kortisoni allergia

geokätkö

elikkäs, onko kellään kokemusta? joudun syömään silloin tällöin vähintään kuuden viikon kuurin haavaiseen paksuolen tulehdukseen, ja tässä parina vuotena olen huomannut että aina kun saan kuurin loppuun niin alkaa järjetön ihottuma, reiden sisäpinnat, kaikki taipeet ja niistä ympäristö laajalta alueelta, vatsaan..
sanoin tästä mutta vastaus oli vain et kuitenkin lähtee pois, no kait se joskus lähtee kun iho paranee siitä kun allergian aiheuttajaa ei enää saa, ei vain jaksaisi, kortisonirasva ei auta kutinaan koska se vaan kutisee lisää.

6

5768

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eläinrakasnainen40

      mä sairastan nivelreumaa ja atopia myös vaivaa,nokkos ihottumaa tulee lääkkeistä esim:ibusal,kortisooni,jotkut kosmetiikka tuotteet,stressi.mun kutina ja ihottuma oireet alkoi v.-96.kortisoonia käytän reumaan ja hillitsee kutinaa.kortisooni on aikamoinen lääke,auttaa ja pahentaa.mun pitää laittaa se välil tauolle.jos käytän liian pitkään kerral niin vatsaa alkaa polttaa.mul on myös todettu ärtyny paksu suolen oireyhtymä.kortisooni pahentaa ihon kuntoa,kutinaa kylläkin hillitsee ja reumaan auttaa.nyt tässä kuus meen taas allergia sairaalaan sup valo hoitoon,tosi hyvin auttaa.käyn kuurina n.15-20 kertaa.ja kortisoonikin taitaa mennä tauolle.apolar rasvaa suosittelen kun oireet oikein pahana,on resepti lääke.allergia sairaalaan ei ollu helppo päästä,mutta kun kerran pääsee nii pääsee jatkossakin.pyydän lähetteen suoraan valohoito keskukseen.talvi aikana käyn yleensä sup valos.sun iho oireet pitäs selvittää kunnolla ja tosi kurjaa jos muuttuu krooniseks.kortisooni kuuri on varmasti välttämätön haavaiseen paksusuolen tulehdukseen.on aika jännä et käyn allergia sair.ja siel jotkut hoitsut viitsii epäillä oireita.se on tosi kurjaa kun menee tosissaan hakee apua vaivaansa.niin ja tosiaan heinix vähän auttaa kutinaan,otan yöksi kuurina.apolaria voi laimentaa sekottamal siihen agualan-l,se maitomaisempi rasva.kokeilemalla selviää. toivon sulle kaikkea hyvää ja jaksamista!

      • agualan

        Moi! Älä ihmeessä käytä noita apteekin perusvoiteita, ne on ihan kauheita allergeenejä auheuttavia tököttejä. Mulla alkaa suunlimakalvot turpoon ja se rasva maistuu suus vaikka laittaisin sitä vain varpaisiin. Muuten mulla on kans reumaa, kortisonia ja atopiaa.


    • geokätkö

      hei, ongela on ainakin toistaseks poistunut, olen saanut sairauteeni uutta lääkettä ja se sopii, ja on auttanut mys kaikkeen ihottumiin, jopa aurinkoihottuma katosi, pystyin kesän olemaan normaalisti ulkona

    • anselmi

      Hei! ihan selkeät kortisoni allergian oireet.Itselläni todettiin allergia noin kuukausi sitten,olin vuosikaudet kärsinyt pahasta ihottumasta,minulle lisättiin aina vaan kortisoni voiteiden käyttöä,kunnes pääsin tutkimuksiin,allergia selvisi lappu testeillä.samalla todettiin muitakin allergioita.
      Nyt on helpottunut olo kun tietää mille on allerginen.aika kauan on kirjeestäsi
      toivottavasti syy on löytynyt.

      • Anonyymi

        Kortisoneja on useita. Teetin allergiatestin, yliopistollisen sairaalan allergiaosastolta sain luettelon niistä kortisoneista, joita voin käyttää, ja luettelon niistä joita voin käyttää. Niiden ohjeiden mukaan oireet vähenivät, olo helpottui. Vaihtoehtoja on useita.


    • Anonyymi

      Kortisoni kuivaa ihoa aika lailla ja limakalvoja . Osta apteekista voidetta , ne osaa neuvoa kun kertoo niille voivansa. Ovat tietoisia kaiken läökkwistä, monta kertaa enemmän kun lääkärit
      Mielestäni ainun lääkärisi olisi edes pitänyt tutkia asia eikö odotella että menee ohitse. Se joka on kokenut se kutinan ymmärtää miten työlästä se on.
      Samalla lääkäri olisi voinut kirjoittaa sellaisen puolen litran voide purkin , että saat voidella aamuin illoin Pehmentävää voidetta, pumppu pullolla. on saatavilla .tulee halvemmaksi jos se on reeplillä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      92
      1987
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1460
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1249
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      69
      1090
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1034
    6. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      218
      1029
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      962
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      235
      914
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      896
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      881
    Aihe