Verson "meluisuus"

Täällä äskettäin joku väitti Versoa meluisaksi (kuuroille tarkoitettu).
Jos näin on, niin samaan sarjaan saa sitten heittää Audi A6:sen myös!

Tässä vertailun vuoksi uuden Verson ja uuden Audi A6:sen meluarvot eri nopeuksilla.

Melu edessä/takana (dB)
60km/h 80km/h 100km/h 120km/h
A6 63/62 64/64 68/68 70/70
Verso 62/62 66/65 69/69 71/72

Aika hyvin Versolta. Onhan siinä sentään takapää "auki", kun A6 on sedan.
A6:sen hinta (2,0 diesel): 48.348eur
Verson hinta (2,0 diesel): 35.148eur

Tiedot poimittu TM nro 1/10.
2412
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mukavaa kyytiä toi Verso anto mitä nyt kerran olen kyydissä ollu.
Se mitä meluun tulee voi Versossa olla pahempi melu, kuin A6:sessa, koska äänissä on erilaisia "taajuuksia" näin maallikon sanoin. Eli versossa voi rengasmelu olla pahemman kuulonen vaikka desibelejä olisikin saman verran molemmissa ja toistepäin.
Sen oon huomannu, että kitkarenkaat antaa ainakin tossa meikä kiinanmersussa(Cee'd_sw 2.0Crdi)
virheellisen kuvan auton hiljaisuudesta. Kesällä 17" nakit pitää sellasta ujellusta, että sääliks käy tota meidän perheen pienintä. Mut ei enempää tällä kertaa

Äänestä

Uudessa Versossa on selvästi enemmän rengasääniä kuin vanhassa, eikä se vanhakaan kuullosta niin äänettömältä.

Mutta toinen autoni, Opel Astra, on kuitenkin paljon äänekkäämpi kuin se toinen eli Corolla Verso. Opelissa melun sävy on kuitenkin sellainen, ettei äänekkyyteen kiinnitä heti huomiota, mutta kun sen jälkeen hyppää Versoon, se kuullostaa todella hiljaiselta laatuautolta. Opelin äänekkyyden huomaa, kun yrittää puhua takapenkille tai ajaa pidempää matkaa, jolloin melu alkaa rasittamaan.

Opelissa renkaat aiheuttavat eniten melua, Corolla Versossa taas ei ole mitään ylivoimaista äänilähdettä, vaan ääni on sekoitus rengasäänistä, moottorin äänestä, puhaltimesta ja ilmavirrastakin. Kovilla pakkasilla Verson automaattinen lämmityslaite pitää puhallinta kovalla aika pitkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-Verso- kirjoitti:

Täällä äskettäin joku väitti Versoa meluisaksi (kuuroille tarkoitettu).
Jos näin on, niin samaan sarjaan saa sitten heittää Audi A6:sen myös!

Tässä vertailun vuoksi uuden Verson ja uuden Audi A6:sen meluarvot eri nopeuksilla.

Melu edessä/takana (dB)
60km/h 80km/h 100km/h 120km/h
A6 63/62 64/64 68/68 70/70
Verso 62/62 66/65 69/69 71/72

Aika hyvin Versolta. Onhan siinä sentään takapää "auki", kun A6 on sedan.
A6:sen hinta (2,0 diesel): 48.348eur
Verson hinta (2,0 diesel): 35.148eur

Tiedot poimittu TM nro 1/10.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu