Asun kerrostalossa jossa on kaapeli verkko. Olen katsonut boxista signaalin laadun ja tason. Ovat tosi heikot. Molemmat pyörivät siinä 10-18% välillä. Telkkarikin joskus oirehtii sammumalla ja joskus tulee mosaiikkia. Nyt olen ajatellut hankkia kaapelikaistan. Mutta tulisiko se toimimaan lainkaan tällaisillä arvoilla? Kannattaako harkita sen ottoa???
Kannattaako?
5
710
Vastaukset
- vesku peksi
tuollaisilla arvoilla ei kannata ottaa kaapelikaistaa sillä on 100% varma että yhteys ei toimi lainkaan tai pätkii jatkuvasti. kaapelit on syytä tarkistuttaa ja korjauttaa.
- ent.asiakas
Minulla on kokemuksia juuri tuosta ongelmasta. Kaapelikaista ei toiminut lainkaan, pätki kokoajan. Operaattori epäili vain koneissa tai modeemissa olevan vikaa. Oli neljä eri modeemia ja kaikissa sama juttu. Eikä koneistakaan mitään vikaa löytynyt. Sanoivat että linjat ovat kunnossa. Kunnes ymmärsin katsoa boxista niitä tehoja. Ja nehän oivat aivan alakanttiin. Alle kahdessa kympissä molemmat.
Pystyykö operaattori muka näkemään ne arvot? Jos pystyy, niin eikö jo siitä pitäisi heille selvitä että pätkimisen syy on huonoissa kaapeleissa?
- hölöttäjä222
on vielä vanhat puhelinpiuhatkin...
Saattaisi toimia paljon paremmin sitä pitkin, eikä kaapelia...- nyx asiakas
kaapelikaistassa signaalin voimakkuuden TÄYTYY olla vähintään 70% jotta internet yhteys toimii ilman pätkimistä kun taas kaapeli television katseluun riittää jo 40% signaalin taso. operaattori pystyy näkemään kaapeli signaalin omasta kaapelistaan eli operaattorilta sähkökaappiin sekä talon kaapelista eli sähkökaapista antenni pistokkeeseen mittarilla joka asennetaan pistorasiaan ja mitataan siitä tehot.
jos sulla on käynyt asentaja mittaamassa pistorasiasta niin varmasti on huomannut huonon signaalin ja olisi pitänyt sinulle siitä kertoa.
tuollaisessa signaali tasossa ei pitäisi edes television toimia kunnolla tai boxin jos katsot televisiota boxin kautta ja lisäksi huonosta/viallisesta kaapelista voi tulla sähköpiikki joka voi vahingoittaa digiboxia tai televisiota. nyt teet operaattorille vikailmoituksen ja käsket tulla mittaamaan ne tehot sekä käsket näyttämään että mitä siinä mittarissa todellakin on ne arvot. - dorka
nyx asiakas kirjoitti:
kaapelikaistassa signaalin voimakkuuden TÄYTYY olla vähintään 70% jotta internet yhteys toimii ilman pätkimistä kun taas kaapeli television katseluun riittää jo 40% signaalin taso. operaattori pystyy näkemään kaapeli signaalin omasta kaapelistaan eli operaattorilta sähkökaappiin sekä talon kaapelista eli sähkökaapista antenni pistokkeeseen mittarilla joka asennetaan pistorasiaan ja mitataan siitä tehot.
jos sulla on käynyt asentaja mittaamassa pistorasiasta niin varmasti on huomannut huonon signaalin ja olisi pitänyt sinulle siitä kertoa.
tuollaisessa signaali tasossa ei pitäisi edes television toimia kunnolla tai boxin jos katsot televisiota boxin kautta ja lisäksi huonosta/viallisesta kaapelista voi tulla sähköpiikki joka voi vahingoittaa digiboxia tai televisiota. nyt teet operaattorille vikailmoituksen ja käsket tulla mittaamaan ne tehot sekä käsket näyttämään että mitä siinä mittarissa todellakin on ne arvot.jos asut talonyhtiön ylläpitämässä asunnossa niin ilmoitus vain asunnosta vastaavalle ja hän tekee asiasta kirjallisen vikailmoituksen joka lähetetään operaattorille. minulla oli aikoinaan kun asuin vanhassa kerrostalossa niin samanlainen ongelma, mutta vain kaapeli tv:n kanssa ja asia pitkittyi minusta johtumattomasta syystä ja televisio heitti vesiperän ja kirjaimellisesti ei pysynyt enää päällä vaan sammui jatkuvasti ja lopulta koko ruutu jäi vain siniseksi ja kuvaa ei enää tullut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1126945KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3916621Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653337Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521282889Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092484Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään382039- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257