Muistaisiko joku laulun nimen?

myrmeli23

Muistaisiko joku laulun tai nimen jossa matkustetaan tampereelta helsinkiin?
Kyseessä vanha laulu, jonka sanat menee jotenkin näin:

"Tampere, Lempäälä, Viiala
Toijala, Kuurila, Iittala
Parola, Hämeenlinna,Turenkin,
Leppäkoski, Ryttylä, Riihimäki...

Kerava, korso ja tikkurila...

Sitten tultiin vihdoin viimein helsinkiin.
Herrat ajoi hevosella hotelliin.
Hotellista heikinkadun puuliiteriin...."

3

2282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jygatzy123

      Tampere, Lempäälä, Viiala, Toijala, Kuurila, Iittala, Parola, Hämeenlinna, Turenki, Leppäkoski, Ryttylä, Riihimäki, Hyvinkää, Jokela, Järvenpää, Malmi, Oulunkylä, Reetikspäri, ja sitten tulee vasta iso Helssinki!

    • Laulumuisto

      Laulun nimi on Matka Helsinkiin ja sen sanat ovat muistini mukaan seuraavat:
      Tampere, Lempäälä, Viiala, Toijala, Kuurila, Iittala, Parola, Hämeenlinna, Turenki, Leppäkoski, Ryttylä, Riihimäki. Hyvinkää, Jokela ja Järvenpää, Kerava, Korso ja Tikkurila, Malmi, Oulunkylä, Fredriksberi, sitten se vasta tuli Helsinki.
      Laulu näkyy olevan kirjassa Tampere laulaa : kokoelma yhteislauluja. 2. 1950.

    • Anonyymi

      No mä muistelen että se alkais Porista asti, mutta en koko pätkää kun Vammalan seudulta tuntuu puuttuvan ehkä säkeistön verran asemia.

      Pori Haistila Nakkila, Tattara Harjavalta Peipohja, Riste Kyttälä Kauvatsa .....?..... Kulovesi Siuro ja Nokia..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1478
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1139
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      944
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe