Hyvää Uutta Vuotta vaan kaikille :=))
Tässä hiljattain luin jostain lehdestä, kuin on sattunut tapauksia, joissa on ostettu esim. pikkujouluvaatteet, niitä käytetty pikkujoulussa, ja palautettu liikkeseen epäsopivana.
Täytyy sanoa, että kyllä ihminen on aika ovela olio, kun tuollaisenkin asian keksii :=))
Joulun jälkeen oli pitkät jonot kauppojen neuvontatiskeillä palauttamassa tai vaihtamassa joululahjojaan.
Minäkin olin eräs heistä.
Ostin isälleni joululahjaksi pyjaman kokoa L, joka on hänen kokonsa. Katselin liikkeessä, olisko missään pakkauksesta purettu L kokoa, että olisin nähnyt onko koko sopivan näköinen, mutta mistään en sellaista löytänyt. Kuitenkin ostin tuotteen.
Liikkeissähän lukee isolla plakaatilla, että alusasuja ei vaihdeta. Myös kielletään asiakkaalta pakkausten avaaminen. Aika vaikea on kuitenkin ostaa sopivia alusasuja, jos ei ole edes yhtään pakkausta purettu esille.
Noh.. isän ei ollut tarvinut edes kokeilla pyjamaa, kun oli nähnyt sen olevan liian pieni. Tänä päivänä kun koot eivät useinkaan vastaa sitä mitä ennen.
Laskostin pyjaman sievästi pakkaukseen takaisin, ja vein liikkeeseen. Myyjä siinä aprikoi, ja sanoi, että alusasuja heillä ei ole lupa vaihtaa. Kysyinkin, kuinka kukaan voi osata ostaa oikeaa kokoa, kun ette ole purkaneet yhtään pakkausta edes mallikappaleeksi. Eipä myyjä siihen osannut vastata. Otti kuitenkin palautuksen vastaan ja sain tilalle isomman koon.
Olettekos te vieneet pikkujouluissa pitämiänne vaatteita takaisin liikkeeseen? Tunnustakaa pois jos ootte :=)))
Tässä hiljattain luin jostain lehdestä, kuin on sattunut tapauksia, joissa on ostettu esim. pikkujouluvaatteet, niitä käytetty pikkujoulussa, ja palautettu liikkeseen epäsopivana.
Täytyy sanoa, että kyllä ihminen on aika ovela olio, kun tuollaisenkin asian keksii :=))
Joulun jälkeen oli pitkät jonot kauppojen neuvontatiskeillä palauttamassa tai vaihtamassa joululahjojaan.
Minäkin olin eräs heistä.
Ostin isälleni joululahjaksi pyjaman kokoa L, joka on hänen kokonsa. Katselin liikkeessä, olisko missään pakkauksesta purettu L kokoa, että olisin nähnyt onko koko sopivan näköinen, mutta mistään en sellaista löytänyt. Kuitenkin ostin tuotteen.
Liikkeissähän lukee isolla plakaatilla, että alusasuja ei vaihdeta. Myös kielletään asiakkaalta pakkausten avaaminen. Aika vaikea on kuitenkin ostaa sopivia alusasuja, jos ei ole edes yhtään pakkausta purettu esille.
Noh.. isän ei ollut tarvinut edes kokeilla pyjamaa, kun oli nähnyt sen olevan liian pieni. Tänä päivänä kun koot eivät useinkaan vastaa sitä mitä ennen.
Laskostin pyjaman sievästi pakkaukseen takaisin, ja vein liikkeeseen. Myyjä siinä aprikoi, ja sanoi, että alusasuja heillä ei ole lupa vaihtaa. Kysyinkin, kuinka kukaan voi osata ostaa oikeaa kokoa, kun ette ole purkaneet yhtään pakkausta edes mallikappaleeksi. Eipä myyjä siihen osannut vastata. Otti kuitenkin palautuksen vastaan ja sain tilalle isomman koon.
