Tipaton tammikuu on ainutlaatuinen suomalainen traditio, joka on ollut osa monen suomalaisen tapaa aloittaa uusi vuosi. Nyt kun alkaa uusi vuosikymmen niin saa taas yrittää uudelleen. Toivotaan, että juomista vähentämällä vyötöröltä katoaisi myös pari senttiä.
Onko teillä jotain yleisiä vinkkejä juomattomuuteen, kun en haluaisi kokonaan luopua sosiaalisesta elämästäni ja ystävistäni? Onko teidän tipaton muuten kestänyt koko tammikuun vai onko kuukausi ollut liian pitkä aika? Pari vuotta sitten tipattomani kesti kolme kuukautta ja siihen tähdätään tälläkin kertaa..
Onko teillä jotain yleisiä vinkkejä juomattomuuteen, kun en haluaisi kokonaan luopua sosiaalisesta elämästäni ja ystävistäni? Onko teidän tipaton muuten kestänyt koko tammikuun vai onko kuukausi ollut liian pitkä aika? Pari vuotta sitten tipattomani kesti kolme kuukautta ja siihen tähdätään tälläkin kertaa..
Vastaukset 62
Vanhimmat
...jos pelkkä juomattomuus riittää, sinun ei tarvitse muuttaa mitään. Sen kun lasket päiviä. Jos haluat elämäsi laadun paranevan, lopeta juominen ja muuta elämäntyylisi raittiutta tukevaksi. Kokonaisuus ratkaisee.
...voi juoda muutakin kuin viinaa. Alkoholitonta olutta, ginger alea, alkoholittomia drinkkejä etc... Vaihtelu virkistää! Ei siis tarvitse luopua sosiaalisesta elämästä.
Samaa mieltä, ja jämäkkyyttä sanoa ei jos sulla on auto ja kortti, eli ettet sitten kuskaile kännisiä kamujasi koko tammikuuta :)
siinä ettei juo baarissa alkoholia, on monta hyvää asiaa joita se tuo mukanaan.
Esim. voit itse ajaa kotiin silloin kun huvittaa ( minkä vapauden se suokaan ), ei mene rahaa taxeihin, säästää juomissa... ei krapulaa, ja jos uskallat lähestyä, tai voitat pelkosi lähestyä muita ihmisiä selvinpäin -> itsetuntosi kohenee.
Listaa voisi varmasti jatkaa, mutta tuossa omasta mielestä muutama hyvä asia jonka alkoholittomasta illasta hyötyy.
Aika jännä huomata miten moni pitää itsestään selvänä että kun ollaan baarissa niin ollaan kännissä :)
Baariinhan voi mennä selvinkin päin, varmaan on paremmat saumat saada myös kivaa seuraa vastakkaisesta sukupuolesta, kun ei ole kännissä.
Mutta suurin pointti taitaa olla se että jos on itse selvä ja täysissä sielun ja ruumiin voimissa, niin muut käänniset baarissa alkaa vaikuttamana ihan täysiltä idiooteilta. Varsin suuri osa miestä onkin kännissä ihan täysin idiootteja.
Terveellinen kokemus olla kuukausi ilman viinaa ja huomata tämä kaikki.
LUIN N VUOS SITTEN UUTISEN,ETTÄ AMERIKKALAINEN MIES OLI 3-KYMPPISENÄ HAVAHTUNUT HUOMAAMAAN OLEVANSA KAHTA VAILLE VALMIS ALKOHOLISTI. HÄN OTTI TUOLLOIN VIINAKSIEN TILALLE COCA-COLAN. JA NIIMPÄ VAAN TURMIONSA TUOTTAJASTA EROON PÄÄS. NYT HÄN ON 76-VUOTIAS VAPAA KANSALAINEN!!!
SUOSITAN NAUTTIMAAN C-C N JÄÄKYLMÄNÄ. JA HITAASTI. TUNNIN KULUESSA. SILLOIN AJANKULUKIN AUTTAA VIINANHIMOTUSTA HILJENEMÄÄN. --- USEIMMITEN ENNEN JA JÄLKEEN C-C N HAMPAIDEN VUOKS VARALTA PURESKELEN KSYLITOL-PURKKAA. MONESTI JUOMAN JÄLKEEN VIEL PURSKUTTELEN SUUNI KYLMÄLLÄ VEDELLÄ.
IKÄNI IKIRAITTIINA,COCA-COLAAKIN KÄYTTÄMÄTTÖMÄNÄ OLEN YLLÄTYKSKSENI SAANUT C-C STÄ MAINION AVUN USEIN TOISTUNEESEEN PÄÄNSÄRKYYNI. PARHAITEN ON TEHONNUT PUNAINEN PULLO. SOKERITON ZEROKIN LÄHES AINA HELEPOTTAA.
9.1.2010 SUUREST SUOSITTAEN VAPAA KANSALAINEN...k mikko
Voisinpa ihan väittää, että jos sosiaalista elämää on vain kännissä, sitä ei käytännössä ole ollenkaan. Toisin sanoen vietä tipaton tammikuu, helmikuu, maaliskuu... kohta huomaat hankkineesi elämän.
