Moi, mun täytyisi ostaa uusi keskusyksikkö. Olen näitä keskusteluja lueskellut ja tullut siihen tulokseen että ns. market koneet kannattaa unohtaa. Usein olen huomannut että kasaa/kasauta kone jossain. Onko olemassa jotain laskureita netissä millä niitä voi laskeskella ?
Uusi keskusyksikkö
sanna22
281225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
tai kännykän laskin toimi?
kasauttaa kone erikseen valituista osista kumpuaa siitä taustasta, että itse haluavat kovan koneen GABOOM-, RÄISK-, BUM-BUM-, KILL-peleihinsä, joita räiskivät hullun kiilto silmissä päivät pääksetysten.
Jos et ole peluri, niin tavalliset valmiskoneet ovat nettikäyttöön aivan hyviä ja riittäviä.
Kasautetusta koneesta voi tulla iso ja kallis ikävyys, kun aletaan selvittämään takuuvastuita.
Täh? Buahaha, parempi on takuu kun joka osalle saa sen maksimitakuun, ei kuten markettikoneessa 1 vuosi. Mistä tällaista sait päähäsi, ihanko mutua totuutena yrität väittää? Takuuvastuita? Siinähän se kuitissa seisoo, höh.
Vai loikkaavatko ne itse koneeseen.
Pelkkä varaosatakuu on aika surkea.
tiedätkö edes mistä puhut? Varaosatakuu? Mikä se on? Itse kasattu tai kasautettu, jokaisella komponentilla on valmistajan määrittelemä takuu voimassa. Omaa tyhmyyttä jos et saa kuitissa erittelyä komponenttien takuusta. Joitakin koneita tässä olen kasauttanut kun en enää itse viitsi ja takuuajat on varmasti paremmat kuin markettikoneissa.
joo kyllä se on et kasattu kone on parempi kuin kaupan paketti kone.
Riippuu siintä mistä päin suomee oot.
Tehdaskunnossa toimivat hyvin, ja kestävätkin pidempään.
Nettikäyttöön ei tarvita pelikonetta.
Joo tuota kasattu ja pelikone se se pitää olla.
sitten siirtyy het tuiohon am3 kantaseen ja ddr3 muistiin
sitä autojakin ;-).. ja asiaan kyllä kannattaa ennemmin hankkia osat itse ja kasauttaa jollakin jos ei itse osaa. Ja mieluummin samasta paikasta hankkii kaikki niin mahd.onkelmien kanssa ei tarvi monee eri liikkeeseen mennä.
Mä oon sen verran vanha äijä et en mä millään mopolla aja se pitää olla mootoripyörä.
No se liike ne kasaa ottaa kyllä hinnan siintä jotain 50€ sitä pitää kysyä kun on paikan päällä.
ei kysyvä tieltä eksy.
jimms siellä on ainakin kasaus
sitten jotkut huoltoliikeetkin tekee kasauksia.
Avaa tuotteen kuvauksen uuteen ikkunaan 0761345-08009-5 Antec 110.00€ 110.00€ X
Nine Hundred Ultimate Gamer ATX-Kotelo
Avaa tuotteen kuvauksen uuteen ikkunaan FD-CR7-000 Teac 27.00€ 27.00€ X
Levykeasema 3.5" HD, musta 7in1 muistikortinlukija
Avaa tuotteen kuvauksen uuteen ikkunaan EAH4890/HTDI/1GD5 Asus 177.00€ 177.00€ X
Ati Radeon HD 4890, 1GB, PCI-E, GDDR5
Avaa tuotteen kuvauksen uuteen ikkunaan KVR1066D3S4R7SK2/4GI Kingston 127.00€ 127.00€ X
2x2GB, DDR3 ECC 1066MHz, CL7
Avaa tuotteen kuvauksen uuteen ikkunaan CROSSHAIR-III-FORMULA Asus 173.00€ 173.00€ X
Crosshair III Formula, AM3, 790FX, DDR3, Crossfire X
Avaa tuotteen kuvauksen uuteen ikkunaan CMPSU-650HXEU Corsair 115.00€ 115.00€ X
650W 650HX, ATX2.2-virtalähde, 80
Avaa tuotteen kuvauksen uuteen ikkunaan ST3750330NS Seagate 154.00€ 154.00€ X
750GB Barracuda ES 2, 3.5", 7200rpm, SATAII, 32MB
Avaa tuotteen kuvauksen uuteen ikkunaan BC-08B1ST/BLK/B Asus 107.00€ 107.00€ X
Blu-Ray Combo, BC-08B1ST, Musta, Bulk
Yhteensä: 990.00€
Onko tuo jokin saunan kiuas tonnilla?
pakettikoneesta 300w virtalähteitä.