Olettekos te vieneet pikkujouluissa pitämiänne vaatteita takaisin liikkeeseen? Tunnustakaa pois jos ootte :=)))
Vastaukset 33
Vanhimmat
Mie inhoon yli kaiken shoppailua ja jos löydän jostain sellaisen mistä tykkään niin kyllä pidän sen ihan ite.
Että lähteä jonnekin kokeilemaan vaatteita vaan yhtä iltaa varten ja sitten palauttaa, ei kiitos.
Saako niistä edes rahoja takaisin, vai pitääkö vaihtaa johonkin toiseen HUH HUH ei kiinnosta moinen tätä naista.
En tykkää shoppailusta itsekään, mutta pakko se joskus on jotain riepua itelleen ostaa, kun Eevan asussakaan ei ole sovelista kulkea. Tosin pikkujouluasua en käytön jälkeen lähtis palauttamaan :=))
kiitos vinkistä. Seuraavissa pikkujouluissa tarvitsenkin smokkia, mutta se on niin kallis, että taidan tehdä oharin Stokkalle.:-D))))))))))))))) (oikeasti en kehtaisi tehdä mitään noin frekkiä)
smokin tarvit. Aika kallis ostos smokki tosiaan on, jos vain yksiin pikkujouluihin sitä tarvit.
Mutta..sinähän voisit tään smokin oston jälkeenosallistua useammin tilaisuuksiin, jossa smokkia tarvitaan.
Vinkkinä esim. jotkut itsenäisyyspäiväkutsut :=))
Hyvää ja onnellista alkanutta vuotta sullekin !! ;) Ja täytyy tunnustaa, jotta...en ole ikinä vienyt käytettyjä pikkujouluvaatteita takasin myymälään ;)) Kaikenlaista toki olen palautellut ja vaihdellut, mutta onko se sitten niin, että olen liian rehellinen, jotta käytettyä veisin takaisin...se vaatii sellasta pokkaa,jota multa ei taida löytyä ;)))
Ja tuohon paketin purkamiseen...Täytyy tunnustaa, että mä olen availlut liikkeissä pakkauksia...Hitsi, jos ei kerran ole ollut kokoa esillä, niin mähän avaan sellaisen !!! Liikkeen omana vikana olen pitänyt sitä, en omana tottelemattomuutenani ;))
Pokkaa pidettyjen pikkujouluvaatteiden palautus vaatis todella :=))
On sitä joskus joutunut palauttamaan tavaraa, mutta syy palautuksiin ollut kyllä ihan asiallinen.
Olen minäkin joskus niitä helposti aukeavia pakkauksia avannut.
Ei aina ehdi purkamaan uusia näytteitä
Kun aina aika-ajoin käy niin, että asiakkaathan kiikuttaa kassalle, ne avatut näytekappaleet
Ruuhka-aikaan ei kassahenkilöillä ole mahdillisuutta tarkistaa osastoilta asiaa, kun asiakas kassalla sanoo, ettei esillä ollut muuta kuin tämä näytekappale.
Myyjänä toivoisin, että asiakas pyytäisi myyjää avaamaan pakkauksen
Osastoilla on yleensä pyyntö, ethän avaa pakkauksia
On kurja tilanne kun osastolla on useita avattuja pakkauksia
tästä syystä tämä pyyntö
kertomus kulutusyhteiskunnasta?
Itse en osta "pikkujouluvaatteita", vaan ostan vaatteet pitkin vuotta.
Joskus en mitään, joskus jotain.
Minun vaatteet on enimmäkseen ikuisia.
Shoppailemisesta en pidä, paitsi silloin kun olen jossain kauempana ja haluan tutustua paikallisiin asioihin, silloin on hauska kierrellä paikallisessa kaupassa...Vaikkapa Djerban saarella pienessä kyläkaupassa tutkimassa taateli- ja halvatarjontaa ;) tai haaremihousut Intian tienvarsikauppiaalta.