Onhan alkoholi ihan hauska juttu, mutta ei se ole hauskanpidon ehto. Onneksi olen huomannut, että humala on sosiaalinen asia, siis jos kaverit ympärillä ovat kännissä, itellä on ihan yhtä hauskaa ja puheenaiheet yhtä avoimia vaikka ei veressä olis promilleakaan. Opintotuki säästyy näin mukavasti.
Juominen itessään ei ole huono juttu mutta se on jo tosi huono juttu jos sosiaalinen elämä perustuu sille.
Samaa mieltä, varsinkin tuo " kohta huomaat hankkineesi elämän " - kohta.
Itsellenikin maistuu olut jos toinenkin, mutta jos elämä on alkoholista kiinni, niin suhdetta alkoholiin kannattaa miettiä uudestaan. Vrt. kaikki kaveri löytyvät paikallisesta.
Korkki kiinni, ja lenkille.
Elämä on parasta huumetta.
Hän kirjoituksessaan tunnustaa seurustelevansa juoppojen ja pultsareiden kanssa, jota pitää sosiaalisena elämänä? Heh heh hee vaan. Hän on nyt vakavasti sekoittanut käsitteet tuossa kaiken aikaisessa viinahuurussaan. Itse ymmärrän että sosiaalista elämää ja yhteydenpitoa vietetään selvinpäin ja baari-illat ovat oma kategoriansa.
Nuin se menee !!!! Olen samaa mieltä!!!! Itsetunto tippuu joka baarireissun jälkeen...mutta nousee joka lenkin jälkeen. Se tietysti tarkoittaa että tietää itsestään ettei ole baari-ihminen ja tietää itsestään että pitää lenkkeilystä ja fiiliksistä. Naisasiat on sitten erikseen siihen ei vaikuta baari vaan oma luonto. Jos ei saa itteään kondikseen niin että on elämäntilanteeseen tyytyväinen on aika vaikea myös saada itelleen akkaa. Jos on tyytyväinen se näkyy ulospäin ja itsekin toimii kuin on itselle järkevää. On mahdollista ettei kaikille onnistu tai rahat riitä mutta kärsittävä sitten on. Itse kyllä missannut ihan ittenäni, täysin uunona, hyviä naisihmisiä jotka kyllä olisi huolinut mutta tyhmä on tyhmä itsessään ei se muitten vika oo, varsinkaan niiden naisten :D
Piti lukea kahteen kertaan ajatuksella sun viesti.
Tulos oli, että kyllä mä löysin samanlaisuutta itsestäni kuin tuossa sun viestissä.
on alkoholisteja varten! Toisin sanoen joilla ei ole ongelmaa päihteiden käytöstä eivät tarvitse mitään tipattomia kuukausia. Jos sosiaalinen elämä on viinankäytöstä riippuvainen ollaan harhatiellä ja aika pahasti. Kannattaa varmaan miettiä asiaa vähän syvällisemmin. suomalainen yhteiskunta rakentuu aivan liikaa alkoholin ympärille, olet jotenkin kummajainen jos et juo tai jos ei yksinkertaisesti maistu.
Jättääkö ystäväsi sinut jos et käytä viinaa???? Erikoisia ystäviä!!!!
olet muuten oikeassa sanoessasi.että sellainen suomalainen joka ei juo koetaan kummajaiseksi.mutta vähintään yhtä outona pidetään ihmistä joka ei käy ravintoloissa\baareissa.olen itse ihminen joka käy ravintolassa pelkästään syömässä puoliskon kanssa mutta ns iltaa en baariin lähde viettämään. kun taas esim mökilla saunataan ja otetaan olutta yms.
joten melkein joka kuukausi saan kuulla lauseen miksi sinua ei koskaan näy missään?!.tai sinuun ei sitten törmää missään?!.
mutta jos ihmisten sosiaalinen elämä rajottuu alkoholin ympärille on parasta hankkia joku hyvä harrastus jonka parissa voi viettää ns laatuaikaa.
"Toisin sanoen joilla ei ole ongelmaa päihteiden käytöstä eivät tarvitse mitään tipattomia kuukausia."
Usein tuon saa suoraan kääntää muotoon että kun ei tunnusta ongelmaa ei tarvi tipatota.
Puhut juuri niin kuin ne joilla alkoholi pyörittää elämää mutta eivät vaan itse tajua sitä. Kaikii sosiaalinen otiminta liittyy alkoholiin, mutta sitä pidetään hyvänä asinana "juon vain seurassa" vaikka karu totuus voi olla että "olen vain seurassa jossa juodaan".
Tipattoman viettäminen ovi olla silmiä avaava kokemus juuri sinunlaisille ihmisille.
Jos ei ole ongelmia alkoholin käytössä, niin tipaton kuukausikana ei ole mikään ongelma, niitä voi tulla vietettyä jopa vahingossa.
