Mitä vaatteita madeiralle?

matkalleeeee

Mitä vaatteita madeiralle mukaan tammikuussa? Voiko tulla yhtään shortsi / t-paita keliä ? Tarviiko jopa villapaitaa? Onkohan yleisin vaate caprit ohut neule? Entä miten iltaisin, pärjääköhän ulkona ilman takkia yleensä?

Kiitos vastanneille !

2

3912

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Madeiralla...

      Vaatevalinta Madeiralle on aina hieman haastava koska keleistä ei voi koskaan tietää. Paikallisista suurin osa kulkee toppatakeissa, mutta t-paita/villatakkiyhdistelmiäkin näkee paljon. Farkut tai muut pitkät housut ovat yleisin asu, turisteilla tietysti näkyy sitten vaikka minkälaisia virityksiä.

      Päivällä VOI olla hyvinkin mukavat kelit tai sitten ei, kuten nyt joulun seutuun jolloin oli jo kolmas peräkkäinen sade- ja myrskyviikko menossa. Päivälämpötila oli kuitenkin n. 20. Illaksi ja yleensäkin koko reissua varten joku tuultapitävä ohut päällystakki on sopiva. Kannattaa ottaa mukaan sopivasti kerroksia joita voi sitten lisätä tai vähentää tarpeen mukaan.

      Täältähän lähdet ja tänne tulet kuitenkin talvikelistä, mieti miten voit hyödyntää täällä tarvittavat hieman lämpimämmät vaatteet ainakin osittain myös siellä.

      Vaelluskamat ovat sitten ihan oma lukunsa, mutta niitä tarvitsevat osannevat suorittaa valintansa itse.

    • Aiheesta on tällä palstalla keskusteltu useamman kerran. Kaikki nämä aikaisemmat viestiketjut löytyvät parhaiten tämän palstan oikeassa ylälaidassa olevalla hakutoiminnolla Laaja haku. Tässä tulos hakusanalla tammikuu Madeiran palstalta:

      http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/tammikuu tid:5507?perpage=25&term_keywords=tammikuu.

      Tammikuun lämpoötilahaarukka on luokkaa 13 C (yöllä) - 19 C (päivällä). Meneillään oleva talvi on ollut keskimääräistä ankarampi, ei lämpötilojen osalta vaan sateiden ja tuulien suhteen.

      Tällä palstalla ihmetellään silloin tällöin madeiralaisten lämpimää pukeutumista. Kylmän ja lämmön tunne ei ole absoluuttinen. Niinpä lämpötila, joka pohjoismaalaisesta matkailijasta saattaa tuntua kesäiseltä, on madeiralaisen mielestä viileä, jopa kylmä. On myös ymmärrettävä, että ihminen halua pukeutua hieman eri tavalla ei vuodenaikoina, onhan kesäistä, subtrooppista säätä Madeiralla riittävästi. Talvi antaa mahdollisuuden panna päälle hieman paksumpaa vaatetta ja vetää jalkaan saapikkaat. Huomattakoon vielä, että madeiralaisen kodin sisälämpötila talvisaikaan ei joka päivä välttämättä nouse yli 20 C:n. Myös tällä tekijällä on vaikutusta ulkopukeutumiseen.

      Madeiralaisten pukeutuminen talvisaikaan ei suinkaan ole yhdenmukaista. Joukossa on yleensä aina eri-ikäisiä yksilöitä, lähinnä miehiä t-paidassa ja shortseissa, ja naisia hihattomissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      420
      2111
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      211
      1795
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      152
      1562
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1406
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1246
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      257
      1062
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      114
      958
    8. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      18
      912
    9. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      75
      868
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      725
    Aihe