Lapissa mennään alamäkeen, lujaa

Napapiirin Sankari

Lapin laskettelukeskuksia valtaa jonkunmoinen suuruudenhulluus.

Levit, Ylläkset, Rukat, kaikki puhuvat kymmenistä tuhansista uusista vuodepaikoista. Kaavoja laaditaan ja tunturinjuuret pitää saada täyteen kerrostaloja. Kukaan ei puhu kuinka ja miten, näihin saadaan asiakkaat, huolletaan ja siivotaan vaihtopäivinä tai miltä ympäröivä luonto näyttää kaikkien näiden investointien jälkeen. Nykyisellä voluumilla ja konseptilla palvelut jo ontuvat. Levillä laitettiin viime keväänä ravintolat kiinni heti pääsiäisen jälkeen ja eilen Ylläksen Taigassa ravintolan wc:t olivat kirjaimellisesti oksennuksen ja pissan peitossa. Palvelu huonoa, yhtä paukkua sai odottaa 25 min niinpä eipä kumma, että kaikki Ylläksen ravintolat ammottivat tyhjyyttään uuden vuoden aattona. Huminan ja Joiku pubia lukuunottamatta.

Perheet ja ulkomaalaiset pysyivät mökeissään ja Taigan nopea gallup kertoi ainakin puolen nuorisojoukosta asuvan ympäröivissä kerrostalohuoneistoissa. Nuorisoa väheksymättä, päinvastoin, tähänkö ylikapasiteetti johtaa. Halpoihin tarjouksiin, sen kummemmin asiakaskuntaa segmentoimatta ja bailaavaan nuorisoon. Puuttuu vielä vain, että hädässä aletaan ottamaan britien polttariporukoita ja sitten häipyy loputkin maksavat asiakkaat.

Kaikkien ei tarvitse olla Leviä, mutta perisuomalaiseen tapaan kuuluu kopioida kun ei muuta osata tai keksitä. Ylläsjärven kerrostalojen lisäksi Ylläkselle halutaan toinen ghetto Äkäslompolon puolen hissien juureen. Kenenkäs muun toimesta kuin Pallakselle hotellia havittelevan yrityksen toimesta. Samalla yrittäjällä tuli kiire siivota muhakasat tunturista kun eduskunta äänesti uudesta Pallas-laista. Rukan alppikeskuskaan ei houkutellut ulkomaalaisia eikä kotimaisia, britit käänsivät kelkkansa muualle ja huoneistot piti muuttaa viikko-osakkeiksi.

Lapissa tuntuu olevan mantra, että mitä korkeammalle saa rakentaa sen parempi ja kukaan ei mieti sitä, että todellinen luonnon rauha siirtyy aina vain kauemmas keskuksesta. Leville ja Rukalle mennään ehkä bailaamaan ja Taigaan, mutta muihin keskuksiin tullaan luonnon takia.

Ulkomaalaiselle ja kenelle vain luontoa arvostavalle hiljainen hämärä metsässä kirkkaan taivan alla on elämys, syy lähteä lomalle, eikä taivaan rannassa kajastavat Lapin Vegasin valot.

Tässä hommassa ei voita edes asiakas vaikka hinnat laskevat. Ylikapasiteetti on turmiollinen noidankehä joka pilaa itse tuotteen ja myös sen toimintaympäristön. Kotimaan kysyntä ei kasva ja ulkomainen ei kerrostaloja kaipaa joten tälle suuruudenhulluudelle pitäisi jonkun laittaa toppi



.

2

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pieni on kaunista

      On niitä oikeita paikkoja vielä, mene Luostolle. Siellä olen joskus hiihtänyt aamutuimaan 5 km Lampivaaran majalle ilman yhtään vastaantulijaa, vain hiljaisuus ja lumi ympärillä. Ei löydy alkoa eikä pankkiautomaattia, Sodankylässä lähimmät. Luostolla ei ole yhtään kerrostaloakaan ja kaikki keskustan kämpät on kelohirrestä. Jos kaipaa jonain päivänä isompia rinteitä, Pyhälle on vain 20 km.

      Toivottavasti Luosto pysyykin ja pidetään aitona ja rauhallisena, noita menomestoja on tarpeeksi eikä monet kaipaa sitä örvellystä lomallaan.

    • ....

      Siellä on aitoa lomatunnelmaa, eikä ruuhkista tietoakaan. Palvelu ystävällistä, ja vieras kyllä muistetaan, kun tulee uudestaan. Örvellyspaikkoja emme ole koskaan kaivanneet, ainoastaan hienoja rinteitä tai hiihtolatuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      105
      2633
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      102
      1755
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1525
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      16
      1242
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      22
      1048
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      973
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      45
      949
    8. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      91
      924
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      120
      921
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      338
      836
    Aihe