Raittius tuo ystävien menetyksiä,mutta ne jotka eivät kestä kun et juo eivät olleet ystäviäsi... Juomattomuus muuttuu elämän tavaksi,vietän nyt itse jo 12 krt peräkkäin tipatonta tammikuuta. Olen saanut uusia ystäviä,en käy ravintoloissa silti,elämäni on sosiaalista ja hienoa...
Mä puolestani lopetin ns sosiaalisen elämän vieton rafloissa suuri siksi ku kaikki ÄIJÄT on niin hiton kännisiä. Miksi pitää juoda ittesiä sellaseen kuntoon, että räkä lentää puhuessa?? Tutustu siinä sitten toiseen, kun seuraa kuitenkin etin.
Jos tosissanne etsitte seuraa rafloista niin olkaa melko selviä ja fiksusti käyttäytyviä. Mä en niissä enää käy edellä mainitusta syystä, mutta nyt sitte olen yksin.
Ei sosiaalistaelämää, siis!
Ainako tipaton nainen 76
Katsele treffiseuraa meistä jotka ei käytä alkoholia. Ei tarvitse pettyä, se vaan menee niin.
Mistä teidät raittiit miehet löytää? Siinähän se isoin pulma juuri onkin. Jos sulla on vinkkejä ni laita ihmeessä kehiin, mä luen ne mielelläni.
treffeiltä tietysti :)
Absolutisti miehiä löytyy tuskin mistään ,tai ei ainakaan täysin raittiitä,mutta raitistuneita miehiä/naisia ystäviksi elin kumppaniksi,löytyy varmasti
A-killoista?
Mikä on A-kilta
A-kiltoja on 66kpl suomessa, katso lähin http://www.a-kiltojenliitto.fi
Jostain syystä baarin kovaäänisin känniääliö lähtee aina naisseurassa pois...
Kunnon miehet jää yksin.
Naiset sen valinnan oikeasti tekee, katse tarkemmin ympärillesi.
Ja jos tipattoman tammikuun haluaa pitää niin sitten vaan pitää. Tää traditio on taas jonkun virkaintoisen terveystieteilijan keksimä juttu. Eikö vain olisi parempi, kun pitää sitä paussia sen alkoholin läträämisen kanssa niin kauan kuin vain jaksaa, mutta ei joka ikinen vuosi aina jauha tipattomasta tammikuusta. Itse henkilökohtaisesti uskon, että ei kuukausi oikeasti ole mikään hankala olla ilman alkoholia ja jos tosiaan haluaa olla ilman alkoholia niin helpostihan sitä voi olla vaikka pidemmänkin ajan. Se on ihan jokaisen omavalintainen kysymys haluaako olla ilman alkoholia kuinka kauan.. Ennemmin voisi olla savuton tammikuu tai sokeriton tammikuu, tai kofeiiniton tammikuu. Noissa voisi olla paljon enemmän vaikeuksia toteuttaa.
Ainut ongelma tässä on vain se, että kaikkien "kuppiloiden" tai "baarien" tuotot tipahtavat huimasti ja se taas näkyy kansantaloudessa, joten jos nämä kustannukset pystytään kompensoimaan sillä, että ihmiset pitävät tipattomia tammikuita niin ihan hyvä, mutta todellisuudessahan vain aniharva pitää tipatonta oikeasti.. Suurin osa ratkeaa jo ennen kuin on huomannutkaan. Ja kaiken tämän hössötyksen keskellä vielä tälläistä paskaa jaksamme jauhaa keskustelupalstoilla.
Kannattaa kokeilla sitä kuukauden tipattomuutta, ei välttämättä olekkaan ihna helppoa...
Vai romahtaa kansatalous siitä että ihmiset ei käy baareissa? :) Ajattelitko niin että nämä ihmiset poltaa takassa ne rahat mitä jää käyttämättä alkoholiin? :)
Eiköhän ne rahat mene ihan samalla tavalla kulutukseen vaikka alkoholi jää ostamatta.
Mitäs sinä ylipäätään osallistut tähän keskusteluun, kun aine ei kiinnosta?
Otsikossa oli kiteytettynä tämä meidän paras ja ainoa oikea kulttuuri, eli, ellei juo, ei sosiaalista elämää, kuitenkin kovasti arvostelemme alkoholittomia kulttuureita, no, ed mainittu aine on ON IKÄVÄ KYLLÄ SUURI OSA KULTTUURIAMME!
se näin että jos otat olet suositumpi, kavereita riittää. Näin oli minulla, mutta kun lopetin juomisen muutamaan kertaan vuodessa, lähinnä juhannuksena muutaman siideri ja jos on jotain juhlia saatan muutaman ottaa...mutta mutta kaverit on kyllä haihtuneet kuin tuhka tuuleen, ei enää selvän seura kiinnosta. Olen toki muutaman kivan kaverin saaanut tilalle. onneksi. Aloin itse huolestua juomisestani, kun tuli joka viikonloppu törrättyä, mutta nyt on hyvä näin. Kiloja lähti 12, mutta makean syönnillä ikävä kyllä osa tullut takaisin....
