Saako satakunnan keskussairaalassa Porissa pitää synnärillä omia vaatteita? omat croksit pakkasin mukaan, mutta miten on omien vaatteiden kanssa? Entä ottavatko vauvan synnytyksen jälkeiseksi yöksi vauvalaan, jotta saa levätä?
satks
vaatteet
2394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vaatteista en tiedä, luulisin kyllä että saisi pitää omia vaatteita jos tahtoo.
Vauva otetaan heti itselle huoneeseen, ainakin itsellä ja huonekavereilla
näin oli.
Yleensä vauvan saa heti samaan huoneeseen, jos äiti ja vauva voivat hyvin. Itse olin synnytyksen jälkeen huonovointinen/sairas, vauva vietiin eri huoneeseen. Oli outoa herätä yksin huoneessa ja odottaa hoitajaa, miettien missä minun vauva on. Olin viikon osastolla, välillä hoitivat/syöttivät vauvaa yöllä, jotta sain vähän levätä. Muistuttivat monta kertaa että voi pyytää apua tarvittaessa myös päivällä esim. vaipan vaihdossa ym.
Ei kannata olla huolissaan, apua saa aina tarvittaessa.
Vaatteista: muistaakseni saa käyttää myös omia vaatteita. Itse käytin sairaallan vaatteita, ei tarvi kuljettaa likasia vaatteita kotiin. Omat imetysliivit on käytännölliset mukana.