Onko teillä paniikkihäiriöisillä kokemusta särkylääkkeiden vaikutuksista? Itsestäni on tullut lääkkeiden suhteen tosi herkkä, normaali 400 mg Burana vetää pöntön ihan sekaisin. Olo on epätodellinen, jotenkin tuntuu että sydän lakkaa lyömästä, enkä ole hetkessä kiinni. Särky kyllä häviää ja myös lihakset rentoutuvat. Pohdiskelen, että luonko itse itselleni paniikin miettimällä asiaa, vai onko lääkkeen kemiallinen vaikutus todella niin vahva? Aikaisemmin, ennen PH:tä saatoin ottaa Buranaa ym. ihan huoletta ilman mitään sivuvaikutuksia, paljon en kyllä niitä silloinkaan käyttänyt.
Tavalliset särkylääkkeet ja PH
Paniikkiako
4372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Syötkö jotain lääkettä säännöllisesti paniikkihäiriöön. Itse en ole ainakaan huomannut, kuin ehkä rauhaottavan vaikutuksen buranan tai vastaavan syötyäni.
En syö säännöllisesti lääkkeitä paniikkihäiriöön. Olen pärjäillyt vielä ilman, SSRI-lääkkeiden sivuvaikutuksista on tullut luettua niin kauheita juttuja että olen yrittänyt sinnitellä ilman. PH:sta olen kärsinyt nyt reilun vuoden. Jossain määrin se on helpottanut, mutta muutama kiusallinen juttu kuten tuo särkylääkeasia on johtanut välttämiskäyttäytymiseen.
Parasetamoli ei tee paniikkeja, mutta ei tehoa minuun muuten, ei ole tehonnut ennen PH:takaan. Särky lievenee, muttei häviä ja jonkun tunnin kuluttua särky voi olla kahta pahempi.
Oletko koittanut ketorinia? minulle se ainakin toimi eikä pahentanut paniikkia eikä myöskään aspirin mutta se ei minulle sitten muuten toimi..
Noista SSRI-lääkeistä vähän omia kokemuksia..Citalopram-hexal toimi omalla kohdalla ihan hyvin tosin ensimmäiset kolme viikkoa oli maha sekaisin jatkuva janon ja krapulan tunne..
Viimeksi lääkäri määräsi synnytyksen jälkeiseen masennukseen cipramilia jonka apteekkari muutti sepramiksi.Puoli tuntia lääkkeen ottamisesta tuli kummallinen kylmä tunne koko kehoon ja oli pakko juosta oksentamaan.Lisäksi pelko oli jotain aivan järkyttävää,luulin tukehtuvani oksennukseen jalat ei kantanut ja rintaan sattui..Jätin seuraavina päivinä lääkkeen ottamatta ja oireet alkoivat hävitä pikku hiljaa.
Ahdistus ja paniikkikohtaukset ovat vaan jääneet pysyviksi nyt:/ onneksi on rauhoittavat pahimpiin oloihin ja kai se sepram olisi auttanut jos olisi kestänyt vaan nuo oireet mutta kun vauvaa piti hoitaa niin en pystnyt.lisäksi sen viikon aikana en syönyt juuri mitään kun olin niin paniikissa,laihduin 5 kiloa..(160/39)
paniikkihäiriöön vaikuttavat joillakin monet lääkeaineet.Itse käytän tarvittaessa parasetamolia särkyyn. Puudutteista esim.hammaslääkärissä valitsen ne,jotka eivät sisällä non-adrenaliinia. astamalääkkeistä jotkut aiheuttavat kohtauksia. Yleensä sellaisetlääkkeet jotka lisäävät/kiihdyttävät adrenaliini tuotantoa ovat niitä jotka paukkaavat paniikin helposti pintaan,koska paniikkihäiriössä on osin kyse adrenaliinin "liika-tuotannosta".
Lisäksi yskänlääkkeet jne.jotka sisältävät kofeiinia eivät välttämättä sovi.