Phuket townista maailaman parhaan keittiöveitsen vussin ikkunasta, ohikulkevalta kaupustelijalta :)
Mutta että viitsisin nähdä vaivan, että vielä palauttelisinkin....ei millään...
vaatteet ole ihan ikuisia, kun kolme vuotta sitten painoin viisi kiloa vähemmän, niin eipä mahdu kolmen vuoden takaiset farkut enää jalkaan. Ne ovat kyllä vielä tallessa, kun tavoitteena on saada kesään mennessä tuo viis kiloa pudotettua :=))
Kyllähän niitä vaatteita on ulkomaan matkoilta jonkun verran ostettu, jos halvalla saanut, mutta jostain syystä niitä tulee täällä kotimaassa harvemmin pidettyä kesällä. Jotenkin koen, etteivät sovi suomen kesään. Esim. mainitsemiasi haaremihousuja en varmaan osais täällä pitää.
sillä en ole koskaan ostanut erikseen mitään pikkujouluvaatteita.
Törkeää kyllä jos pidettyjä vaatteita takasin viedään.
Mutta uskon että sellaisia henkilöitä löytyy enemmän kuin uskoisikaan.
Tunnen henk.kohtaisesti yhden naisen, joka käytti yksiä suoralahkeisia pitkiä housuja illan, ja vei seuraavana päivänä takaisin, kun ei tykännytkään niistä.
Juhliin tms.ostetaan
ja sitten yritetään palauttaa
Säästöäkö rahakukkarolle ???
tai on liian iso, olen huomannut, sama kengissä.
Koko markinaalit ovat menneet pieniksi eroiksi, tätä nykypäivää :(
10-30e vaatteet muovi pussiin ja kiikutan ne sit keräykseen tai annan kavereille, kalliimat vien takaisin liikeeseen hyvällä menestyksellä..joskus huonommalla.
ihmisen jalan koko muuttuu iän myötä vähän isommaksi. Jalka leviää hieman ja itselläni sopi no. 42 ennen, mutta nyt koko 43.
ennen 35 ja nyt jo 36?
Niinhän sitä sanotaan että vanhetessaan ihminen levenee alaspäin..
Maan vetovoima.
=DW=
jne...
Kyllä se varmaan pitää paikkansa.
Liha ei ole ikuista ;)
Kiertokulku on luonnossa tarkkaan laskettu, kuka sen sitten tekikään..
ja minäkö luulin et vain toi massu kasvaa iän myötä ja toi liika varvaskin taas.. :((
Kohtahan me käyskentelemme vetten päällä, jos vain kasvua ja pitkää ikää riittää.. :))
ostamaan esim. KappAhlista puseroa, ei tahdo millään löytyä kokoa. Jos on itse kokoa 38-40, ja kokeilee vaikka 40-42 numeron puseroa , ei puhettakaan että mahtuu päälle. Sitten kokeilee 42-44 kokoa, pusero roikkuu hartioista ja hihat liian pitkät.
Ennen mahtui 38 numeron kengät. Nykyisin täytyy ostaa 39-40 kokoa.
Siksi jalkaterän muoto muuttuu
Tarvitaan ns.isompi koko
...mutta ostosten palauttamisesta ja vaihdosta tuli mieleen seuraavaa...
Rouva osti pojallemme joululahjaksi kuulokkeet ja myyjä paketoi liikkeessä ostoksen lahjapakettiin. Aattoiltana poika avasi paketin ja kuulokelaatikko oli ihan tyhjä, paketin sisällä ei ollut mitään, tyhjä paketti.
Mielessä kävi, että ostoksen palauttaminen voi olla vaikeata, kun ei ole mitään muuta näyttöä, kuin ostoskuitti ja rouvan sana myyjän sanaa vastaan. Erehdyksestähän tässä oli kyse.
