Onko samanmittaisia suksia (siis samaa merkkiä ja mallia) kaupoissa eri jäykkyyksiä? Ja onko tämä jäykkyys jotenkin merkitty sukseen? vai onko eri jäykkyinen suksi = eri mittainen?
suksien jäykkyys?
jäykkäniska
49293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kyllä noita kilpaluokan suksia saa eri jäykkyyksinä (soft,medium,hard), mutta pakettisukset ovat mitä sattuu
sukset ovat toisiinsa nähden eri jäykkyyksiä. "Parittajat" tehtailla pyrkivät valitsemaan samaan pariin suht. samanlaiset sukset.
Vähän merkistä kiinni luokitukset : soft, medium, medium , stiff. Luistelusuksessa ei niin huolta normisuksijalla, mutta pertsassa jo stiff ( hard ) jäykkä on jo vaikea hiihdettävä.Moni kilpailijakaan ei niillä
hiihdä, tosin sitten tulee erilaiset alustat joille taas valitaan eri jäykkyyksiä.
Luistelusuksessa korostuu erityisesti " akseliväli" eli painealueiden etäisyydet suhteessa jäykkyyskaareen
(tasapainopisteeseen). Näillä asioilla haetaan sitä hiihdettävyyttä, kierrosherkkyyttä jne jne.
Onko tämä soft, medium ja hard jaottelu suksen jäykkyydelle (ihmisen massa) vai lumen kovuudelle?
Olen tässä tutustunut eri valmistajien valikoimaan ja löytyy suksea kovalle lumelle, medium lumelle ja pehmeälle lumelle. Sitten olen ollut käsiteyksessä, että pidemmät sukset ovat suhteessa jäykemmät.