kuukautiseni haisevat mädältä, samanlaiselta kuin esim. haavassa oleva mätä haisee. onko tämä normaalia? kuukautiseni alkoivat vasta, joten olen vielä melko tietämätön.
kiitos.
kiitos.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos käytät terveyssiteitä, niin se itse side saattaa haista aika hirveälle kostuttuaan, haju ei siis välttämättä tule kuukautisvuodosta. Kuukautisvuodossa on joskus sellainen aika selvä raudan (veren) haju, mutta millekään mädäntyneelle sen ei pitäisi haista.
Itselläni oli tuota hajua käyttäessäni kertakäyttösiteitä. Nyt olen käyttänyt kuukautiskuppia ja kestositeitä, ja ei haise enää. Eli side aiheuttaa tuon hajun. Tuo raudanhaju kyllä joskus tuntuu itselläni melko mietona.