Kansalaiset voivat olla oikeutetusti huolissaan maan tilasta.
1) Potilaat eivät ole turvassa sairaaloissa eivätkä hoitolaitoksissa. Henkilökunta ei ole luotettavaa, potilaita jopa murhataan.
2) Sairasmieliset ihmiset ampuvat kouluissa oppilaita ja opettajia.
3) Kaupoissa tapetaan asiakkaita ja henkilökuntaa.
Mitä tekevät päättävät? Ministeri Holmlund toistelee mammamaiseen sävyyn, että "on syytä paneutua pohtimaan... " Presidentti ei osaa antaa muuta lausuntoa kuin, että "emme hyväksy väkivaltaa." Sen lausunnon olisi osannut antaa erkkikin.
Ja sitten vielä Lehtomäestä pääministeri ... Apua, muutan Uuteen Seelantiin!
1) Potilaat eivät ole turvassa sairaaloissa eivätkä hoitolaitoksissa. Henkilökunta ei ole luotettavaa, potilaita jopa murhataan.
2) Sairasmieliset ihmiset ampuvat kouluissa oppilaita ja opettajia.
3) Kaupoissa tapetaan asiakkaita ja henkilökuntaa.
Mitä tekevät päättävät? Ministeri Holmlund toistelee mammamaiseen sävyyn, että "on syytä paneutua pohtimaan... " Presidentti ei osaa antaa muuta lausuntoa kuin, että "emme hyväksy väkivaltaa." Sen lausunnon olisi osannut antaa erkkikin.
Ja sitten vielä Lehtomäestä pääministeri ... Apua, muutan Uuteen Seelantiin!
Vastaukset 18
Vanhimmat
Tämä on aivan sairas maa.
Suomessa on sisäasiainministeriö ja sieltä voit tutustua Suomen sisäisen turvallisuuden tavoiteohjelmaan, jossa kokonaisuus on nähtävissä laajemmin kuin median esiin tuomat yksittäistapaukset.
Tavoite on kova, puuttuu vain keinot.
Suvatsevaisuuden apostelijoihin, jotka ovat sitämieltä, että yksilönvapaus on pyhä ja koskematon asia. Niinpä tämä on johtanut siihen, että poliisi ei voi puuttua kenenkään tekemisii, ennenkuin jotain kauheaa sattuu. Näissä jokaisessa ampumistapauksessa poliisi on tiennyt, ja aavistanutkin että jotain sattuu, mutta kun ei voi mitään. Vaikka poliisi omaa henkeään puolustaissa ampuu rikollista, on tämä suvatsevaisuuden joukko kimpussa. Kyllä nyt kauhistellaan, ja kommentoidaan, kun on "paskat"housuissa, tähän on tultu, kun sitä on kerjätty.
siinä taas yksi joka ei ymmärrä tiedotusvälineiden esiintuomia asioita vaan syyttää kaikeata kukkahattutätejä. sekin on älyn puutetta, jos ei muuta keksi niin hokee kukkahattutäti, kukkahattutäti, kukkahattutäti.
viimeisintä kouluampumista edesauttoi poliisipiirin moka, samoin tätä cellon tapausta.
On hyvin vaikea toimia. Kyllä nyt syytetään poliisia, kun on hätä, muulloin se on välttämätön paha. Sinäkin Salmevillamyssy olisit ollut kovin pahoillaan, ja syyttänyt poliisia rasistiksi, kun olisi ottanut maahanmuuttajalta aseen pois, näin se vaan menee.
Syyt eivät ole poliiseissa. Syyt ovat päättäjissä jotka eivät osaa päättää miten väkivallan kierre katkaistaan.
Kansanedustajat säätämään lakeja joilla eriarvoisuus poistuu! Sen kun tekevät niin ihmisten paha olokin poistuu ja surmauutiset loppuvat.
nämä ed. mainitut tapaukset ovat olleet ennakoitavissa. saa tässä olla huuli pyöreenä kun iltalehdistössä mainostetaan kuinka tämä viimeisin tappaja on kulkenut luvattoman aseen kanssa pirsmassa kahvilla jo pidemmän aikaa. yleisessä tiedossa ollut asia.
poliiseilta viety kunnia? sitä heillä ei ole koskaan ollutkana, ei myöskään ennakointikykyä.
Vastuun kantaja on sisäministeri Holmlund, hänen on heti erottava! Täysin tehoton ministeri, höpisee ja lässyttää vain tyhjänpäiväisyyksiä.
Sille kuuluva valta, niin kyllä tapahtuu. Ymmärrän hyvin poliisinkin asennetta, syyttämättä jättämis päätökset vakavissakin rikoksissa. Jos toimit maalaisjärkeä käyttämällä, on heti tyetyt hyysärit niskassa, elikkä poliisi on suomessa, kuin nurkkaan ahdistettu pelokas hiiri, kiitos siitä päättäjille, etenkin muutamille naisedustajille. Kyllä vielä pitäisi Kekkonen kainaa haudasta, ja Aila Kännö takaisin (vaikkakin nainen) takaisin portinvartijaksi maahantulovirastoon.
Kansanedustajat tasaarvoa luomaan heti, eikä vuosien päästä sillä kansa nousee vielä kapinaan herrojen ahneuden vuoksi,tällaista jos olis muualla niin olis jo mellakoita,mutta suomalaiset ovat lepsuja.
näiltä nurkassa kyyhöttäviltä pelokkailta hiiriltä puuttuu ammattitaito ja ammatillisuus. helsingin huumejutuissa he olivat varoittaneet rikollisia tuomasta huumelastia koska rikolliset olivat joutumassa poliisisn väijytykseen. onko tämä oikeata toimintaa?
luvallisen aseen omistajia ahdistellaan kuten k0rh0nen on kertonut sen sijaan luvattoman aseen omistaja, tämä viimeisin tappaja on saanut rauhassa pullistella aseensa kanssa.
Hyvä avaus maisterilta.
Esimerk. Englannissa on tapana ministerillä erota kunn hänen toimivaltaansa kuuluvalla sektorilla tapahtuu laiminlyöntejä yms. Holmlundin alueella ei muita tapahdukaan kuin laiminlyöntejä. Hänen on syytä antaa paikkansa kyvykkäämmälle päättäjälle.
näissä väkivaltarikoksissa.
Esim. Rovaniemellä tapellaan nakeista ja takseista, jos uutisiin on uskomista. Joten Holmlundin logiikan mukaan kaikki vanhat nakinmyynti- ja taksiluvat tulisi panna tarkasteluun.
Näinkö sen tulisi toimia ?
siitä ei hätä hälvene jos holmlund erotetaan. toki hän voi erota ja sittenkö ollaan kaikki tyytyväisiä kun syyllinen on poistunut?
Rajamäki sisäasiainministerinä ollessaan? Siinä oli mies paikallaan.
Nykymeno on kuin akkaväen ompeluseuroissa. Juoruihin ja huhuihin perustuen tehdään mutupäätöksiä. Jäljet tulevat näkymään vielä pitkään...onpahan seuraavilla sukupolvilla ihmettelemistä ja naurun aiheita.
Holmulund vain keskittyy maahanmuuton lisäämiseen pakolaisten muodossa ja veljensä kanssa kehittelemään bisnestä näisä mamuista. Tällä kaksikollahan on kehitteillä Suomen suurimpia vastaanottokeskusksia ja sen tuet sitten sen mukaiset. On se hienoa...
Mahanmuuttajissa ei ole mitään vikaa,kadehditte vaan niitäki.
Kyllä pelottaa menä huomenna raketteja,katsomaan kun ei tiedä mikä sielä räjähtää.