Ketä tänkin sepusti..

Friz aus Arhentina

..Harmi
Vil-Pertti 26.11.2007 10:15
Siellä liikkeessä oli sitten aina niin mukava asioida.
Velipoika sinne aikanaan myi ison läjän levyjä, Tommi muisti suurimmasta osasta jopa levytysvuodet,
ja paikan!
Juttelivat velipojan kanssa musiikista paljonkin, asiaa riitti kun kumpikin entusiasteja musiikin allalla.
Harmi että meni Keravalle,
mutta toisaalta ehkä se bisnes pyörii siellä tosiaan paremmin, kun isot asutuskeskukset lähellä. Erikoisliikkeillä kun ne asiakkaat tahtoo kuitenkin olla rajalliset tällä seudulla, ja postimyynnillä ei tavoita kaikkia.

And now :
Keski-Uusimaa 4/1 2010,

Keravalainen verkkokauppa jätti maksettuja tilauksia toimittamatta
04.01.2010 8:05

Oskari Lehto

Keravan Aleksintorilla musiikkia, pelejä ja elokuvia myynyttä yrittäjä Tommi Raitiota syytetään useissa nettikeskusteluissa asiakkaiden huijaamisesta.
Kirjoitusten perusteella monet asiakkaat ovat tilanneet Raition pyörittämästä verkkokaupasta tuotteita ja maksaneet niistä, mutta maksettuja tuotteita ei ole koskaan toimitettu tilaajalle.
Useissa tapauksissa Raitio ei ole myöskään palauttanut maksettuja rahoja tilaajille.

Syntymästään asti sokea yrittäjä Tommi Raitio myöntää, että ongelmia on esiintynyt parissakymmenessä tapauksessa.
Hänen mukaansa ongelmia on kuitenkin liioiteltu.
Raitio kertoo, että monet netissä esiintyvistä tapauksista on jo sovittu.
Raition mielestä nettikirjoitusten takana on muutama yksittäinen henkilö, jotka ovat kirjoittaneet eri nimimerkeillä ja halunneet häiritä hänen liiketoimintaansa.
Tommi Raitio joutui lopettamaan musiikkiliikkeensä toiminnan äskettäin, koska hänelle oli kertynyt runsaasti velkoja.

Mistä velkoja syntyi? Oliko Vellipojan vanhat Linguaphonet (33) noin kalliita?
Mitäs se Klouni sanoikaan, että siinä liikkeessä oli sitten mukava asioida? ELI MIKÄS se yhteiskuntakelpoisuus ja se tasa- ja yhtäläis- ja kauhea sympaattisuusvertaisuus sitten Sulla olikaan?
Puhut kovasti miten kannatat busineksillasi vähäosaisia ja nostat heidän omanarvontunnetta(kanat ja inkat), mutta mites se nyt taas olikaan.. PASKAA TAITAA OLLA kaikki SUN JUTUT ALLES TYYNNES..

Ja sitten hirveä 'piipitys' ,,, kun sitä ja kun tätä.. olet hieno mies,jatka tuohon malliin,gimmat tykkää..

6

539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lounli-Raideri..

      ..sillä hän jos kuka ansaitsee kunnioituksemme yritteliäisyydellään. Näkävamma on hänelle vain pieni hidaste. Samanlaista päämäärähakuisuutta ja idearikkautta kuin hänellä on saa hakea Suomen maasta.
      Sekin, että hän jätti tutut ympyrät ja muutti täysin uudelle talousalueelle on rohkea teko.
      Olemme kuukausittain yhteydessä Tommin kanssa ja meillä on muutama äänitallenteisiin liittyvä projektikin työn alla.
      Se, että kateelliset ihmiset panettelevat häntä keskustelupalstoilla on mielestäni törkeää. Tottahan toki välillä virheitä sattuu, kun paljon kauppaa tekee. Ja ottakaa huomioon että näkövammaisena on paljon vaikeampaa pyörittää bisneksiä kuin näkevänä.

      • jo riittää tätälajia

        Joudutte molemmat linnaan, saatanan koijarit ja yhteiskunnan loiset!
        En ole saannut tilamiani cd levyjä vaikka luvattiin. Ei tullu vaikka perään soitinkin ja kyselin.
        Jos te kaveeraatte niin sillon ymmärrän koko kupletin juonen. RIKOLLISTA TOUHUA!
        Klouni huijaa vanhuksia ja Tommi kaikkia muita. Teil on niinkus työjako!


      • Otre sira balloones
        jo riittää tätälajia kirjoitti:

        Joudutte molemmat linnaan, saatanan koijarit ja yhteiskunnan loiset!
        En ole saannut tilamiani cd levyjä vaikka luvattiin. Ei tullu vaikka perään soitinkin ja kyselin.
        Jos te kaveeraatte niin sillon ymmärrän koko kupletin juonen. RIKOLLISTA TOUHUA!
        Klouni huijaa vanhuksia ja Tommi kaikkia muita. Teil on niinkus työjako!

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/2793167

        et silleen se yhteistyö on varmaan ymmärrettävääkin,kun jotain yhteistä yleensä pitää aina olla sielunveljillä. Et olisko se nyt sitten näin: toinen näkökyvytön ja toinen järjetön Ymmärrän.

        good co-operation also in future,


      • Lounli-Raideri..
        jo riittää tätälajia kirjoitti:

        Joudutte molemmat linnaan, saatanan koijarit ja yhteiskunnan loiset!
        En ole saannut tilamiani cd levyjä vaikka luvattiin. Ei tullu vaikka perään soitinkin ja kyselin.
        Jos te kaveeraatte niin sillon ymmärrän koko kupletin juonen. RIKOLLISTA TOUHUA!
        Klouni huijaa vanhuksia ja Tommi kaikkia muita. Teil on niinkus työjako!

        ..ilman Tommin panosta nettikaupan kehittämiseksi, nimenomaan äänitallenteiden osalta, Suomi olisi kyseisessä kaupankäynnissä vasta lapsenkengissä. Tommi on luonut konseptin, joka toimii loistavasti huomioon ottaen rajalliset toimintarajat, niin varastoinnin kuin logistiikankin suhteen.
        Pienestä kotitalostaan ponnistaen Pääkaupunkiseudun vaativille talousalueille, hän on tehnyt Uuttakaupunkia tunnetuksi ympäri Suomen. Pitää muistaa, että pää-osa asiakkaista on ollut varsin tyytväisiä ja jatkavat Tommin vakioasiakkaina. Kun paljon tekee kauppaa, niin aina löytyy marisijoita ja selkäänpuukottajia. Minä jos kuka olen sen tässä vuosien varrella kokenut ja havainnut.
        Tommi tulee olemaan jossain vaiheessa Suomen suurimpia nettikauppiaita. Meillä on suunnitelmissa laajentaa tarjontaa monialaisemmaksi.


    • Suomi hukassa?

      EI KETÄ VAAN KUKA!

      • se haittaa kuka täällä kirjoittaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5900
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      118
      1395
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      183
      1064
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe