Huonot yo-arvosanat

jaasen

Olen jo yhden korkeakoulututkinnon suorittanut mutta nyt haluaisin lähteä opiskelmaan papiksi. Arvosanani ovat vaan niin älyttömät huonot tuosta kymmenen vuoden takaisesta yo-todistuksesta etten tiedä miten käy. Joensuun pisteillä saisin joku kolmisenkymmentä ja hesaan vaan 4.. onko mitään toivoa? motivaatio lukemiseen on kuitenkin nykyään kova, että mielestäni pystyn panostamaan reippaasti pääsykokeisiin.. mutta onko mitään järkeä lähteä koittamaan noilla lähtöpisteillä? vai kannattaisiko lähteä ensin vaikka avoimeen ?

4

1145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teologiseen pyrkivä

      Ainahan sitä voi koittaa. Ainakin Helsinkiinhän se on niin, että osa valitaan yo pääsykoe pohjalta ja osa pelkän pääsykokeen perusteella - joista jälkimmäinen olisi sitten toivosi.. Kova suoritushan sen pitää silloin olla, mutta jos motivaatiota ja aikaa hommaan on - tarkempaa ei sitten pysty sanomaan, kun emme tunne...Tarkempia tietoja voi sitten etsiä hakuoppaasta, jota oletkin ilmeisesti tutkaillut. Tarkka teksti sieltähän on:

      "Hyväksyttävistä opiskelijoista enintään 100 valitaan saavutetun valintakokeen ja alkupisteiden yhteispistemäärän perusteella. Saman yhteispistemäärän saaneiden järjestys määräytyy valintakokeessa saatujen pisteiden perusteella. Edelleen samalle sijalle päätyneiden hakijoiden järjestyksen määrää aineistokokeessa saatu pistemäärä. Tämän jälkeen valitaan loput uudet opiskelijat valintakokeessa saavutetun pistemäärän perusteella. Tähän ryhmään kuuluvat ne ylioppilastutkinnon suorittaneet, jotka eivät ole tulleet hyväksytyiksi yhteispistemäärän perusteella, sekä ylioppilastutkintoa suorittamattomat, jotka ovat oikeutettuja hakemaan opiskelupaikkaa, sekä ulkomailla kouluopintonsa suorittaneet suomen/ruotsinkieliseen valintakokeeseen osallistuneet hakijat."

      • Jatkoa

        Joensuusta en sitten osaa sanoa juurikaan, koska hyvinkin alkumetreillä itse valitsin Helsingin sitten... Mutta kannattaa tosiaan tutkailla vähän, että kumpaan olisi paremmat rahkeet. Toisaalta Helsinkiin hakee 700, joista ehkäpä n. 400 tulee kokeeseen ja 200 valitaan, joten sinänsä prosentit ovat hyvät - mutta Joensuun kohdalla on sitten eri asioita otettava huomioon myös. Löysinkin tuolta tuon sivun, missä on tarkemmin näitä:

        http://www.joensuu.fi/teoltdk/lantteol/opiskelu/tilastoavalinnoista.htm
        http://www.helsinki.fi/teol/tdk/pdf/opiskelu/valinta/tilastokooste_2009.pdf


      • ap
        Jatkoa kirjoitti:

        Joensuusta en sitten osaa sanoa juurikaan, koska hyvinkin alkumetreillä itse valitsin Helsingin sitten... Mutta kannattaa tosiaan tutkailla vähän, että kumpaan olisi paremmat rahkeet. Toisaalta Helsinkiin hakee 700, joista ehkäpä n. 400 tulee kokeeseen ja 200 valitaan, joten sinänsä prosentit ovat hyvät - mutta Joensuun kohdalla on sitten eri asioita otettava huomioon myös. Löysinkin tuolta tuon sivun, missä on tarkemmin näitä:

        http://www.joensuu.fi/teoltdk/lantteol/opiskelu/tilastoavalinnoista.htm
        http://www.helsinki.fi/teol/tdk/pdf/opiskelu/valinta/tilastokooste_2009.pdf

        mites sitten kun on jo yksi alempi korkeakoulututkinto suoritettuna. Haetaanko siltikin yo-arvosanojen perusteella?


      • Hmm..
        ap kirjoitti:

        mites sitten kun on jo yksi alempi korkeakoulututkinto suoritettuna. Haetaanko siltikin yo-arvosanojen perusteella?

        Tätä pulmaa itsekin mietin samalla kun laitoin noita vastauksia.. Erillisvalintoihin menevät nämä (hakuoppaasta kopioin sisällysluettelon kohdalta):

        TEOLOGISEN TIEDEKUNNAN ERILLISVALINNAT
        VUONNA 2010 16
        Valinta avoimen yliopiston opintojen tai niihin rinnastettavien yliopisto-opintojen perusteella
        Suomalaisen alemman tai ylemmän yliopistotutkinnon suorittaneiden valinta
        Opiskeluoikeuden myöntäminen lukiolaisten Viksu-tiedekilpailussa palkituille
        Ulkomailla kouluopintonsa suorittaneet hakijat
        Ulkomailla alemman tai ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneiden valinta
        Master´s Degree Programme in the Religious Roots of Europe (RRE)

        Mikäli aloittaja on korkeakoulututkinnon suorittanut yliopistossa, pitää tuota tutkailla. Mutta muutoin se menee käsittääkseni päävalinnan kautta tuota normaalia reittiä.. Mikäli yo:sta on jo kauan aikaa, sivuilla on mainittu yo-lähtöpisteet menneiltäkin vuosilta. Tämän tarkemmin en abina itse osaa asiaa luonnehtia, mutta aina voi toki soittaa itse yliopistoon, jossa he parhaiten osaavat kertoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10181
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      131
      8142
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6037
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      58
      4170
    5. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4040
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      4015
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3699
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      65
      3123
    9. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3090
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3077
    Aihe