Kehtaako uimahalliin mennä kaksiosaisella uimapuvulla, kun maha pullottaa välissä? Ei ihan bikinimalliset vaan toppi ja housut. Nykyiseen uimapukuun ei enää oikein taho tissit mahtua ja ei huvittais ostaa isompaa uimapukua muutamaksi kk:ksi. Kaksiosaiselle vois olla käyttöä raskauden jälkeenki. Niin, siis jos maha ei jää hirveän näköiseksi....
Tai miten te muut uimarit ootte ongelman selvittäny vai onko vanha uikkari menny läpi koko raskauden? Eli onkohan mulla vaan muutenki liian pieni uimapuku, että ostais suoraan kokoa isomman.
Tai miten te muut uimarit ootte ongelman selvittäny vai onko vanha uikkari menny läpi koko raskauden? Eli onkohan mulla vaan muutenki liian pieni uimapuku, että ostais suoraan kokoa isomman.
Vastaukset 12
Vanhimmat
no siis ite en lähteny eka vanhoilla bikineillä kun housu osat vähän olleet jo ennalta pienet. ja jotenkin tuntuu bikineis hassulta mennä halliin, ennemmin rannalle! no ostin kaks osasen adidaksen, se oli ihan ok, normia isompi ehkä ja vähän laski housu osaa alespäin. mut sit näin et melko suurel osal bikinit niin innostuin sit itekki ostaan bikinit,edeulliseti löyty ja tuntuu et istuu ne housutkin paremmin kun ne lahkeelliset "urheilumallit" eli niillä nyt mennään. luulen et on sopivat myös synnytylsen jälkeen, riippuu tietty kehtaako sen jälkeen muuta vetästyä ku kokopukua :)
Tuttuni kävi koko viime syksyn ahkerasti uimahallissa ja loppuajasta ainut vaihtoehto oli bikinit kun uimapuku ei enää päälle mahtunut valtavan mahan kanssa. Eihän se maha kovin kaunis loppuajasta ole, mutta mitä sitten..
En ilkeä mennä uimahalliin enää ollenkaan. Häpeän pompottavaa mahaani. Inhoan kun ihmiset tuijottaa.
Kyllä minä muutenkin useimmiten uin topissa ja uikkarinhousuissa. Itseäni ei ainakaan häiritse raskaana olevien mahat, vaikka uimahallissa näkyisikin. Itse raskauden jälkeen en ihan heti ainakaan omalla kropalla kaksiosaista laittaisi päälle, mutta kyllä vauvamahaa kehtaa esitellä. Eihän siinä mitään ihmeellistä ole. Miksi sitä pitäisi piilotella, oli arpia tai ei?
ei toki vauvamahaa tarvitse piilotella, mut toki olen nähnyt tapauksia jolla vauvamahan lisäksi on muutakin ylimäärästä kyydis. itse olen tosi hoikka ja omaan pienen pyöreän vatsan (eka lapsi) niin kyllähän sitä ilolla esittelee ;)
*Tunnen valtavaa myötähäpeää, jos joku esittelee raskausmahaansa. Se on niin jotenkin typerää. Pitää tajuta, että jokainen ihminen on syntynyt samalla tavalla eikä siinä ole mitään esittelemistä. Se on niin tavallinen ja arkipäiväinen asia. Noloa esitellä.
En mainitse koko raskaudesta missään ja yritän olla siten, ettei sitä huomata ja jos joku sanoo asiasta, sanon suoraan, mitä se sulle kuuluu. En selitä tai esittele muitakaan normaali elämään kuuluvia asioita, esim. vesssassa käyntejä tai ruokavaliota.
Ahdistaa tämä nykyajan touhu; pitäisikö hävetä raskausmahaansa?! Uutta elämäähän sieltä tulee, mikä on monelle hienointa ja kauneinta mitä olla voi.
Muista näillä palstoilla olevista keskusteluista olen viime aikoina bongannut muitakin "kauhistuksia": kauheeta jos oma mies kattoo mun alapäätä synnytyksessä (ja saa traumoja),
hirveetä jos on niin törppö että pukee lappuhaalarit odotusaikana päälle,
ällöttävää kun raskaanaollessa alapää on niin turvonnut eikä näytä samalta kun aiempi pimpsa.
Voi herranen aika. Onko nykyajan ulkonäkökeskeinen feikkimeininki (kauneusleikkaukset ja kuvankäsittelyohjelmat, muotisuuntaukset ym.) saaneet aikaan sen, että vieraannutaan aina kauemmas vaan luonnollisesta ja tilalle tulee "muovia". Niin että jos on pallomahainen, niin täytyy ryömiä jonnekin luolaan odottamaan synnytystä ja sitten palata ihmisten ilmoille taas timminä?
Kyllä, kärjistän ja provosoin, mutta kiukuttaa!
mäkin vähän ihmettelen, että kuinka on näin pinnallisia ihmisiä. oma on koulunsa vielä niillä käymättä. Nuorilla ja hoikilla pikku pallomahoilla. oma on asenteensa joka voi tehdä joskus vaikean elämän.
mulla on kans pakati hiukka turvoksissa! mut eipä haittaa mitään! ja olen myös bongannut ihan sairaitakin viestejä näillä sivuilla, onneks niitä on poistettu! huoh..
useat ovat sanoneet, että nainen on kauneimmillaan raskausaikana, joten miksi sitä sitten pitäisi hävetä? Niin luonnollinen asia kuin olla ja voi.. Huoh :) Tietysti menet uimaan ja ole ylpeä masustasi!
Itse en harmi kyllä voi edes uimahallissa käydä, atooppisen ihoni vuoksi :( Mutta kesällä sitten vauvan kanssa.
Ja edellisen viestiin yhdyn sen verran, että toden totta täällä on joskus niin älyttömiä kommentteja ihan asiallisiin kysymyksiin ladeltu, että en tajua mitä nykyihmisten päässä liikkuu? Aikaihmisiä vielä osa, surettaa jos oikeasti ajatusmaailma on sillä tasolla..
Tuskin ne pelkästään on nuoria pallomahoja jotka täällä lapsellisesti käyttäytyvät ;)
itse olen nuori ja pallomaha, mutta minulla ei ole ongelmaa asian kanssa, päinvastoin. Tunnen itseni kauniiksi vaikka olenkin saanut ylimääräisiä kiloja raskauteni aikana, joten ei kannata puhua kaikkien suulla :)