Eli onkohan noita luontaisesti gluteemittomia karkkeja saatavilla mistään.Ei saa sisältää yhtään gluteenia.
Luontaisesti gluteenittomat karkit
14
8220
Vastaukset
- keliaaakikko
millä mitalla,esim salmiakit joissa lakritsiuutetta sehän on täysin gluteenitonta,itse lakuun taas lisätään vehnäjauhoja..kippareilla joissa irtokarkkejakin myydään niistä löytyy kymmeniä tosi hyviä täysin gluteenittomia,täytyy vaan pyytää myyjältä se alkuperäinen karkkilaatikko missä on tuoteselosteet,niitä vaan rohkeasti kysymään,itekin aina varmistan niistä.Esimerkiksi R-Kioskin ÄRRÄ-boxit isot muoviset karkkilaatikot ovat täysin gluteenitomia jos ei muuta keksi niin osta se, ovat kaikenlisäks tosi hyviä on myös mustia salmiakin makuisia karkkeja plus paljon hedelmä karkkeja,niihin tulee kyllä himo äkkiä ihan pakko ostaa sillon tällön.Suklaista Tupla on keliaakikoiden suosima herkku.
- kannattaa tarkistaa
Tupla ei ole enää gluteeniton :(
- keiliaakiko
kannattaa tarkistaa kirjoitti:
Tupla ei ole enää gluteeniton :(
muka ole tupla gluteeniton
- Keliakiankourissa
keiliaakiko kirjoitti:
muka ole tupla gluteeniton
Otsikko kertonee eli Tupla ei ole enää gluteeniton. Täällä keskustelua asiasta:
http://www.glu.fi/keskustelu/aihe/Tupla/139/ - keiliaakiko
Keliakiankourissa kirjoitti:
Otsikko kertonee eli Tupla ei ole enää gluteeniton. Täällä keskustelua asiasta:
http://www.glu.fi/keskustelu/aihe/Tupla/139/eiköhän noi vehnäallergiset ole se syy minkä takia leaf varoittelee tuplasta ihan varotoimena vaan,uskon että kun minä syön yhden tuplan viikossa parissa luulisin sen kestävän eikä ole allergiaa eikä dermatitis herpetiformista vaan keliakia.Kokonaan en tuplaa jätä.Mutta tietysti hyvä tietää tuokin juttu.
- ..................kk
keiliaakiko kirjoitti:
eiköhän noi vehnäallergiset ole se syy minkä takia leaf varoittelee tuplasta ihan varotoimena vaan,uskon että kun minä syön yhden tuplan viikossa parissa luulisin sen kestävän eikä ole allergiaa eikä dermatitis herpetiformista vaan keliakia.Kokonaan en tuplaa jätä.Mutta tietysti hyvä tietää tuokin juttu.
korjaus edelliseen siis mulla on dermatitis herpetoformis,ei ihokeliakiaa eikä vehnäallergiaa
- Mara...
..................kk kirjoitti:
korjaus edelliseen siis mulla on dermatitis herpetoformis,ei ihokeliakiaa eikä vehnäallergiaa
dermatitis herpetiformis = ihokeliakia suomeksi
- ---------
Gluteeniton lakritsi on turvallista ja Dammenbergin tummat suklaat, joissa on gluteenittoman tuotteen merkki. Plamil-luomusuklaat samaten. Tähän aikaan vuodesta voi vielä olla saatavissa Maraboun tumma Noblesse-suklaa, jossa on maissikrokanttia ja jota on saatavissa vain jouluna. Nämä käyvät siis kaikista herkimmillekin tapauksille, koska eivät sisällä mitään viljoista peräisin olevia lisäaineita. Lisäksi kannattaa tutustua netissä Allermiinan valikoimaan.
- pööpööö
Sirkus-, salmiakki- ja hedelmäaakkoset, leijonat, läkerolit, sisut ym.
Ainakin jos on uskomista Leafin nettisivuihin: http://www.leaf.fi/tuotteet/ainesosahaku- kaeliaakikko
Surffi..Sirkus..Hedelmä..Salmiakki AAKKOSET..nämä aakkoset tosi herkkua keliaakikolle..lakritsiuute on gluteeniton..minun suosikki Sirkus aakkkoset..nam!
- kkkkkkj
kaeliaakikko kirjoitti:
Surffi..Sirkus..Hedelmä..Salmiakki AAKKOSET..nämä aakkoset tosi herkkua keliaakikolle..lakritsiuute on gluteeniton..minun suosikki Sirkus aakkkoset..nam!
Onko aakkosissa glukoosifruktoosisiirappia (vehnästä)??
Olin joskus lukevinani, että on, joten en ole enää edes vaivautunut tarkastelemaan pakkausta viime aikoina. - jyryks
kkkkkkj kirjoitti:
Onko aakkosissa glukoosifruktoosisiirappia (vehnästä)??
Olin joskus lukevinani, että on, joten en ole enää edes vaivautunut tarkastelemaan pakkausta viime aikoina.Leafin sivuilta; (http://www.leaf.fi/tuotteet/tuoteryhma/tuote/gid=03.01/id=11677028/t=Aakkoset Salmiakki 120g)
tuotteissammme joko vehnä-, peruna-, ohra- tai maissipohjaisia glukoosisiirappeja. Emme erittele tuotteiden ainesosaluetteloissa tärkkelyssiirapin viljoja, koska tämänhetkisen tieteellisen tiedon mukaan vehnäpohjaiset glukoosisiirapit eivät aiheuta allergia- tai yliherkkyysreaktioita. Pakkausmerkintämme ovat Euroopan elintarviketurvallisuusviraston EFSA:n (European Food Safety Authority) ohjeiden mukaiset.
Voit hakea gluteenittomat tuotteemme ainesosahaun avulla. Kannatta huomata, että ainesosahaussa gluteeniton tuote ei ole sama asia kuin luontaisesti gluteeniton tuote.
Ja aakkosten ainesosa;
sokeria, glukoosisiirappia, muunnettua perunatärkkelystä, stabilointiainetta (sorbitolia), ammoniumkloridia (= salmiakkia), liivatetta, lakritsiuutetta, suolaa, pintakäsittelyainetta (karnaubavahaa), emulgointiainetta (E 471), väriä (E 153), aromia.
Eli tämän mukaan ei luontaisesti gluteeniton!
- Anonyymi
Vanha ketju mutta herättelen kysymällä samaa asiaa jälleen eli onko nykyisin karamellejä joissa ei ole missään muodossa mg,kaan kotimaista viljaa.
Ei siis glukoosisiirappeja maltodekstriinejä yms.
Minäkään en voi syödä merkinnällä gluteeniton koska nykyinen laki pitää gluteenittomana vaikka tuotteessa on viljaa 0.20mg/1 kg tuotetta. - Anonyymi
Nykyisin syön vain läkerol pastilleja ja pandan liköörikonvehteja...ne onkin ainoat tällä hetkellä joten kiitos paljon jos jollakin on antaa vinkkiä karkeista jotka ovat puhtaasti luonnollisesti gluteenittomia..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236809Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää391209Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271022- 75881
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47814Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a59804Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93774Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38771Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14716- 43713