Kuljetusboksi Bichon Friselle ja muitakin vinkkejä

TiaraMozzarella

Hei,

Saamme kohta pennun kotiimme ja saimme neuvoksi hankkia kuljetusboksin koiralle, johon totuttautuu jo etukäteen ennen luovutusta. Minkä kokoinen boksi soveltuu Bichonille, niin että menee vielä täysikasvuisenakin? Onko esim Atlas 30 liian pieni?

Mitäs muita ehdottomia tarvikkeita tulee hankkia? Lelu on jo viety, että tuo jotain tuttua mukanaan uuteen ympäristöön. Ymmärsin edellisistä keskusteluista, että panta on parempi kuin valjaat... taas kerran olen äimänkäkenä koon kanssa.

Kiitos vastauksista.

2

575

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siltä kasvattajalta. Omaa cavaliertäni en laittaisi Atlas 30:seen. Mahtuu kyllä siellä juuri ja juuri olemaan, mutta siihen se sitten jääkin. Meillä on isoilla kissoilla käytössä Clipper 3 boxi (Yhtä iso kuin Atlas 30), joka yhdelle kissalle sopiva. Cavoja olen tarvittaessa laittannut Atlas 40:n kokoiseen boxiin yhden kerrallaan.

      Ruoka- ja vesikupit tietenkin. Älä osta muovisia. Ne naarmuuntuessaan alkavat keräämään bakteereja ja on turhan helppoja tuhota. Joko keraamiset tai metalliset.

      Turkinhoitovälineet. Jälleen kysy kasvattajalta minkälaiset ko. rodulle soveltuvat.

      Kynsisaket. Hyvät ja tukevat. Eläinkaupasta saat apua.

      Hihnan ja pannan kanssa kannattaa pentu ottaa mukaan ostoksille eläinkauppaan. Silloin saat varmasti sopivat. Valjaat voi hankkia sitten kuin pentu on jo kasvanut.

      Ja ruokaa.... Eli taas kysy kasvattajalta mitä pentu on syönyt ja hanki ruokaa jo valmiiksi ennen pennun tuloa...
      Onnea uudelle tulokkaalle.

    • Hopiavuori

      Meillä on aikuinen bichon havanais ja sillä on kuljetus koppina atlas 30 ja se on siihen tyytyväinen, mutta en tiedä onko frise vähän isompi kuin havanais. Meiltä löytyy panta ja valjaat mutta itse käytämme valjaita, sekin tietysti on vähän makuasia. Naamalle taikoitettu pikku kampa on myös tarpeellinen niitä saa eläinkaupoista, citymarketeista.. ym.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      156
      6529
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      206
      4155
    3. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      486
      2867
    4. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      32
      2794
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2385
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      186
      2149
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      148
      1517
    8. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      61
      1380
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      37
      1334
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      93
      1118
    Aihe