Kyllä tarkenee Cee`d :sä, ajelin yöllä Leviltä, mittari näytti reilu –30 Celsiusta. Lämmityslaitetta ei kestänyt pitää täysillä, olisi joutunut paitahihaisillaan ajaman. Siinä, japanilaisilla kärryllä ajavat, tuijottivat kateellisesti, karvalakki korvilla.
Pakkaskeli
KiaCeed1,4
24605
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
siis onko siinä tosiaan noin tehokas lämppäri? omassa nisukassa rupeaa jo viluttamaan -20.
-20c pakkasella voi säätää lämpötilan helposti 22c kunhan ensin on sisältä lämmenyt niin ei tarvi vaatteita vähentää..
Et sä mitään ajanut kun se Korean ihme ei edes lähtenyt käyntiin!
juuri mikään..made in europe!:-D ..Siis käyntiin lähtee vaikka ei lämmityksessäkään, meil menossa 3vuosi.Miten ihana talviauto ja monet merkit on koettu.Tolla oikeesti on hyvä körötellä vaikka pohjosiin lumille.Ihaninta on että eläimet rakastaa kyytiä myös.Koira tahtoo aina mukaan..
Täällä etelässä oli pakkasta -17..hikee, pukkas kevyt vaatetus päällä.Ja tehot ei puolessakaan.Katselin lauant. vastaantulevia karvahattuja, audisti (jätti pariskunnan tien poskeen)ja muita autoilijoita.Miten semmosia oma hyväsiä ihmisiä tekeekään mieli mennä auttamaan?no ei tee... naamalla hapan ilme..kiitosta tuskin saa..vaikka auttamisvelvoite on!Sama millä ajat mutta ole ihminen kanssa ihmisille!
Kuten sanottua, bensa-cee´dit ovat erittäin lämpöisiä autoja ja lämpiävät nopeasti. Itselllä kokemusta ajosta -24 asteen pakkasella, ja takki auki sai huoletta päästellä. Tosin taajamassa hiljaa ajettaessa pyrkii bensakoneisenkin lämmitys vähän jäähtymään mutta kyllä pärjää. Crdi:t ei ihan niin lämpöisiä, mutta käyttäjien mielestä niissäkin tarkenee, kunhan ei ole ihan tulipalopakkaset. Muiden kuin cee´d käyttäjien mielestä ne ovat kylmiä, jopa sellaisten jotka eivät ole edes kyydissä istuneet.
crdi kylmä kuin pakastin ennenkuin pääsee pois kaupunkinopeuksista,sen jälkeen siinä tarkenee normaalisti mutta ikkunat kyllä tahtovat jäätyä ja kitinät ja kolinat ottavat hermoon..
alta aukko umpeen niin lämpiää nopeammin myös crdi vehje! Hyunadaihin myyvät merkkiliikeestä tuon viimasuojan, mutta ceedissä en ole noita nähnyt
1) Voisiko olla niin, että ne japanilasella ajneet olivat juuri lähteneet matkaan eikä kone ollut vielä lämmennyt ensimmäisen kilometrin aikana täyteen tehoonsa? Ja auto oli taivasalla 5 päivää ja yötä ilman lohkolämppäriä, sen takia ihmisillä nuo karvalakitkin.
2) Missä olivat eurooppalaisilla ajavat? Ilmeisesti he eivät saaneet kärryjään lainkaan käyntiin.
3) On se lämmin tämä sinun Cee´d.
tarkenee pakkasella myös ceedissä..
Toki japanilaisessakin tarkenee. On nimittäin nimimerkillä diesel semmoinen. Siinä on se vebasto lisälämmitin. Siis on vakiovarusteena ihan. Sen, kun laittaa päälle niin johan lämpiää jo tyhjäkäynnillä.
Voisko johtua hikoilu huonoista ajo-ominaisuuksista ennemikin kuin lämppärin tapaisesta?