Itse Briteissä muutaman vuoden asuneena voisin kyllä mainita, että kyllä sitä osataan muuallakin kun Suomessa. Useammin siellä tuli työkavereiden kanssa lähdettyä töiden jälkeen tuopille kuin Suomessa. Suomalainen sentään tajuaa ottaa tipattoman kun alkaa tuntua, että pubi kutsuu joka ilta. Siellä paikallista kutsutaan toiseksi olohuoneeksi eikä jokapäiväinen seurusteluolut - tai neljä - ole mitenkään kummaksuttavaa.
Mielestäni on outoa parjata suomalaisten epätervettä suhdetta alkoholiin, kun kuitenkin tunnistamme itsessämme "valkoisen kuun" tarpeen. Mielestäni tipattomassa tammikuussa ei ole mitään epätervettä.
Ainesta on jos kerran aijot kuukauden olla juomati, niin juo kohta ikinä. Heität television parvekkeelta ja olat kohta muitta vajakkien kanssa julistamassa karmaa vai mitä se oli XD
oman seurakunnan parista löytyy toimintaa ja tervehenkistä. Jehovat eivät ole uskovia, heillä on oma Raamattunsa joka ei sisällä kristinuskoa.
Kato oman srk ilmoitukset lehdestä halutessasi.
"Onko teillä jotain yleisiä vinkkejä juomattomuuteen, kun en haluaisi kokonaan luopua sosiaalisesta elämästäni ja ystävistäni?"
Miksi pitäisi luopua ystävistään, jos ei juo? Itse juon ehkä 2-3 kertaa vuodessa, mutta eipä ystävät minnekään ole kadonneet, päinvastoin, vaikka toinen bestareistani juo lähes joka vkl (paitsi nyt, kun on raskaana) ja toinen bestareistani on viimeisten muutaman kk aikana rajoittanut juomistaan tosi paljon (on juonut muutaman kerran, muttei kertaakaan humaalaan asti). Avomieheni juo pari kaljaa n.kerran, pari kuussa tai välillä on monta kuukauttakin juomatta mtn, humalaan asti juo ehkä pari kertaa vuodessa. Veljeni juo normaalisti viikottain, mutta pitää välillä puolenkin vuoden taukoja ettei ota yhtään, kun haluaa testailla vieläkö pääsee helposti eroon alkoholista :D Ennen paljonkin juoneet vanhempani eivät ole juoneet nyt 15 vuoteen, kun päättivät kokeilla kisata siitä, kumpi pysyy pidempään juomatta.. Silti nää kaikki edellämainitut liikkuvat paljon, tapaavat ystäviä ja käydään me baareilemassa selvinpäinkin, kun lähetään tyttöporukalla ihan vaan tanssimaan veljeni kanssa käyn karaokessa sillointällöin.. Nyt päällä tipaton tammikuu ja varmaan viel hetken aikaa sen jälkeenkin, kun oon viimesilläni raskaana, eikä se oo lainkaan vaikea olla juomatta pari vuotta aina välissä ko tulee lapsia ja haluu olla selvänä :)
....voiko humalaisten kanssa viettää sosiaalista elämää? Entä jos kaikki viettäisi tipattoman tammikuun? Taitaa olla peiliin katsomisen aika, ei muuten, mutta jos sosiaalisuus rajoittuu vain alkoholinkäyttöön.
Humalaisten kanssa bupissa paljon juttuja.seuraavana päivänä kaupan ovella samat hauskat
ihmiset tuskin tervehtii. Jos haluan juttu seuraa juon pommakkia lasista, luulee kaverit sen
olevan olutta. Rahaa säästyy ja työt luistaa.
Olen ollut jo tipattomalla yli 2 vuotta,,,Mistään en ole jäänyt paitsi.Painokin pudonnut roimasti ja terveys on parempi.
Kannataa kysyä itseltään,miksi juon alkoholia,miksi en pysty olemaan ilman huumaavia-aineita? Itse olen täysin raitis ja sosiaalinen elämä on mallillaan. Ihmiset kysyvät joskus,miksi en ota? Vastaan,minun ei tarvitse ottaa,koska minusta on mukavaa olla selvinpäin. Jos ihminen juo humaltuakseen,silloin pitäisi hälytyskellojen soida päässä,miksi minun pitää huumata itseni? Joskus ihmiset perustelevat juomistaan,on kivaa ottaa ystävien kanssa ja rentoutua...Jos ihminen ei voi rentoutua ilman alkoholia,tai viettää ystäviensä kanssa hauskaa selvinpäin,silloin on viisainta hakeutua terapiaan tai ammattiauttajan luokse.
olen kuullut asiasta tietävältä, että jos juo 1 oluen päivässä, niin vuodessa siitä kertyyy n. 7kg edestä ylimääräistä energiaa kroppaan.
Se että jääkö tuo kroppaan vain kuluttaako sen pois on tietysti kiinni omasta aktiivisuudesta ja muusta saamastaan energiasta päivän aikana. Aika todennäköistä kuitenkin on että jos ei kummemmin liiku, löytää sen 7kg mahansa kohdalta ylimääräisenä läskinä - vain "vaivaisen" yhden oluen vuoksi.