Rouva käveli liikkeeseen ja kävi hakemassa pojalle ne kuulokkeet, ei kuulemma ollut mitään ongelmaa. Hän ei jättänyt varaa millekään selityksille. Kyllä naiset on ihmeellisiä *kumarrus*.
Vai voi tuollaistakin sattua.
Kyllähän me naiset osaamme olla niin jämyjä tosi paikan sattuessa, että meille ei kannata alkaa vastaan väittämään :=))
Tuli mieleen, kun eräs tuttava osti kerran Turkista jotain elektroniikkaa. En nyt enää muista mitä, mutta kun hän kotiin palattuaan vasta aukaisi laatikon, siellä ei ollut kuin paperia ja styroxia. Olis kannatanut avata paketti jo paikan päällä. Kalliiksi olis tullut palautus :=))
Tosta kokojutskasta oli joskus jossain juttua. Kokoja on periaatteessa kasvatettu. Ihmisillä on taipumus ostaa samaa kokonumeroa, vaikka omat mitat on isommat. Omituista sinällään, itse jos jotain ostan, pakkohan sitä on kokeilla. Noissa kokomerkinnöissä ei ilmeisesti ole mitään millimetrisääntöjä, kauluksessa voi olla mikä numero tahansa ja vaate voi olla minkäkokoinen tahansa. Kengät on hyvä esimerkki, kokonumero on lähinnä viitteellinen, lesti kai se loppujen lopuksi määrää sopivuuden.
Kandee ostaa jenkkikamaa, ne kun kaikki ylipainoisia, niin niillä on reilumman kokoiset kledjutkin.
Alusvaatteet on kehno joululahja. Kyllähän ukot mieluusti vissiin ostelee muijille seksihepeneitä. Niin siis olen kai minäkin jotain yöpaitaa aikanaan ostellut. Mutta kun net ei juuri koskaan ole sopivan kokoisia. Tissiliivitkin aina optimistisesti liian suuria...
Tollanen pikkuvilppi jossain juhlahepeneissä on aika noloa. En nyt usko, että se kovin yleistä on. Vaatteita kun voi vuokratakin. Smokki maksoi viimeksi satasen viikonlopuksi. Naisten iltapukuja ei silleen saa vuokralle, niissä kun on omat juttunsa. Mutta niitä ei kyllä myydäkkään missään sitymarketissa.
Itelle kertynyt aikanaan toistakymmentä kerrastoa varastoon. Mä en käytä kerrastoja. Viimeiset muutaman kymmentä vuotta olen saanut anopilta saapassukkia. Mulla ei ole saappaita. Mutta noita ei oikein saa palautettua millään.
Pitänee perustaa kerrasto ja saapassukka vuokraamo.
=DW=
ostanut joskus vaimollesi rintaliivitkin?
Mulla ei miestä saa edes naisten alusvaateosastolle. Menee mieluummin rautaosastolle katselemaan vaikka rautanauloja :=))
Jos ne saapassukat anopin omakutomia, ja villaisia, niin niitähän voi pitää kotona ilman saappaita talvella. Mulla on usein villasukat sisällä, kun ne on niin ihanan lämpimät.
Olishan se aika noloa, jos anoppi näkis saapassukkavuokraamon, jossa olis esillä hänen kutomiaan sukkia :=))
uutisessa oli mielestäni se, kun asiakas oli palauttanut märän uimapuvun liikkeeseen takaisin. :))
Kaikkea ei voi nauramatta lukea.
taisi olla tuo siinä samaisessa jutussa. Olikohan tuo palauttaja ollut ihan ok. tai sitten ihan piloillaan sen tehnyt :=))
haastattelivat myyjiä kaupassa.
Siis oikeesti, käyt ensin uimassa ja palautat puvun takaisin.