Mutta nyt onkin laatu kyseesä.
ja jos laittaa parit näytönohjaimet ja muuten haluaa lisätä koneeseen.
pitää se virta piisata
Näyttää puuttuvan prossu
noin pikasesti kerätty
No en viitynyt oman koneen palikoita laitella tähän
tulis liian hyvä.
Kannattaisi laittaa 177€ johonkin levyke asema kortinlukija?
Miksi yleensä tarvitaan kortinlukijaa.
Mitä sillä kortinlukijalla tehdään.
Onko se edes tarpeelinen.
harva sitä tarvitsee, maksutvkanavia varten mulla se on olemassa
http://fi.wikipedia.org/wiki/Muistikortinlukija
http://www.customcontrol.fi/?sivu=pakettilaskuri.html
tosin jos on kovin alottelia niin suosittelen kasauttamaan valmiiksi asti liikkeessä
mutta jos joskus kaunis päivä tulee sellanen mieleen että windows pitäisi asentaa uusiksi niin siinä samassa rytäkässä menee verkkokortit sun muitten asennus aluilleen
markettikoneissa on ihan hyviäkin kuha jaksaa katella esim tuossa http://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/poytatietokoneet/ASM5800/acer-aspire-poytatietokone?Selected=Specifications#tProductT...
tai tuossa
http://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/poytatietokoneet/IPWRI9550NCD/packard-bell-ipower-poytatietokone?Selected=Specificati...
ja jos haluaa tosi myllyn niin http://www.tehokaskone.net/ArnadaGuardian.html
Unohda markettikoneet. Tuossa hyvä sivusto missä voit lueskella eri vaihtoehtoja, niin saat laadukkailla osilla kasatun koneen.
http://keskustelu.afterdawn.com/forum_view.cfm/215
Ihan kelvollisen saat mistä tahansa tavaratalosta. Jos sinulla on vanha näyttö ja tulostin, tarkista liittimien yhteensopivuus (vaikkapa tulostinkaapeli mukaan ja jonkinlainen kopio näytön liittimestä).
Muutoin saattaisi kannettava olla oikea valinta?
Tavarataloosta tai gigantista ostettu valmispaketti, yleensä ylihintainen, muistia 6gb
Paketti laskuri
http://www.lapstore.net/store/computer.php
Tein pienen testi paketin.. 494.90 € kasauksen kanssa 529.90 € windows 7 premium käyttöjärjestelmällä:
http://www.aijaa.com/v.php?i=5484903.png
ja kotelosta kuva:
https://www.ccity.ie/site/components/com_virtuemart/shop_image/product/3c523ba0e97e7fb169b154b46c0fe265.jpg
Paketissa näytönohjain intekroitu emolevylle ja mahdollistaa näytönohjaimen lisäämisen jatkossa.... mikäli haluaa joskus päivittää enempi pelikoneeksi.
mulla ainakin muistia 8 gigaa mikä on ihan sopiva määrä ja teranen kovo on kans kohta täynnä... Lisäksi uudet "tehokkaat" näytönohjaimet on kyll aika ahneita virran suhteen. Omasta koneesta mitattu yli 900W rasituksessa
IMUTTAMAAN PIRAATTEJA... HAH.. HAA
Mikä hillitön keräilyvimma selittää terasen kovon tarpeen ja sen täyttymisenkin?
TV:stä ja radiosta tulee hömppää, huuhaata ja humppaa tuutin täydeltä jatkuvasti.
Tiedätkö itsekään, mitä vastaavaa olet tallentanut?
Onhan siinä eroa.
Itselle riittää 8 gigan kovalevy riivatun hyvin XP:llä sompailuun netissä, kun en ole keräilyasteella.
Minulla jokin romiksesta dellin vanha kotelo, intel 4, 1 giga muistia pari muutaman sadan g:n kovoo ja yks polttava dvd asema , ja joku atin näytönohjain, mikähän äänikortti en ees muista, enkä viitsi sandralla katsoo tai avata ja hintaa taitaa olla 1€ ja tällä nyt sompailee netissä ja katsoo elokuvia ja kuuntelee mp3:sia. Kaikki kerätty jostain roskista. Poistetuista koneista siis.
En ymmärrä jos käyttö on tätä, että siihen laittasin ees marketkoneen hintaa. Takuu on hyvä, jos jokin hajoo, mee katsoon liiteriin tai vaikka huutonettiin.