Jep.
Ymmärrän pointtisi. Olen muuttanut paljon ja mitä vanhemmaksi tulee, sitä vaikeampi on hankkia uusia kavereita, saati ystäviä. Baariis tutustuu helposti ihmisiin, harmi vain että ne yleensä jää baaritutuiksi.
Suosittelen sulle jonkin harrastuksen alottamista, tai vanhan, ehkä unohtuneen jatkamista.
Ite aloin käymään uimassa, sielä kun jonkin aikaa kävi samoihin aikoihin niin alkas juttuu irtoomaan kanssa kävijöiltä. Sama toimii tanssikursseilla, sellasis mis ei tarvii paria.
Ikävä kyllä, näis ei kuitenkaa useinkaa saa "mies-huomioo", siten miten nainen sitä välillä kaipaa, sitä kaiketi tarkotat myös sosiaalisella elämällä.
Mä onneksi löysin baarin missä viihdyn myös selvinpäin. Yleisesti ottaen en jaksa kuunnella kännisii jos ei itelläki oo promillet kohillaan.
Tsemppii sulle tipattomiin aikoihin :-)
Vaan täysin eroon siitä hermomyrkystä, jolla tämä maailma ei ole viisastunut ei sitten pätkääkään. Se mitä sen avulla kyllä on saatu aikaiseksi, niin ni tämä väenpaljous kyllä kutistuu joka vuosi ihan kiitettävästi (esim. venäjällä [jossa ihmiset osaavat juoda] kuolee joka vuosi n.500 000 nuorta, taisi olla n.14-20vuotiaita). En sitten kyllä jaksa mitenkään ymmärtää miten ihmiset pystyvät kierossa mielessään saamaan siitä jotenkin hyvän aineen (kuitenkin ihmisen kehittämä kemikaali,,, varmasti tosi hyvää :D) Itsellä tämä "tipattomuus" on nyt jatkunut n. vuoden ja alussa joka ainoa uusi päivä teki hommasta vaan helpompaa ja toi esille sen kuinka typerää on juoda alkoholia. Tänä päivänä ei tulisi pieneen mieleenkään ottaa edes suullista edes jossain 0.7 voltin lasten siideristä, karmeeta paskaa. Noh tämä teki ehkä sen, että en niin paljon ole sosiaalisissa tilanteissa mukana (tosin baareilu oksetti minua oikeastaan aina, jo ennen alkoholista luopumista)
Että oma luonne on sellainen, että en halua ympärille pinnallisia ja pikkusieluisia koreilijoita. Joten yksikseen oleskelu tai muutaman todella hyvän (sielunveljiä, ajatukset samalla aaltopituudella) ystävän kanssa vietetyt ajat ovat minulle huomattavasti parempia ja mieluisampi, kuin monen monta pintaliitäjää siinä ympärillä häärimässä.
Sinulle mitä neuvoja, ni eihän sinne baarin ole pakko mennä alkoholia juomaan, itse kokeillut olla menossa mukana vesi linjallakin. Eikä se hauskuus tarkoita alkoholia,,, jos tarkoittaa niin siinä ei ole mitään aitoa siinä hauskuudessa. Eli mene vaan mukaan ja ole, kyseessähän on vain sinun oma selkäranka se kestää jos kestää. Toki suosittelen, että se kestää, koska eihän kyseessä kuitenkaan ole kuin elämäsi tärkein asia, eli oma itsesi.
kerran elämässään kohdata raivoraitis Ibram Shkupolli. Edes sen viimeisen kerran. Niin suomi olisi paljon parempi paikka elää.
Mutta sitä kun ei ole ilmeisesti mahdollista dokaamaan orjentoituneen juurikaan tajuta silloin kun ei täysraittiutta ole kokeillut, että alkoholi on ihmiselimistölle vieras aine ja homman pitäisi olla niin päin, että on luonnollista ja normaalia olla sitä ilman. Mutta tollasesta se voi alkaa, kun pitää tipattoman tammikuun. Mutta täytyisi olla tai sitten ainakin syntyä jotain muitakin tavoitteita. Muutoin sitten loppuvuoden hyvällä omalla tunnolla taas vetää normaalit lärvit viikonloppuisin ja arjet tissuttelee rauhallisemmin. Vähän samaan malliin kuin meikäläinenkin taannoin. Voin suositella kokeilemaan hieman pidempääkin paussia. Sosiaalinen puoli vaan rikastuu kun alkaa hakeutua älyllisiin kuvioihin viinan huuruisten kapakkaporukoiden seurasta. Ja saa uusia ystäviä, joille sosiaalisuus tarkoittaa aivan muuta kuin yhdessä kännäämistä ja maailman parantamista, joka kuitenkin on merkityksetöntä illuusiota. Mutta kuukaudessa ei tuo uusi puoli vielä avaudu. Etenkin jos vaan sinnittelee pysyvänsä erossa juomasta suuntaamatta tekemisiä ja ajatuksia muualle. Niin kauan kannattaa olla dokaamatta, että sitä ei enää tee edes mieli. Ja sen jälkeen kun ei tee mieli, ei tartte miettiä tipattomia vaan on oppinut uuden elämäntavan. Kokemuksesta kerron. Tipattomasta tammikuusta se alkoi, jatkui ja kehkeytyi siitä sitten uudeksi elämäntavaksi meikäläisellä. Ja just tuli seitsemän vuotta mittariin ilman mitään alkoholipitoista. "Se on helppoa, kun sen osaa." Mutta oppii vain kun opettelee riittävän tosissaan.
