vm-03 d4d previasta katosi yllättäen öljynpaineet.öljy on mittatikun ylämerkissä ja mitään vuotoja ei ole ulospäin tullut.missä vika?öljypumppu/siivilä tukossa,merkkivalon anturi rikki tms,mitä?olisin kiitollinen vinkeistä mistä voisi johtua.
d4d öljynpaineet hukassa
levänen j
82412
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
sekä kuskin aivoverren kierossa ilmeisiä tukoksia.
Joskus saattaa öljynsuodatin mennä tukkoon. Eli vaihda ensin öljynsuodatin.
Jos ei tämän jälkeen öljynpainevalo sammu, niin vaihda vielä öljykello.
Jos tämänkään jälkeen ei öljynpainevalo sammu, niin moottorissa on isompi vika.
em. lisäksi "öljykellon" yhteestä voi mitata oikean öljynpaineen, korjaamoilla ainakin painemittarit.
Kovilla pakkasilla voisi mahdollisesti hajota ylipaineventtiili, eli jäykillä öljyillä paineet tappiin ja venttiili jää aukiasentoon jumiin.
Korjaus helppo jos edes sinulla edes on autoa. Naapurilla ei mersun kanssa ongelmaa autostaan 2007 joku tiisseli e mese ei vaan edes lähde käyntiin kun pakkanen tipahti 26c sillä huolettomalla mersumiehellä sillä parhaalla autolla ja oma bensa romu käynnissä ja kauppaan ostoksille kohituksi tulemista ei pelätä sillä on vanha romu mutta liikkuu vuodesta toiseen
kannatta kuiteski ekaks tarkistaa öljynpaineanturin johdon liitäntä, ja sitten ite anturi, Anturi ei yleensä maksa ku jotai kympin .
Pakkasen aiheuttamaa lyhyen ajon kerätessä vettä öljynsekaan jne?
ei ollu iso vika .anturin vaihdolla kuntoon ja anturikin maksoi alle 5 euroa.jees taas mennään.
Mistä löysit anturin? Itsellä samantyyppinen ongelma.