Onko Fibromyalgia reumaa, sen alkuaste tms? Onko kellaan sita, jotta osaisi kertoa tarkemmin siita? Voiko siita parantua hyvalla (itse)hoidolla?
Fibromyalgia
Haluaisi tietoa
119133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
http://www.reumaliitto.fi/reuma-aapinen/reumataudit/reumataudit.html
kun se ei ole reumaa, eikä sillä ole mitään tekemistä reuman kanssa!!!!
Kannattaisko mennä muualle kiroilemaan ja sättimään???
Fibro on luokiteltu reumasairauksiin, varsinainen reuma se ei ole mutta kuuluu siihen kategoriaan.
Reumasairauksia on luokiteltu aika moni, voit vaikka itse laskea alta jos epäilyttää.
Ehlers-Danlosin syndrooma
Fibromyalgia
Kihti
Lastenreuma
Lymen borrelioosi
MCTD
Nivelpsoriaasi
Nivelreuma (Arthritis rheumatoides)
Nivelrikko
Nivelten yliliikkuvuus (hypermobiliteettisyndrooma)
Osteoporoosi
Polymyalgia (Lihasreuma)
Polymyosiitti
Reaktiivinen niveltulehdus ja Reiterin tauti
Selkärankareuma
Seronegatiiviset selkäreumat
Sjögrenin oireyhtymä
Sklerodermia
Systeeminen lupus erytematosus (SLE)
Vaskuliitit
NO totta viedä fibromyalgia ei ole aidosti reumasairaus. Se vaan on otettu reumasairauksien ryhmään, koska reumasektori on lähinnä se, johon fibronkin kuntoutusta voidaan kohdentaa.
Reumaliittohan ei ole vain Reumasairauksien etujärjestö, vaan se on yksi liikuntajärjestö myös. Fibromyalgiasta puuttuvat juuri tulehdustunnukset. Kivuliaisuutensa vuoksi se sopii myös reuman kanssa samoin hoidettaviin.
Fibromaylgia kun on elintasovaiva. Siis elintavoillahan se hankitaan:
Stressi, unen puute, tupakointi, kahvin kittaaminen, sokerin ja valkoisen viljan syönti ja teollisesti grafinoitujen ruokien syönti, siinäpä oivallinen maaperä fibromyalgian kehittymiselle.
Uskon, että sairaus johtuu pitkäaikaisesta stressistä. Itse olen parantunut rukouksen avulla.
Minulla taas fibromyalgia puhkesi, kun monta lasta syntyi peräjälkeen ja tuli monen vuoden yövalvomisputki. Oireet helpottuivat, kun sain nukkua yöt, mutta vieläkin ne nostavat päätään aina, kun tulee vähän enemmän stressiä. En ole kokeillu rukousta, mutta liikunta, uni ja fysioterapia auttavat.
.....tjaa......sen stressi-tekijan ehka tunnistan itsessani. Mutta mina syon nimenomaan tummaa leipaa ja pyrin elamaan terveellisesti...
Lisaksi minusta on loydetty heikkous sairastua reumaan eli jonkin asteen reumageeni tms...minulla ei kuitenkaan ole reumaa. Mietin vain, etta voisiko fibromyalgiani johtua tuosta taipumuksesta reumasairauksiin?
......stressihan voi aiheuttaa vaikka syopaa, kun se oikein hirveaksi aityy.....en sulje stressi-tekijaa pois...
..on että fibromyalgia kuten Sjögrenin oireyhtämä ovat masennukseen liittyviä tauteja.
Heips!
Itse asian kanssa työskentelevänä suosittelen ravintolisäksi orgaanista rikkiä!
Googleta "orgaaninen rikki" niin saat lisätietoa! Minultakin toki [email protected]
Kivat keväät kaikille!
Sari
Minulla alkoi oireet unettomuutena ja niska ja hartiasärkyinä. Sitten vatsa alkoi reistata. Hirmuisia kramppeja ja ripuli jatkuvasti. Sitten alkoi kivut lisääntyä kyynärpäissä ja niitä ympäröivissä lihaksissa, jaloissa oli myös jonkin verran kipuja lihaksissa. Mieli maassa, väsytti ja päässä tuntui välillä, et sekoaa. Fibromyalgia luetaan reumasairauksiin, mutta se ei ole tulehdusperäinen reumasairaus, kuten esimerkiksi nivelreuma, nivelpsoriaasi ja muut sellaiset. Se on stressaava ja kivulias, jos se pääsee oikein vauhtiinsa. Minulla tuli jonkin ajan kuluttua psoriasis heti fibron puhkeamisen jälkeen. Psoriasishan on osaltaan stressin seurausta ja sen sain siitä aivan varmasti, koska on raskas työ ja fibro rasittaa hirmuisesti ihmistä. Siinä stressaantuu ja sairastuu yhä enempi.Lääkärit eivät pidä fibroa tarpeeksi vakavana tautina ja sen takia ei juuri eläkkeelle pääse, vaan pitää saada vielä uusia tauteja lisäksi siihen.Ja niitä kyllä saa helpommin, olen aivan varma siitä.