mukava lukea tollasta tarinaa, mul on itsellä just se vaihe et lopetan koko viinan juomisen. tietoisesti olen tiennyt että siitä vaan seuraa hankaluuksia(mun juominen oli mahd. nopeesti pää täyteen ja sit kauheessa kännissä sekoilua vuodesta toiseen..) 12v aloitin juomisen, ja nyt 38v.. monta hengenvaarallista tilannetta on ollu(tai kuullu jälkeenpäin..) putkat, sairaalat on juomisen takia tullu usein koettuu.. ny jotenki kolahti et saa jäädä viina. helppoa se ei varmaan tule olemaan.. mut nyt tai ei koskaan!!
Niin no kokeile vaihtamista esimerkiksi pilvee. Tällöin saat samat fiilikset kuin päivittäisestä viina-annoksestasi, mutta ei tarvitse juoda mitään eikä kokea krapulan tuskaa. Se on terveellisempääkin.
...Jos sosiaalinen elämä on epämääräisiä tyyppejä ravintolassa sinulle ei ole silloin sosiaalista elämää. Omasta mielestäni sosiaalista elämää on kun on todellisia ystäviä ulkona baarihölmöilyistä. Sosiaalista elämää on kun käy ystävien kanssa harrastamassa ihan selväpäisenä, tapailee tyttöystävää yms...Itse olen huomannut että baari-ilta voi olla ihan hauska kun tapaa kourallisen ihmisiä jossain pöydän ääressä ja juttelee asioista joista ei tiedä mitään tai taputtelee jotain olkapäälle ja joku sinua, ja ollaan ikäänkuin kavereita vaikkei seuraavana päivänä vastaan tullessa kukaan etes tunnista enää krapulassa toisiaan. Mutta jossain on vikaa jos kaikki muu baari-illan ulkopuolella ei ole hauskaa...OK tää on vain yksi mielipide eikä tarkoita että muut on samaa mieltä. Mutta esim. ymmärtämällä tai kokeilemalla esittämiäni vaihtoehtoja, juominen vähentyy ainakin osittain, luulisin.
Esimerkkinä, perjantaille harrastustoimintaa hyvien kavereiden kanssa kello 19.00-21.00, kovaa urheilua tai hiihtämistä ja sitten saunomista kello 21.00 eteenpäin, jos tuntuu ota olut pari mutta keskity rentoutumiseen ei hikisenä baariin lähtemiseen...ei voi vannoa toimiiko koska ihmiset on erilaisia. Kyseessä on siis traditio joka korvaa baariin lähtemisen himon. Asiaan kuuluu tilattu hyvä ruoka tai itse valmistettu ja tietysti joku hyvä leffa tai leffaan meno. Leffaan meno on siitä hyvä että jos leffa loppuu siinä puolenyön aikaan niin voi tarkastella selvinpäin vaivihkaa ikkunoista ravintoloitten sisälle ja keskittyä siihen missä olisi lokoisa ja rento meininki ilman örveltäjiä. Sellainen paikka sopii myös eka oluselle. Aikaa voi vierähtää hyvinkin hyvässä seurassa se 2-3 tuntia ja kello onkin jo 03.00 ja voi mennä loppuajaksi yökerhoon, siinä tuskin montaa olutta kerkiää vetasta mutta fiilikset voi olla katossa. Jos ei ole tyttöystävää niin yökerhosta voi sitten just sopivaan aikaan jonkun yrittää vongata. Ettei käy niinku joillekin että parhaat repliikit meni kello 23 ja se onki siinä, eli nada. Sitäpaitsi leffasta saa hyvät keskustelunaiheet jos ei satu nipo ämmä, keskutelunaihetta tietysti pitää viritellä siinä samalla oikeaan suuntaan, mutta siinä olet varmasti minua parempi! Eikö kuulostakin siltä ettei niitä olusia välttämättä mene kuin se 4-6 tuoppia ellei juo saunalla muutamia.
sosiaalinen elämä ja olla juomatta. minäkin olen nyt ollut jo toista kuukautta raittiina ja sinä aikana erakoitunut aika lailla. käyn vaan lenkillä, salilla ja muuten olen kotona. minnepä sitä menis.. ihmiset yleensä käy baareissa keskustelemassa toisilleen - ja tietenkin humalassa.
päivät, jolloin juotte. Tulee ovelia yllätyksiä. Mun saldo vuonna 2009:
- Tammi-maaliskuussa 3 kk tipattomalla.
- Huhti-heinäkuussa join puolet ajasta.
