Kannattaako vai ei?

henu_81

Pari päivää sitten katselin työvoimatoimiston sivuja ja löysin omasta kunnasta heti monta alani työpaikkaa olevan avoinna.
Hakemukset pitäisi jättää viikon päästä ja olenkin sitten miettinyt, että miten kannattaisi toimia tilanteessa, jossa nyt olen... eli:
Olen raskaana ja äitiysloma kai alkaisi laskujeni mukaan toukokuun alussa. Työpaikat ovat vakituisia ja alkaisivat 1.2 tai sopimuksen mukaan. Välttämättä hakijoita ei ole paljon, kun kunta on pieni ja nuoria ei hirveästi, ja hoitoala on kyseessä. Muistan että edelliskerroilla kun on ollut yksi paikka auki, niin hakijoita on ollut 2-3 paikkaa kohden, tai ei sitäkään.

Olisiko viisasta laittaa hakemus menemään kun en kuitenkaan ehtisi olla kuin enintään 3kk töissä aluksi ja heti äitiyslomalle?
tai sitten viimeistään äitiysloman ja lyhyen hoitovapaan jälkeen vasta aloittaisi ne työt?

Pitäisikö hakemuksessa sitten mainita jotenkin tuo että on jäämässä äitiyslomalle melko pian?
Entä jos siinä ei mainitse asiaa ja sitten pääsisi haastatteluun, niin pitäisikö siellä sitten viimeistään asia mainita?

Mietin jo sitäkin, että soittaisinko johtajalle ja kysyisin miten kannattaisi tilanteessani tehdä kun olen ollut paljon töissä aiemmin samoissa paikoissa ja hakemukset lähetetään kuitenkin ihan eri henkilölle, kuin tälle johtajalle.

Uskoisin itselläni olevan hyvät mahdollisuudet johonkin noista paikoista, mutta tuo äitiyslomalle jääminen vaivaa, että ottavatko sitten tosissaan.

2

461

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...lähetä...

      ...hakemuksiasi mihinkään, jos firmat ovat pieniä. Tuomitset ne nimittäin samalla jopa pahoihin taloudellisiin vaikeuksiin, sillä lain mukaan raskaus ei saa olla syynä hylkäykseen ja jos keksit nostaaa asioista haloon, firma on käräjillä vaikka olisit hakijoista huonoin. Jos pääset töihin, firma joutuu samantien habkkimaan toisen.

      Onko jotain hampaankolossa jotakin firmaa vastaan ? Laita hakemuksesi sinne.

      • aölkjfdölakdjf

        Onhan tuo todella hankala tilanne, kun laki määrää hakemaan töitä, mutta henkilö tietää, että joutuu jäämään muutamien kuukausien päästä pois työstä. Kyllä pitää olla hankalaa. Aloittajalle toivotan onnea niin työasiassa kuin uudesta vauvastakin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      40
      5291
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      399
      4551
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3829
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      148
      3066
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      13
      2520
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2292
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2068
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      1992
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      123
      1910
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1469
    Aihe