Aika rohkeeta lähteä muutenkin noin etäs kialla.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/07/24490
http://www.emotor.se/nyheter/visa.php?2957
No hyvä että ceedissä tarkenee. Lämmintä piisaa kyllä mun 145hv focuksessakin vaikka muille jakaa, niin ettei tuo nyt niin ihmeellinen juttu ole. Erona ceediin vaan on se, että ne ceedit on koko ajan jaloissa ja se vähän ärsyttää, kun painelen ohi niin bensankulutus nousee pakkasajossa melkein 8 l/100km ja joskus jos ei heti löydy ohituspaikkaa, niin keskimatkanopeus kärsii aikalailla. Painakaa sitä kaasua ceedistit, jos siitä olis iloa muillekin!!!
Tuollaiset juppi kouhottajathan niitä kolareita juuri aiheuttavat, otapa se järki käteen ennenkuin on myöhäistä. Sitten ei pelasta edes fortisi sinua.
On ollut Fordeja ja on yksi pihassa nytkin. Tiedän että ne kulkee, varsinkin siitä lähtien kun Zetecit tuli konepeltien alle. Mutta kyllä kulkee cvvt-Kiakin kun uskaltaa antaa kierroksia peliin. Itse en ole tien tukkona Kian kanssa (enkä Fordin). Mutta kun on noi tiukentuneet nopeusrajoitukset. Ei viittis ottaa sakkoja turhaan, kun rajoitustenkin mukaan pääsee perille ja bensaa kuuluu vähemmän. Ohituksessa kyllä laitetaan kaikki peliin koska se on turvallisinta.
Hyvää kevättä Fordisteilla ja Kia-kuskeille.
ohi että napsahtaa.Kiat on niin pirteitä kulkijoita jos vaan tehoja on,160km ottaa kevyesti kesäsessä kelissä.Perheen naisella oli semmoinen uusi peli Fokus-farmari ja tais aika iso konekki olla mutta olihan vikainen kosla.Vaihtoon meni..rumakin, valoistaan ja muutenkin tavallinen kosla.Teiden tukot tunnetaan:-)enää se ei ole rekka tai karavaanari vaan joku ihan muu..:-))eikä ainakaan kiat.En oo koskaan huomannut et olis..
Ja hyvin lähti käyntiin ilman lämmittämättä.
Ja lämpenikin varmaan paremmin,kuin mikään edellisistä autoistani.
On mahoton kulkupeli tuo Kia kun menee fokkerista ohi että napsahtaa :) Kun tuo Duratec Focus kiihtyy 0-100 9,2s ja huiput 205km/h.
melkoisen hyvä rengaspito...
vai eikö se *fokkuksen* kuski ääliö osaa ajaa ajokkiaan.Kyllä on vikanen peli kertoo moni jol ollu..eikös ne tehä venäjällä?vai missä fordit , jos niihin sais tota kulkua lisää niin hyvä olis.. ellei ne koneet oikeesti leikkaa kii ja jäädy.
Ford on Amerikan Lada ja Kia on nykypäivän polski Fiat.
Kait toi Fokkeri noi arvot saavuttaa 2-litraisella koneella, mutta niin kyllä Kiakin, ainakin 2-litrainen cee´d jopa yli 1400 kiloisena farkkuna pääsee samaan kuin mainitsemasi Focus, kuten oheisessa autolehdessä ovat mitanneet ja siitä on ihan videokin. Vois kuvitella, että HB tai pro-ceed reilusti kevyempänä jopa alittaa tuon arvon.
1,4 tai 1,6 litraisilla Focuksilla onkin sitten aivan turha lähtee viivalle cee´din vastaavien kanssa, nimittäin kakkostila tulee. Sanoisin, että tuo cee´din vanhempi 109 hp:n 1,4-litrainen cvvt kengittää helposti Focuksen 1,6-litraisen peruskoneen ja se 115 hp:kin on aika tiukilla viivalla cee´din aloituskoneen kanssa, jos kaikki pannaan peliin.
Merkille pantavaa on, että noi korealaisvehkeet pystyvät lähes testistä toiseen alittamaan valmistajan arvot, kun eurovalmistajat yleensä liioittelevat suoritusarvoja sekunnista puoleentoista.
http://www.youtube.com/watch?v=j-vhZYh5dao
Melkoinen tykki tuo Kia, mahtaakohan löytyä yhtään niin nopeaa ja laadukasta autoa?
Ei tuohon samaan hintaan, sen voin sanoa.