koristemaissi vs. "popcorn"

tipitii..

moi vaan puutarhurit :D

tässä suunittelen jo kovasti ensi kesää. viime kesänä kasvatin koristemaisseja siemenistä, joita tilasin korpikankaalta.
minusta ne näyttivät kovasti ihan tavallisilta maissinjyviltä ja ajattelinkin jotta onnistuisikohan maissin kansvatus juuri niistä. siis tavallisista "popcornin" siemenistä mitä kaupoissa myydään? vai onkohan nämä kasvatettavaksi tarkoitetut maissin siemenet käsitelty jotenkin erikoisesti että ne tosiaan kasvaa..?

kovin tuntuu olevan tyyriitä nuo koristemaissipussukat, viitisen euroa muutama siemen. tulisi kyllä tooooodella paljon halvemmaksi, jos onnistuisi muunlaisistakin maissinsiemenistä.

6

2277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasvattaja

      Hei tipitii, jos sulla on sellainen sähköpostiosoite jonka voit laittaa tänne, niin kirjoitan ja pistän tulemaan sinulle koristemaissin siemeniä.

      • tipitii..

        [email protected]

        otan kyllä mielelläni vastaan siemeniä, mikäli ne eivät maksa mitään :)


      • kasvattaja
        tipitii.. kirjoitti:

        [email protected]

        otan kyllä mielelläni vastaan siemeniä, mikäli ne eivät maksa mitään :)

        Laitoin sulle viestiä ;)


    • Onttomukulakiurunkan

      Olen useana vuonna kasvattanut parvekkeella ihan peruspopcorninsiemenistä koristeeksi maissia. Yleensä kylvän siinä maalis- huhtikuussa, jotta ovat ulos muuttaessaan jo hyvässä kasvuvauhdissa.

      Popcorninjyvät itävät melko nopeasti, joten esikasvatuksessa on joko kasvilamppu tai ainakin eteläikkuna likimain välttämätön, ettei taimista tule liian honteloita valon vähyyden vuoksi.

      Muuten ne ovat ihan hyviä partsin koriste"palmuja", mutta lakastuvat melko aikaisin syksyllä, pian sen jälkeen kun emikukinto on hedelmöitynyt ja alkaa kasvattaa maissintähkää. Tarvitsevat paljon valoa, vettä ja ravinteita.

      Olen kanssasi samoilla linjoilla siinä, että jo kovasti sormet syyhyävät ja ajatukset pyörivät ensi kesän kasvien ympärillä. Eilen inventoin siemenvaraston ja suunnittelin kylmäkäsiteltävien kylvämistä! ;-)

      • tipitii..

        tuohon perenna-osiossa olevaan kysymykseeni kylmäkäsittelystä?

        siis miten se oikeesti tapahtuu? laitetaanko siemenpussit jääkaappiin (minä tollo tein näin, joko naurattaa?) vai pitääkö se kylvös sitten laittaa kokonaisuudessaan sinne kylmään???


      • Onttomukulakiurunkan
        tipitii.. kirjoitti:

        tuohon perenna-osiossa olevaan kysymykseeni kylmäkäsittelystä?

        siis miten se oikeesti tapahtuu? laitetaanko siemenpussit jääkaappiin (minä tollo tein näin, joko naurattaa?) vai pitääkö se kylvös sitten laittaa kokonaisuudessaan sinne kylmään???

        En minä yhtään ihmettele, että yritit kylmäkäsittelyä laittamalla siemenet viileään, mistäs sitä tietää kaikkia niksejä. Ideahan on se, että on kyse siemenistä, jotka luonnossa itävät keväällä, siis talven koettuaan. Niillä on joku jarru, että itämään ryhdytään vasta sitten kun on oltu maassa kylmän jakson yli. Ilmeisesti niillä on sillä tavoin paremmat menestymisen mahdollisuudet omassa ympäristössään.

        Helpoin tapa tehdä kylmäkäsittely on kylvää siemenet syksyllä vaikka lavaan ja antaa talven hoitaa koko homma. Mennä kevään tullen kurkkimaan, mitä kaikkea sieltä nousee. Kannattaa ehdottomasti laittaa syksyllä säänkestävät merkit, mihin mitäkin on kylvetty. Ei niitä keväällä muista, vaikka kylväessä onkin päivänselvää, ettei niitä voi unohtaa.

        Meillä kerrostaloasukkailla on vähän enemmän perhettäkin rassaavaa askaretta siementemme kanssa:
        1. Kylvetään ihan tavallisesti, annetaan kylvöksen olla 3-7 päivää huoneenlämmössä tai vähäsen viileämmässä.
        2. Laitetaan kylvös löyhästi muovipussiin ja jääkaappiin. Pyydetään perheeltä muutamaksi viikoksi armoa hyvän harrastuksen vuoksi. Käsketään katsoa hieman tavallista tarkemmin, mitä jääkaapista suuhunsa laittaa.
        3. Tarkistetaan välillä, ettei kuivu tai homehdu. Kun ensimmäiset siemenet itävät (muutamasta viikosta jopa kolmeen kuukauteen), otetaan kylvös huoneenlämpöön ja kohdellaan sitä niin kuin uusia taimia aina on kohdeltu: pidetään huolta kosteudesta, lämmöstä ja valosta.

        Joillakin kasveilla siemenet itävät hyvin eri tahtia, joten kylvöksessä saattaa osa siemenistä jäädä itämättä, kun eivät mielestään ole saaneet tarpeeksi pitkää kylmäkäsittelyä, vaikka saman lajin hätäisimmät jo hyvää vauhtia kasvattavat sirkkalehtiään.

        Toisinaan harsosääsket (pikkukärpäset) asettuvat taloksi kylvöksiimme. Silloin koko uurastuksemme menee hukkaan, kun harsosääsken toukat (1-2mm pitkä, läpikuultava, vaalea) ravitsevat itseään pikkutaimiemme mullan sisässä olevilla osilla ja kohta kaikki taimet makaavat vainajina mullan päällä. Joten jos yksikin pikkukärpänen pörrää kukkiesi lähettyvillä, ota siitä heti henki pois.

        Onnea kylmäkäsittelylle ja muullekin kasvipuuhailulle! Lisätkää informaatiota, jotka enemmän näistä tiedätte.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      50
      2375
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      151
      1958
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1875
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      44
      1840
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      120
      1608
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1210
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      72
      1172
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1115
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      143
      959
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      901
    Aihe