Samati oli farkkujen kanssa, käytetty, pesty ja palautettavaksi.
en palauta mitään..Heitän kaappiin ja siellä ne saa olla jonkun aikaa..Sitten vien kirpparille..:))
Jos mä käytän jotain pikkujoluissa,nii niitä ei todellakaan kehtaa enää viedä takas kauppaan..:D
Kivaa alkanutta vuotta muutes Typylle! :)
Joitain halpoja vaatteita en viitsi lähtee palauttamaan, jos huomaan niissä pientä vikaa, mutta kyllä kalliimmat palautan tai vaihdan virheettömiin.
Muutama vuosi sitten vuokrasin kirppikseltä pöydän, ja kävin myymässä vanhoja hyviä vaatteita, mutta nykyään en jaksa nähdä vaivaa, vaan vien vaatteet pelastusarmeijan kirppikselle.
Ei tulis pieneen mieleenkään viedä käytettyjä vaatteita myymälään takaisin.
Ainut mitä olen käytettynä palauttanut on olkalaukku, olin muutaman kuukauden ehtinyt pitää laukkua, joka jostain syystä ei kestänytkään pitempään, palautin sen, ja sain uuden laukun tilalle:))
Niin monta on yrittäjää kun on ihmistäkin
En viitsi alkaa teitä kiusaamaan tarinoilla mitä olen tässä yhteydessä työssäni kuullut
- Ette kuitenkaan uskoisi puoliakaan :)))
Ostetun tuotteen vaihto ,palautus on oma juttunsa
- rikkoontuneen / virheellisen tuotteen reklamointi on omansa
olet varmaan nähnyt vaikka minkälaista tapausta.
Kerro nyt edes yksi juttu. Minä ainakin lupaan uskoa :=))
Keskisuuren kaupungin erikoisliikkeessä olin töissä
Meillä oli vakioasiakkaana naishenkilö, jolla tapana tehdä vaihtoja runsaasti
Niin vaatteissa kuin jalkineissakin
Yritimme myyntitilanteessa arvioida tuotteiden sopivuus ym.mutta usein ko.henkilö muutti jälkeenpäin ajatustaan ja totesi "sitten kuitenkin haluavansa jotain muuta"
Me myyjät puhuimme keskenämme, että osa vaihdoista ja tyytymättömyys tuotteiden laatuun oli jo hieman kyseenalaista. Miksi ostaa meiltä, jos tuotteittemme laatu ei tyydyttänyt
Kerroimme epäilyksistämme liikkeen omistajalle ja hän antoi luvan meidän tehdä asiassa omat ratkaisumme.
Kerran sitten myin hänelle(siihen aikaan) melko kalliit muotisaappaat. Hän itse sanoi tarvitsevansa ne eräisiin juhliin. 2-3 päivää myöhemmin hän halusi palauttaa saappaat koska vuori oli rikki.
Kyselin ja juttelin hänen kanssaan ja riskillä tein päätöksen.
Sanoin, että hyvittäisin hänelle kyseisten saappaiden hinnan, mutta toivoisimme, että hän vast`edes asioisi jossain muualla.
Nainen sanoi ottavansa yhteyttä kuluttajasuojaan jne. minä siihen totesin, että toinen mahdollisuus on että lähetän saappaat tehtaalle tutkittavaksi ja hän saisi luvan odottaa niin kauan kunnes tehtaalta tulisi vastaus. Asiakas otti rahakorvauksen ja minä ilmoitin asiakassuhteemme päättyneeksi.
Lähetin saappaat tehtaalle ja sieltä tuli vastaus, että vuori oli tahallisesti rikottu.
Kaupan omistajalta tuli kiitosta, sen muistan
Vaikka menetimme saappaiden hinnan(tehdas ei korvannut meille, eihän saappaissa ollut valmistusvikaa)
pääsimme eroon tästä asiakkaasta
No, tämä nyt tällainen "ääritapaus", mutta pienempimuotoisia yrityksiä kohtaan kuitenkin usein