Tästä saamme NAUTTIA TV-maksullamme

Jeannetta Björkqvist

Räikeää rasismia svenska YLE:ssä

Suomalaiset ei ollenkaan tiedä, miten TV:n lupamaksuilla heitä haukutaan ruotsinkielisillä kanavilla, radio Vegassa, radio Exremissä ja FST:ssä.

Esim. koko välipäivät joulusta alkaen on radio Vegassa oikein urakalla haukuttu suomenkielisiä, kuinka ne ovat huonompia, kun eivät puhu ruotsia. Jotain pohjanmaan ruotsinkielisiä naisia esim. haastateltiin ja henkeään sai haukkoja, kun kuunteli sitä halveksunnan määrää, jonka suustaan päästivät.

Tänään Eftersnack-ohjelmassa oli HBL:n toimittaja Jeannette Björkvist, Magnus Londen, Joel Backström ja Micha Eriksson keskusteluohjelmassa. Varsinkin Björkvist aivan uhkui vihaa suomenkielisiä kohtaan, ja kaikki neljä haukkuvat Suomea ja suomalaisia jokaisessa ohjelmassa. Björkvistin asenne Vanhasta kohtaan täyttäisi melkein viharikoksen tunnusmerkit, niin valtavalla raivolla hän Vanhasta haukkui.Täytyy ihmetellä, että puolueettomana itseään pitävä lehti HBL palkkaa tuollaista kirjoittajaa. HBL:hän on tietenkin oikeasti RKP-lehti, mutta teeskentelee puolueetonta.

Kaikki nuo 3 ruotsinkielistä kanavaa täyttävät suurimman osan ajastaan kielipolitiikalla. Pääaiheena on se, kuinka hyvää ruotsin kieli onkaan ja kuinka tyhmiä/sairaita/väkivaltaisia ja kaikkea muuta huonoa ovatkaan suomenkieliset. Ruotsin medialle syötetään samat jutut.

Ruotsinkielinen media on varsinkin viime aikoina alkanut täysin rasistiselle linjalle suomenkielistä enemmistöä kohtaan. On aivan käsittämätöntä, että suomenkieliset toimittajat eivät puutu asiaan - vai eivätkö he ymmärrä muumiruotsia.

.

2

484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FST5 on ihan ok!

      Määkään en dikkaa ruottin puhumisesta tässä maassa, mut miksi pitäs olla vielä TYHMEMPI ja kikustua asiasta. Laki takaa ruottinkielelle aseman tässä maas. Oikeestaan on huvittavaa kuunnella vaikka metrossa, kun sinne tulee ns. parempia ihmisiä ja ne puhuu ruottia. Sitten jollekkin tulee puhelu ja se puhuu HYVÄÄ suomea ja kääntää tämän puheen SURKEEKSI ruotsiksi. Kyse on oikeesti vain periaatteesta, jolla isi/äiti kasvattaa lapsiaan olemaan parempia. Taas tulee oman suvun vihat päälle, mutta anti tulla vaan. Ruottia ei pidä korvata ainakaan VENÄJÄN kielellä, joka haisee, haisee pahalle. Enkkuu vaan kehiin kaikille, kun sillä nyt oikeesti pärjää vaikka ruottissa.

      • Tässä SE ongelma

        "Laki takaa ruottinkielelle aseman tässä maas."


        Ainoastaan RKP:n laatimat lait takaa ruottinkielelle aseman tässä maassa - ongelmana on vain se, että Manner-Suomessa on vain 4 % ruksannut itsensä ruotsinkieliseksi ja oikeita ruotsinkielisiä on vain 4.000-5.000 Stenbäckin mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3760
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2732
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2290
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2261
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1749
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1540
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1512
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1399
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1251
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1204
    Aihe