kuin muistakin.Kysy siltä se antaa parhaan vastauksen sinulle.
- MInä vaan täältä...
Itse emme ole ikinä ns maailman aikana saaneet minkäänlaisia ohjeita..... edes ns nykyaikaisilta kasvattajilta, edes rotuyhdistyksen viskaaleilta ostaessa.
- Minun kantani
Näissä on eri yksilöillä vähän erilaisia karvan tyyppejä. Toisilla tarttuu lika ja pöly, toisilla ei läheskään niin herkästi. Toisilla pidempi ja vahvempi määrä karvaa - toisilla ei. Toisten karva on sellaista, että olisi yhtä tyhjän kanssa kampailla. Kammaksi voi ostaa stockalta tai mustista ja mirristä tms sellaisen teflonpäällysteisen mustan kamman, joka vie sähköisyyttä, tai ei sähköistä kammattua turkkia. Niitä saa 7.5-10 eurolla. Stockalla oli halvempia. Jonkunnäköinen harja. On myös niitä karvankampauskintaita ja jopa furminaattoreita, mutta tarvinneekö se nyt sentään sellaista.
Meillä ei narttuja taideta yleensä harjata laisinkaan kuin huvin vuoksi joskus harvoin persuuksista ja kaulavillat juniorilta katsotaan, ettei takkua. Urosta on karvattu aina, mutta sitäkin silloin, kun se näyttäisi sitä tarvitsevan ... eli ei niitä tarvi mitään muutaman kerran viikossa.
Yksi taitaa olla pesty toissasyksynä viimeksi. Toista ei ikinä kunnolla, muuta kuin vedellä. Yksi taittiin pestä tänä syksy ...
Saisi kyllä pestä useamminkin minusta, mutta koirat on erimieltä. EIkä ole ollut ongelmiakaan, eikä käydä näyttelyissä, eikä meidän hurttia kukaan sihtaa kuin me ja ne itse. Tutut ei o kommentoineet mitään ainakaan ;))
Paras nyrkkisääntö, ehkä, et kun syksyllä tulee kylmät kuivat ja loska loppuu, pese silloin kunnolla ja muista aina huuhdella sikamaisen kunnolla ja tee tämä illalla viimeisen ulkoilun jälkeen, väännä lämmöt hyvälle, jotta koira kuivaa aamuksi. Sitten keväällä kun teiden hiekoituslika ja saaste tehnyt koirat likaisiksi, jos on, niin sitten peset tarvittavan määrän kertoja, että siedät koiraasi siinä kunnossa kuin se on.
Tassuja ja mahanalauksia voi aina tarvitessa virutella, plus jos jossain paskassa käärittelee itsensä, sitten on pakkopakko pestä.
Muuten vältä.Ei näitä tarvi esim pestä joka kerta kun menee näyttelyyn - jos niissä laukkaa. Kun katsoo, ettei vallan paskaisena vie. Jos kädet tuntuu tahmealta koiran turkin käsittelyn jälkeen, tai koira haisee pahalta muussa mielessä kuin tavalliselta koiran tai märän sateessa kastuneen koiran hajulta eroten, sitten on pestävä. - ebaba
Koira siis ei tule kasvattajalta, vaan myydään pari vuotiaana joltain pariskunnalta jolla ei ole "aikaa" hmm...
eikä siis sanoneet mitään turkista kysymyksestä huolimatta.
Mutta kiitos teille kaikille- finmva
höpö höpö taas teitä.porokoiran turkki tarvitse minkään laista hoitoa.porokoirani on fin mva eikä kertaakaan ole harjaa nähny.keskityisit olenaisiin, koirasi ulkoiluun ja aktiviteeteihin paljon tärkeämpi kuin turkin harjaus .
- ebaba
finmva kirjoitti:
höpö höpö taas teitä.porokoiran turkki tarvitse minkään laista hoitoa.porokoirani on fin mva eikä kertaakaan ole harjaa nähny.keskityisit olenaisiin, koirasi ulkoiluun ja aktiviteeteihin paljon tärkeämpi kuin turkin harjaus .
Kukaan ei ole sanonut että ei olisi liikuntaa ja aktiiviteettejä koiralleni
mutta kyllä haluan koirastani pitää huolta muutenkin kun lenkittämällä huhhu - finmva
ebaba kirjoitti:
Kukaan ei ole sanonut että ei olisi liikuntaa ja aktiiviteettejä koiralleni
mutta kyllä haluan koirastani pitää huolta muutenkin kun lenkittämällä huhhuniin en pahalla sanonut aktiviteeteista.jos koira saa ulkoilua ja lenkitystä tarpeeksi,niin turkki pysyy kunnossa.tarkoitin sitä,että haarjaamiseen käytetty aika,voi käyttää ulkoiluun.ja lumessa peuhaamiseen
- katsos nyt...
No ehkä se kysymys niistä oli vähän naurettava, ajatteles nyt... niin ne ei sitten kehdanneet sanoa sitä seikkaa päin korvaa/naamaa sinulle. ..
- minä vaan
turkki ei tarvitse minkäänlaista hoitoa muulloin kuin karvanlähtöaikana harjausta. Muulloin voi omin silmin nähdä tarvitseeko pesua yms. Jos koira on terve ja ruokinta-asiat kunnossa niin ongelmia turkin kanssa ei pitäisi olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303908
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131869Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631334Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951276Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671146Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5991- 47921
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti356878Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26861En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39861