Muutamia kysymyksiä :
1. Mikä on paras chinchillapellettimerkki?
2. Mitä chinchillalle saa antaa herkkupalaksi?
3. Saako chilloille antaa kuivattuja kasveja? Mitä)
4. Miksi siemensekoitukset eivät käy chinchilloille?
5. Hyviä chinchilla-sivuja, minne ei tarvitse rekisteröityä saadakseen tietoa?
Toivon että vastaatte pian. :)
Osaako joku neuvoa?
2
359
Vastaukset
- Chillan omistaja
Vastailen lyhyesti kysymyksiisi ja toivon että niistä olisi jotain apua. :)
1. Teurlings on yleisessä suosiossa chinchilla piireissä. Siinä on kaikki ravinteet mitä chinchilla tarvitsee.
2. näkkäri on hyvä herkku! Myös kuivattua ruisleipää voi antaa. Johanneksen leipäpuuta myös.
3. viinimarjapensaiden lehtiä, voikukan lehtiä, porkkana viipaletta ja monia muita. Kuivattuna toki! :)
4. Chinchilla valikoi helposti herkut seasta. Siemenet ovat myös liian rasvaisia chinchillalle jonka elimistö ei osaa käsitellä rasvaa. Näin ollen chinchillalle voi tulla rasvamaksa joka lyhentää elin ikää huomattavasti. Chinchilla myös lihoo näistä jyväseoksista.
5. Suosittelisin että menet näille sivuille ja katselet kaikkea mahdollista sieltä. Sieltä myös löydät mieltä askarruttavat asiat. ;) http://www.myrskylyhdyn.com/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl - A
Lisään edellä kirjoittaneen tekstiin muutaman asian.
1. Jos Teurlingsia ei ole saatavilla, toinen hyvä pellettimerkki on Altromin chinchilla.
2. Pienen palan näkkileipää. Jotkut käyttävät myös "huonompimerkkisiä" pellettejä herkkupaloina. Itse hemmottelen chinchillaani myös kuivatuilla kasveilla ja kuivatuilla omenapuunoksilla.
5. slcry.net ja myös kasvattajien kotisivut antavat paljon hyvää tietoa, esimerkiksi kingis.net
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614378KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1493165Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo482482Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?502407- 982065
- 241883
- 301616
- 231612
- 1541451
- 341253