- Elo-joulukuussa 5 kk tipattomalla.
Olin 10 kk juomatta, 2 kk humalassa.
Jos olet rehellinen (hyödyllistä) ja laitat rastin kalenteriin, milloin olet ottanut enemmän kuin pari olutta/siideriä eli ns. humalan, niin tulos voi olla aika karmea. Minusta ja minun tutuistani tuntuu, etten juo KOSKAAN ja silti olen ollut humalassa 2 kk !
Minulla on vuodessa 12 tipatonta kuukautta. Tai ei ihan, juon kyllä viiniä, mutta siihenkin sekoitan 1/2 Spriteä. Voisin juoda viiniä alkoholittomanakin, jos sitä sattuisi olemaan. Yhtä hyvin voisi syödä myrkytettyjä sieniä, ja luulla olevansa sosiaalinen. Sekoita juomiisi 1/2 vettä tai limua. Opettele hieman näyttelemään hauskaa ihmistä, selvin päin.
valitettavasti kukaan ole lopettanut juomista. Aina keskellä yötä kompuroivat ovia läiskimällä kotiinsa.
Käy sääliksi näitä baari ihmisiä, jotka eivät tiedä muuta elämää kuin siellä toisten juoppojen kanssa humalassa nauramisesta.
Ihme kyllä näkyvät aamulla pystyvän töihin mennä mutta naamasta näkee miten huonossa kunnossa ovat.
Mahat paan pullistuvat ja miten on munuaisten laita?
Neljä noista miehistä ovat myös ketjutupanpolttajia.
Kuka ja miten näitä ihmisiä voisi auttaa? On vaikea seurata näiden alaspäin menoa.
viina hallitsee elämää. Onko ryyppäämisen määrällä tammikuun jälkeen enää merkitystä ennen seuraavaa tammikuuta?
"Onko teillä jotain yleisiä vinkkejä juomattomuuteen, kun en haluaisi kokonaan luopua sosiaalisesta elämästäni ja ystävistäni?"
Siis häh? Tarkottaako toi nyt sit että sosiaalinen elämä on sama kuin baareissa käynti ja ryypiskely? Nyt putosin kärryiltä kyl....
Aloitin juomisen jo alaikäisenä ja heti tuntui "nyt löytyi oikea ala" Huuruista elämää kesti parikymmentä vuotta, juopottelun mukana tuli tappeluita rattijuopumuksia linnatuomioita särkyneitä ihmissuhteita ym.
Juominen ei enää viimevuosina ollut koskaan hauskaa, istuin kyllä kapakoissa monenlaisessa seurassa mutta huomasin kuitenkin olevani ajatuksieni kanssa yksin pohtiessani ulospääsyä. Päätöksen tekeminen ei synny hetken mielijohteesta vaan pikkuhiljaa kirkastuu. myös minä kuvittelin sosiaalisen elämän loppuvan mikäli en istu baareissa. Totuus on aivan toisenlainen ne niinsanotut ystävät jotka katoaa raitistumisen myötä joutaa mennäkin sillä tilalle on tulossa aivan uusia erilaisia hienoja ihmisiä jotka on vilpittömästi iloisia puolestasi.
Kun on juomisen kanssa oikein lirissä ei voi ajatella tipatonta kuukautta vaan suosittelen päivän kerrallaan.
Tänään on menossa nejästoista vuosi viime ryypystä jo edelleen ajattelen vain päivä kerrallaan.
Minun tärkein ja ainut tehtävä on pitää pää selvänä, kaikki muu hoituu itsestään ja jos ei hoidu ei silläkään ole niin väliä.
j
Itsekin aloin ja kyllä potuttaa enemmän asiat näin alkuun ainakin, kun ei edes kaljaa voi ottaa. D:
Tuonne kesäkuuhun asti suoraan juomatta. Tuli tuo joulukuukin oltua juomatta. Tällä kertaa olen juomatta pisaraakaan. Viime vuonna kesti tammikuusta vappuun. kaksi siideriä tuli saunan päälle vain otettua siinä välissä.
päihderiippuvaiselle pitää kuukausikin taukoa.
Että ne ketä on raskaana ja imettää ni saattaavat olla parikin vuotta ilman alkoholia, siis koko raskaus ja imetysajan ihan kevyesti. Mutta ei niillä sosiaalinen elämä siihen lopu.
Ja voihan sitä ottaa ystävien kanssa vaikka kisan että ketä on pisimpään juomatta. Baareissa saa käydä, tanssimassa saa käydä, mutta alkoholiin ei saa koskea. Yllättävän hyviä ne on ne alkoholittomatkin versiot, eikä oikeestaan tee tiukkaakaan olla vaikka vuotta ilman vinettoa.
Jos et ihan mitään muuta keksi, ni lyö vaikka kavereitten kanssa vetoa parista tonnista ni kyllä alkaa motivaatiota löytyä! Ite en ainakaan raaskis juoda kahen tonnin saunakaljaa/siideriä tai viinilasillista.
