Nykyisin asumme Vantaalla ja aktiivinen tontin haku pääkaupunkiseudun ympäristökunnista on käynnissä. Lähinnä olemme erilaisten kuulopuheiden perusteella löytäneet muutamia vapaita tontteja, mutta kiven alla näyttävät tontit kyllä olevan. Olemme pitäneet etäisyytenä max 40 km Helsingistä työmatkojen vuoksi ja taama-aluetta haemme, jossa koulut ja päiväkodit ovat turvallisen matkan päässä. Ilmaiseksi emme ole tonttia ostamassa, mutta mielestäni 70 000e n. 1000 m2 tontista on jo liikaa. Onko minulla kohtalotovereita ja etenkin kiinnostaa miten olette tonttinne tuon kaltaisilla spekseillä löytäneet?
Mistä hankitte tonttinne?
Etsivä ei löydä
112727
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kunnalta jos tontin saa, niin on kuin lottovoitto. Tosin rakennetaan pellolle, mutta sijainti on hyvä ja hinta n. 1000 neliötä/50.000. Tämän halvemmalla tuskin saat.
Täyttä totta kirjoitit. Olemme myös yrittäneet saada omasta ja ympäristökunnista tonttia. Kuntien arpajaisissa tontteja on jaossa yleensä enimmillään joka kolmannelle hakijalle ja etusijalla ovat oman kunnan asukkaat. Lisäksi kunnat jakavat tontit omissa lautakunnissaan, eikä tarkkoja valintakriteerejä tai piste-, ym.- rajoja julkisteta. Mm. Vantaan vuoden 2003 arvonnoissa sai muistaakseni 10 extra pistettä kaupungin henkilöstöpoliittisin perustein, josta jäi vähän sellainen maku, että sopivan värinen jäsenkirja taskussa voisi nuo 10 extra pistettä ansaita.
Näinhän se taitaa olla. Me koetimme vantaalta kolme kertaa ja 2003 sitten tärppäsi. Tosin vasta varasijalta, mutta kuitenkin.
Oltiin helsinkiläinen perhe vielä vuosi sitten, nyt vantaalainen. Osallistuimme "arpajaisiin", ja saimme tontin. Pisteitä omalta osaltamme saimme seuraavasti:
Tuloista (hakuaika oli vielä markan aikaa) täydet, piti muistaakseni olla yli 300 000 markkaa yhteensä
Lapsista yhtä vaille täydet, kolmesta pienestä lapsesta olisi saanut täydet.
Mies on syntynyt Vantaalla, siitä pari pistettä.
Eli me emme olleet töissä emmekä asuneet Vantaalla. Jäimme alunperin varasijoille, mutta peruutusten vuoksi saimme tontin. Kysyin noista henkilöstöpoliittisista perusteista, ja minulle sanottiin, että niitä ei ole käytetty kertaakaan. Niiden tarkoitus on saada esim. opettaja- tai lääkäripulan aikaan ko. ammatin edustajia Vantaalle jos on tarvis.
Tietääkö kukaan miksi ei löydy vapaita tontteja, kytkeytyykö se nykyiseen hirmuiseen vanhojen asuntojen hintaan?
Mitä pitäisi tehdä, muuta kuin valittaa?
hiukan sääliks käy tontin hakijoita siellä etelämmässä kun täällä keski-suomen korkeuksilta saa itse melkein valita mistä tonttinsa haluaa. hintakaan ei ole kuin murto-osa ja palvelutkin on lähellä..
Sanos muuta, kyllä nyt sydäntä kylmää kun noita tonttien hintoja lukee. Taitaisi jäädä oma projekti vielä suunnitteluasteelle! Tällä hetkellä on kiikarissa itselle Keski-Suomesta n. kymmenen kilometrin päässä Jyväskylästä tonttimaata hintaan 70snt/m2. Huoh, toivottavasti ei koskaan tarvitse itse lähteä pk-seudulle työn perässä, sekin kun on uhkana. Onnea vaan kaikille tontinhakijoille, kyllä se sieltä vielä löytyy!
Tontteja pääkaupunkiseudulta (max 40 hki) etsivälle löytyy kaavatontteja (kunnallistekniikka ym.) esim.Vihdistä vaikka heti (kehä kolmoselle 25 km). Hinnat ovat vielä kohtuulliset, jopa kolmosella alkavia.
Kyllä niitä siis voi löytyä jopa näiltä leveysasteilta, täytyy pitää silmät ja korvat auki ja olla tarvittaessa nopea.
Pari vuotta sitten 2000 nelötä, 63 500e. Sitkeän internetin Hesarin selailun jälkeen. Päivääkään ei olla kaduttu. Onnea!
Muutama kk sitten. 0,5ha Hieman yli 20k€. Hki alle40km.
Ei tuosta 40 km helsingistä etäisyydestä pystytty pitämään kiinni ja Vihtiin päädyttiin eli 50 km päähän töistä. Reiĺun 1300 m2 kaavatontin kunnallistekniikalla sai hintaan 24 e/m2. Meillä siis ratkaisi ikäänkuin hinta-laatu suhde. Nyt vaan suunnittelemaan tulevaa taloa. Toivotan onnea kaikille muille tontin etsijöille ja kiitokset alkuperäiseen kysymykseeni vastanneille.