kortisoni allergia

geokätkö

elikkäs, onko kellään kokemusta? joudun syömään silloin tällöin vähintään kuuden viikon kuurin haavaiseen paksuolen tulehdukseen, ja tässä parina vuotena olen huomannut että aina kun saan kuurin loppuun niin alkaa järjetön ihottuma, reiden sisäpinnat, kaikki taipeet ja niistä ympäristö laajalta alueelta, vatsaan..
sanoin tästä mutta vastaus oli vain et kuitenkin lähtee pois, no kait se joskus lähtee kun iho paranee siitä kun allergian aiheuttajaa ei enää saa, ei vain jaksaisi, kortisonirasva ei auta kutinaan koska se vaan kutisee lisää.

6

5863

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eläinrakasnainen40

      mä sairastan nivelreumaa ja atopia myös vaivaa,nokkos ihottumaa tulee lääkkeistä esim:ibusal,kortisooni,jotkut kosmetiikka tuotteet,stressi.mun kutina ja ihottuma oireet alkoi v.-96.kortisoonia käytän reumaan ja hillitsee kutinaa.kortisooni on aikamoinen lääke,auttaa ja pahentaa.mun pitää laittaa se välil tauolle.jos käytän liian pitkään kerral niin vatsaa alkaa polttaa.mul on myös todettu ärtyny paksu suolen oireyhtymä.kortisooni pahentaa ihon kuntoa,kutinaa kylläkin hillitsee ja reumaan auttaa.nyt tässä kuus meen taas allergia sairaalaan sup valo hoitoon,tosi hyvin auttaa.käyn kuurina n.15-20 kertaa.ja kortisoonikin taitaa mennä tauolle.apolar rasvaa suosittelen kun oireet oikein pahana,on resepti lääke.allergia sairaalaan ei ollu helppo päästä,mutta kun kerran pääsee nii pääsee jatkossakin.pyydän lähetteen suoraan valohoito keskukseen.talvi aikana käyn yleensä sup valos.sun iho oireet pitäs selvittää kunnolla ja tosi kurjaa jos muuttuu krooniseks.kortisooni kuuri on varmasti välttämätön haavaiseen paksusuolen tulehdukseen.on aika jännä et käyn allergia sair.ja siel jotkut hoitsut viitsii epäillä oireita.se on tosi kurjaa kun menee tosissaan hakee apua vaivaansa.niin ja tosiaan heinix vähän auttaa kutinaan,otan yöksi kuurina.apolaria voi laimentaa sekottamal siihen agualan-l,se maitomaisempi rasva.kokeilemalla selviää. toivon sulle kaikkea hyvää ja jaksamista!

      • agualan

        Moi! Älä ihmeessä käytä noita apteekin perusvoiteita, ne on ihan kauheita allergeenejä auheuttavia tököttejä. Mulla alkaa suunlimakalvot turpoon ja se rasva maistuu suus vaikka laittaisin sitä vain varpaisiin. Muuten mulla on kans reumaa, kortisonia ja atopiaa.


    • geokätkö

      hei, ongela on ainakin toistaseks poistunut, olen saanut sairauteeni uutta lääkettä ja se sopii, ja on auttanut mys kaikkeen ihottumiin, jopa aurinkoihottuma katosi, pystyin kesän olemaan normaalisti ulkona

    • anselmi

      Hei! ihan selkeät kortisoni allergian oireet.Itselläni todettiin allergia noin kuukausi sitten,olin vuosikaudet kärsinyt pahasta ihottumasta,minulle lisättiin aina vaan kortisoni voiteiden käyttöä,kunnes pääsin tutkimuksiin,allergia selvisi lappu testeillä.samalla todettiin muitakin allergioita.
      Nyt on helpottunut olo kun tietää mille on allerginen.aika kauan on kirjeestäsi
      toivottavasti syy on löytynyt.

      • Anonyymi

        Kortisoneja on useita. Teetin allergiatestin, yliopistollisen sairaalan allergiaosastolta sain luettelon niistä kortisoneista, joita voin käyttää, ja luettelon niistä joita voin käyttää. Niiden ohjeiden mukaan oireet vähenivät, olo helpottui. Vaihtoehtoja on useita.


    • Anonyymi

      Kortisoni kuivaa ihoa aika lailla ja limakalvoja . Osta apteekista voidetta , ne osaa neuvoa kun kertoo niille voivansa. Ovat tietoisia kaiken läökkwistä, monta kertaa enemmän kun lääkärit
      Mielestäni ainun lääkärisi olisi edes pitänyt tutkia asia eikö odotella että menee ohitse. Se joka on kokenut se kutinan ymmärtää miten työlästä se on.
      Samalla lääkäri olisi voinut kirjoittaa sellaisen puolen litran voide purkin , että saat voidella aamuin illoin Pehmentävää voidetta, pumppu pullolla. on saatavilla .tulee halvemmaksi jos se on reeplillä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      41
      2760
    2. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      56
      2588
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      49
      2222
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      335
      1940
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      137
      1682
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1515
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1348
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1207
    9. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      42
      1126
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1086
    Aihe