Mutta hei, oikeesti! Ei se niin vaikeaa ole. Ite teet siitä itelles hankalaa, mitään sen kummempaa siinä ei ole.
Käytä mielikuvitusta sen sosiaalisen elämän suhteen!
jos on järkyttävät himot niin pysy erossa väkevistä siis VÄKEVISTÄ ettei lähde mopo käsistä. olutta ja siideriä. en tiärä ikääs ja viina määrää viikoss, ittellä lähtee mopo händyistä viinasta, jos juot 1-2 kertaa viinaa viikossa määrä ja himo kasvaa. treenaisitko 10 kg käsi-puntilla 1 vuoden vai vaikuttaisko jos lisäis kiakkoi "lisää" tarvitaan lisää ja lisää että se vaikuttaa.
Miten tipattomuus Alkoholiin liittyy,jos tiputtelee-poikkea urologilla!
tipaton loppuelämä? Itse olen ollut yli 3 vuotta ilman ja ei tee tiukkaakaan.Ja selvennykseksi et en ole tullut uskoon koska muutenkin siitä myrkystä eroon pääsee jos on tarpeeksi luonnetta kuten minulla.
Tipallinen tammikuu ja humalainen huhtikuu.
Eiköhän tuo tipaton tammikuu ole monella mennyt jo pieleen. Vuodenvaihteen jälkeen viellä moni otti 1.1 pullosta kulauksia.
ei se elimistökään tykkää, jos koko vuoden juopottelee ja sitten lopetaa sen yhtäkkiä ja on juomatta koko kuukauden ja sitten taas aloittaa.
Minä retkahdin! Alkoholistille ja tapauksessani oikealle tuurijuopolle tyypillisellä tavalla: otin ihan kunnon putken!
Monien mutkien jälkeen pääsin sairaalan jälkeen katkaisuhoitoon. Luojan kiitos, sillä sydämen tykytys, pahoinvointi, hikoilu, vapina, pyörrytys, korkea verenpaine, ahdistus, vakavat vieroitusoireet olivat sietämättömät.. Ja kauheat, katkerat itsesyytökset: ”Kuinka saatoin jälleen tehdä tämän itselleni? Kuinka saatoin pettää läheiseni ja tuottaa heille jälleen murhetta?”
Olin osastohoidossa kahdeksan päivää. Tavallinen katkaisuhoitojakso kestää viisi päivää, mutta vielä perjantaina oloni oli niin hutera, että hoitohenkilöstö suositteli jäämistä viikonlopun yli. Itse asiassa jäin aivan mielelläni vielä toipumaan ”turvallisissa käsissä”. Pääsin myös keskustelemaan lääkärin kanssa ja yhdessä totesimme, että monien perussairauksieni takia tällaiset ”putket” ovat hengenvaarallisia.
Raittius on iloista!
Pistä korkki kireelle ja oivalla ettei ne ns. ystävät ole aitoja jos eivät sinua selvänä katsella jaksa. Eikä siihen alkottomuuteen kai ole diagnosoitu kenenkään kuolleen.
Kameli voi ehkä olla juomatta kuukauden, ihminen ei!!!!
Maksan hyvinvoinnin vuoksi saattaa olla hyväksi pitää aina silloin tällöin tipaton, viikko, kuukausi, tai edes päivä. Maksaa rasittavat rasvainen ruoka, alkoholi pahimpana? ja lääkkeet. Terve maksa palautuu kuukaudessa hyvälle tolalle, ja saa ''lisäaikaa''. Lähes absolutisti kaverini kuoli maksakirroosiin marraskuussa kun viime kesänä otti loman ajan viiniä aamusta iltaan. Lomaa oli vain liian kauan. Tutun kuukauden sijaan tuli otettua neljä kuukautta. Maksakirroosi siitä koitui. Siitä maksa ei enää palaudu.
Tipaton on varmaan vaikeinta juuri niille joiden kaikki sosiaalinen toiminta liittyy alkoholin kanssa läträämiseen.
Yksi kaveri sanoi että hänen sosiaalinen elämänsä pysähtui kun kaverit uskoivat että häntä ei saa ryyppykaveriksi. Hänestä oli melko pysäyttävää huomata miten suuri osa hänen elämästään liittyi tavalla tai toisella juomiseen.
Itse en juokse baareissa, enkä kovin usein juopottele kavereiden kanassa. Otan illalla muutaman oluen saunan jälkeen telkkaria katsoaessa ja joskus vähän useammankin. Ei minulle ole mikään vaikeus olla Tammikuuta juomatta. Nyt aloitin tipattoman Joulupäivästä, silloin otin ruuan kanssa viimeisen oluen.
Ajattelin yrittää nyt tipatonta alkuvuotta, eli seuraavan kerran korkki auki vasta kesällä.
Sosiaalisen juopottelun lisäksi tipaton on vaikeaa niille kotona istuville kaappijuopoille jotka vain kuluttvat tylsää iltaa viini tai kaljapullon kanssa kun ei ole muuta tekemistä.
http://korkkikii.blogspot.com/ - yksi yritys kääntää kelkka