tarviiko ilmastointiputkia eristää jos ne kulkee 1,5krs talon välipohjassa, jos niin tarviiko eristys höyrynsulun? kannattaako käytää 100mm pukea(ahdasta 125:lle)?
kiitän!
kiitän!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Moi,
aina kun jossain tilassa menee ilmastointiputkessa ympäristö kylmempää tai lämpimämpää ilmaa niin eristys tarvitaan.
Jos kylmässä välipohjassa menee lämmintä sisäilmaa niin pitää eristää. alumiinipinnoitettua 5cm villaa kaksi kerrosta ja rautalangalla kiinni. Mielellään saumat teipaten.
Höyrysulkua ei tarvita ,koska kondenssivesi tiivistyy lämpimällä puolella (=putken sisällä tässä tapauksessa) kylmään pintaan. Eristys estää toki kondension.
Jos lämpimissä sisätiloissa kulkee kylmää ilmaa (=esim ilmastointikoneen tuloilma ulkoa) pitää eristää hyvin ja vielä höyrysulku päälle. Tämä on itse asiassa kriittisin tilanne koska mahdollinen kondensio tapahtuu putken ulkopuolella ja yleensä kastelee siellä paikkoja asukkaiden tietämättä.
100/125 mm putki riippuu kuljetettavista ilmamääristä. Tähän on vaikea vastata mutta noin yleisesti 125 on omakotitaloissa minimi jos putki syöttää useita venttiileitä. Yhdelle riittää satanenkin. Jos laitat pelkällä satasella niin voipi olla enemmän melua ja ilmaa vaihtuu vähemmän.
t. PaPe
Jos tulo ja poistoputket kulkee lämpimässä välipohjassa, niin putkia ei tarvitse eristää eikä niihin tarvita kondessisuojaa, ellei koneessa ole jäähdytystä.
Jäte- ja varsinkin raitisilmaputkessa kulkee talvella huoneilmaa paljon kylmempää putkea, joten ne pitää eristää ja alumiinit teipata. Usein käytetään myös armfelksiä(?), sellaista liimattavaa solumuovia.
välipohja on lämmin. eli eristystä ei tarvitse.