koristemaissi vs. "popcorn"

tipitii..

moi vaan puutarhurit :D

tässä suunittelen jo kovasti ensi kesää. viime kesänä kasvatin koristemaisseja siemenistä, joita tilasin korpikankaalta.
minusta ne näyttivät kovasti ihan tavallisilta maissinjyviltä ja ajattelinkin jotta onnistuisikohan maissin kansvatus juuri niistä. siis tavallisista "popcornin" siemenistä mitä kaupoissa myydään? vai onkohan nämä kasvatettavaksi tarkoitetut maissin siemenet käsitelty jotenkin erikoisesti että ne tosiaan kasvaa..?

kovin tuntuu olevan tyyriitä nuo koristemaissipussukat, viitisen euroa muutama siemen. tulisi kyllä tooooodella paljon halvemmaksi, jos onnistuisi muunlaisistakin maissinsiemenistä.

6

2236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasvattaja

      Hei tipitii, jos sulla on sellainen sähköpostiosoite jonka voit laittaa tänne, niin kirjoitan ja pistän tulemaan sinulle koristemaissin siemeniä.

      • tipitii..

        [email protected]

        otan kyllä mielelläni vastaan siemeniä, mikäli ne eivät maksa mitään :)


      • kasvattaja
        tipitii.. kirjoitti:

        [email protected]

        otan kyllä mielelläni vastaan siemeniä, mikäli ne eivät maksa mitään :)

        Laitoin sulle viestiä ;)


    • Onttomukulakiurunkan

      Olen useana vuonna kasvattanut parvekkeella ihan peruspopcorninsiemenistä koristeeksi maissia. Yleensä kylvän siinä maalis- huhtikuussa, jotta ovat ulos muuttaessaan jo hyvässä kasvuvauhdissa.

      Popcorninjyvät itävät melko nopeasti, joten esikasvatuksessa on joko kasvilamppu tai ainakin eteläikkuna likimain välttämätön, ettei taimista tule liian honteloita valon vähyyden vuoksi.

      Muuten ne ovat ihan hyviä partsin koriste"palmuja", mutta lakastuvat melko aikaisin syksyllä, pian sen jälkeen kun emikukinto on hedelmöitynyt ja alkaa kasvattaa maissintähkää. Tarvitsevat paljon valoa, vettä ja ravinteita.

      Olen kanssasi samoilla linjoilla siinä, että jo kovasti sormet syyhyävät ja ajatukset pyörivät ensi kesän kasvien ympärillä. Eilen inventoin siemenvaraston ja suunnittelin kylmäkäsiteltävien kylvämistä! ;-)

      • tipitii..

        tuohon perenna-osiossa olevaan kysymykseeni kylmäkäsittelystä?

        siis miten se oikeesti tapahtuu? laitetaanko siemenpussit jääkaappiin (minä tollo tein näin, joko naurattaa?) vai pitääkö se kylvös sitten laittaa kokonaisuudessaan sinne kylmään???


      • Onttomukulakiurunkan
        tipitii.. kirjoitti:

        tuohon perenna-osiossa olevaan kysymykseeni kylmäkäsittelystä?

        siis miten se oikeesti tapahtuu? laitetaanko siemenpussit jääkaappiin (minä tollo tein näin, joko naurattaa?) vai pitääkö se kylvös sitten laittaa kokonaisuudessaan sinne kylmään???

        En minä yhtään ihmettele, että yritit kylmäkäsittelyä laittamalla siemenet viileään, mistäs sitä tietää kaikkia niksejä. Ideahan on se, että on kyse siemenistä, jotka luonnossa itävät keväällä, siis talven koettuaan. Niillä on joku jarru, että itämään ryhdytään vasta sitten kun on oltu maassa kylmän jakson yli. Ilmeisesti niillä on sillä tavoin paremmat menestymisen mahdollisuudet omassa ympäristössään.

        Helpoin tapa tehdä kylmäkäsittely on kylvää siemenet syksyllä vaikka lavaan ja antaa talven hoitaa koko homma. Mennä kevään tullen kurkkimaan, mitä kaikkea sieltä nousee. Kannattaa ehdottomasti laittaa syksyllä säänkestävät merkit, mihin mitäkin on kylvetty. Ei niitä keväällä muista, vaikka kylväessä onkin päivänselvää, ettei niitä voi unohtaa.

        Meillä kerrostaloasukkailla on vähän enemmän perhettäkin rassaavaa askaretta siementemme kanssa:
        1. Kylvetään ihan tavallisesti, annetaan kylvöksen olla 3-7 päivää huoneenlämmössä tai vähäsen viileämmässä.
        2. Laitetaan kylvös löyhästi muovipussiin ja jääkaappiin. Pyydetään perheeltä muutamaksi viikoksi armoa hyvän harrastuksen vuoksi. Käsketään katsoa hieman tavallista tarkemmin, mitä jääkaapista suuhunsa laittaa.
        3. Tarkistetaan välillä, ettei kuivu tai homehdu. Kun ensimmäiset siemenet itävät (muutamasta viikosta jopa kolmeen kuukauteen), otetaan kylvös huoneenlämpöön ja kohdellaan sitä niin kuin uusia taimia aina on kohdeltu: pidetään huolta kosteudesta, lämmöstä ja valosta.

        Joillakin kasveilla siemenet itävät hyvin eri tahtia, joten kylvöksessä saattaa osa siemenistä jäädä itämättä, kun eivät mielestään ole saaneet tarpeeksi pitkää kylmäkäsittelyä, vaikka saman lajin hätäisimmät jo hyvää vauhtia kasvattavat sirkkalehtiään.

        Toisinaan harsosääsket (pikkukärpäset) asettuvat taloksi kylvöksiimme. Silloin koko uurastuksemme menee hukkaan, kun harsosääsken toukat (1-2mm pitkä, läpikuultava, vaalea) ravitsevat itseään pikkutaimiemme mullan sisässä olevilla osilla ja kohta kaikki taimet makaavat vainajina mullan päällä. Joten jos yksikin pikkukärpänen pörrää kukkiesi lähettyvillä, ota siitä heti henki pois.

        Onnea kylmäkäsittelylle ja muullekin kasvipuuhailulle! Lisätkää informaatiota, jotka enemmän näistä tiedätte.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe