Ainoa moottoripyörä millä olen koskaan ajanut. Mahtava tunne, olin kylläkin n.15 v. Onko ajokokemuksia muilla?
Zündapp ks 750 sivuvaunu
19
6986
Vastaukset
- ss wikingKarattiin bergen belsenistä liitoutuneiden hyökkäyksen alla sivuvaunuzyndapilla. 
 -90 luvulla salakuljetettiin honekker yli rajan sivuvaunussa.
 Kyllä kokemusta on.- Sotanorsutarinoita. Et kirjaa ole aikonut kirjoittaa? Tulis hyvä paperipaino... 
- germanistikSotanorsu kirjoitti:tarinoita. Et kirjaa ole aikonut kirjoittaa? Tulis hyvä paperipaino... Eli kun on 3 pyörää voi paperipinojakin olla 3. 
 Toimii siis zyntappi hyvin myös paperipainona.
 Kaikki kortistot on näin helppo pitää järjestyksessä. Ordnung muss sein.
- Sotanorsugermanistik kirjoitti:Eli kun on 3 pyörää voi paperipinojakin olla 3. 
 Toimii siis zyntappi hyvin myös paperipainona.
 Kaikki kortistot on näin helppo pitää järjestyksessä. Ordnung muss sein.Mulla on jo. Mistä sulle saatais? 
- lebensraumSotanorsu kirjoitti:Mulla on jo. Mistä sulle saatais? Zyntappi jäi etenevien venäläisten jalkoihin. 
 Pitäisiköhän käydä venäjältä kyselemässä, jos olisi joku ottanut sen talteen?
- Sotanorsulebensraum kirjoitti:Zyntappi jäi etenevien venäläisten jalkoihin. 
 Pitäisiköhän käydä venäjältä kyselemässä, jos olisi joku ottanut sen talteen?tosta rajan yli hakemaan se sivuvaunun kanssa. Pistetään vielä teräspotat päähän tunnelman luomiseksi. Eiköhän se takas saada... 
- onnistuisikohan?Sotanorsu kirjoitti:tosta rajan yli hakemaan se sivuvaunun kanssa. Pistetään vielä teräspotat päähän tunnelman luomiseksi. Eiköhän se takas saada... Tarkkaa paikkaa en muista. Oli niin kova keskitys silloin. 
 
- maukkalöytyy ja omistussuhde . Nyt on vaan kurja juttu kun paikat alkaa repeämään eikä varaosia löydy enää mistään , muutama kymmen vuosi sitten saksalainen rekka pyöri suomessa ja osti kaikki zyndapit mitkä saivat , nyt niitä ei löydy kuin muutama , kaikki osat täytyy teettää ja niin sanottuja kyläseppiä jotka halvalla tekivät osia ei niitäkään enää ole . Pöyrä on rekisterissä ja muuten ajokunnossa mutta koneesta kuluu kolinaa eikä uskalla ajaa et sillä lailla . - Sotanorsuwww.wehrmachtsgespann.de ja sieltä englantilaiset sivut. En ole kuullutkaan tollasesta saksalaisesta rekasta. Sehän on siellä semmonen macho juttu omistaa zündappi. 
- maukkaSotanorsu kirjoitti:www.wehrmachtsgespann.de ja sieltä englantilaiset sivut. En ole kuullutkaan tollasesta saksalaisesta rekasta. Sehän on siellä semmonen macho juttu omistaa zündappi. kävi suomessa 70 luvulla ja ostivat kaiken mahdollisen meidän kellarista veivät jopa rikkinäiset männänrenkaat niillä oli toistakymmentä zyntappia mutta isäukko ei silloin myynyt olivat pirun kiukkuisia . Siinä vaan on sellainen vika ettei kiertokanget kestä on tehty laakerit sitten mistä vaan materiaalista ( neulalaakereita lukuunottamatta )se onkin haaveena kestäis varmaan kieroksiakin . Macho jutusta en tiedä mutta kerran sillä hinattiin linja-autoa , ei taitais onnistua nykyisillä ninjoilla ja zzrrillä harvassa M-Pssä on 12 eteen ja 4 taakse ja sivuvaunun pyöräkin vetää ja perälukko löytyy . 
- ZyndappMyytkö? 
- maukkaZyndapp kirjoitti:Myytkö? myynkö , sitä on kuule moni kysynyt ,en vielä ainakaan ole saanut tarjousta mikä sytyttäis myyntihalut sitä paitsi hinta on suhteellinen käsitä tällaisessa kaupassa eli en tiedä mitä pyytää ja ostaja ei tiedä mitä maksaisi ja toistaiseksi se on perikunnan , ottajia olis siinäkin seurueessa itse olen vielä kyennyt pitämään sen suvun hallussa . 
- tnZyndapp kirjoitti:Myytkö? Jos on kiinnostusta, minulla olisi 750 kuutioinen sotanorsu mahdollisesti kaupan. Kone ei ole alkuperäinen, muuten pyörä ok, hiekkapuhallettu ja maalattu jokin aika sitten ja uudet renkaat. 
 Voin luopua siitä melko huokealla.
 [email protected].
- Anonyymitn kirjoitti:Jos on kiinnostusta, minulla olisi 750 kuutioinen sotanorsu mahdollisesti kaupan. Kone ei ole alkuperäinen, muuten pyörä ok, hiekkapuhallettu ja maalattu jokin aika sitten ja uudet renkaat. 
 Voin luopua siitä melko huokealla.
 [email protected].Ostaisin Zundapp KS 750 tai sen osia 0405360542 
 
- sopisi syntappiinOlisi minulla jerrykannu, jossa on wehrmachtin leima. Se sopisi syntappiin... 
 Paljonko tarjoat ?- maukkaei jerry kannu sovi kuin willysjeepin takabacsiin eikä missään nimessä hitlerin hyökkäysvaunuun sitäpaitsi sivuvaunun molemin puolin on on laukut mutta niissä säilytettiin panosvöitä kun konekivääri oli vaunun päällä . 
- Anonyymimaukka kirjoitti:ei jerry kannu sovi kuin willysjeepin takabacsiin eikä missään nimessä hitlerin hyökkäysvaunuun sitäpaitsi sivuvaunun molemin puolin on on laukut mutta niissä säilytettiin panosvöitä kun konekivääri oli vaunun päällä . Virallisesti Zündapp KS 750 moottoripyörässä on neljä maantievaihdetta, yksi maastovaihde ja yksi peruutusvaihde. Mikäli maasto- ja peruutusvaihteella esto ei toimi oikein, on pyörässä silloin kahdeksan vaihdetta eteen, neljä maantie, neljä maasto ja neljä peuutusvaihdetta. Peruutus- ja maastovaihteiden laakerointi ei ole tarkoitettu kuin 1-vaihteen käyttöön. 
 Tosiasiassa enimmäinen kunnollinen jerrykannu on saksalaista suunnittelua ja vei aikaa ennen kuin jenkit ja muut ymmärsivät sen hyvät ominaisuudet. Se kesti suuret lämpötilavaihtelut vuotamatta kylkeen prässätyn ”pokkauksen” vuoksi, korkki oli kiinteä, katoamaton osa jerryä ja kylkien hitsaus oli turvassa upotuksessa. Nimitys jerrykannukin tulee saksalaisista käytetystä Jerry nimityksestä. Asiastaan netissä hyvä kirjoitus, Historia-dokumentti.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Virallisesti Zündapp KS 750 moottoripyörässä on neljä maantievaihdetta, yksi maastovaihde ja yksi peruutusvaihde. Mikäli maasto- ja peruutusvaihteella esto ei toimi oikein, on pyörässä silloin kahdeksan vaihdetta eteen, neljä maantie, neljä maasto ja neljä peuutusvaihdetta. Peruutus- ja maastovaihteiden laakerointi ei ole tarkoitettu kuin 1-vaihteen käyttöön. 
 Tosiasiassa enimmäinen kunnollinen jerrykannu on saksalaista suunnittelua ja vei aikaa ennen kuin jenkit ja muut ymmärsivät sen hyvät ominaisuudet. Se kesti suuret lämpötilavaihtelut vuotamatta kylkeen prässätyn ”pokkauksen” vuoksi, korkki oli kiinteä, katoamaton osa jerryä ja kylkien hitsaus oli turvassa upotuksessa. Nimitys jerrykannukin tulee saksalaisista käytetystä Jerry nimityksestä. Asiastaan netissä hyvä kirjoitus, Historia-dokumentti.Täällä taustatietoa jerrykannun historiasta: 
 https://maanpuolustus.net/threads/jerrykannu.5558/
 Itsekin luulin sitä jenkkien kanisteriksi ennen kuin luin yhden sen historiasta kertovan artikkelin.
 
- juha99Kattelin youtubea niin löyty tämmönen! https://www.youtube.com/watch?v=CPFskMJunDo 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset485061
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut273724
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693483
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012838
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral912729
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302680
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa131871
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161656
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2021498
- 1531351