Karhujan ja maa- ja merikotkien kuvausta

Näitä karhunkatselu ja kuvauspaikkoja on varsin runsaasti nykypäivänä itä- ja pohjoisuomessa. Itse kävin Kuusamossa karhuja katsomassa ja kuvasin videolle muummuassa karhuemon kolmen pennun kanssa. Oli huippu kokemus! Minä kävin tuommoisessa paikassa: www.tunnelmamokit.net ja sieltä karhunkuvaus.

Aika exstreme luontokuvaaja saa olla, että karhuja kuvaisi nykypäivänä ilman tälläistä apua.
Ootteko ite käyny? Mitä mieltä muuten tämmösestä?
3628
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

äkkiä nämä mainokset helvetin kuuseen täältä!

Äänestä

Ja meidän hirvenmetsästysalueella on kuusi karhua eka kertaa ( 6000 ha) ja hirvien raatoja useita. Ei yhtään vasaa emoilla koko alueella.!! ensimmäistä kertaa. Karhu talvehtinut kolmen erauspennun kanssa 2 km päässä kylästä ja kilometsin päässä viitostiestä. Tämä akrhunkuvaus turistipalvelu on johtanut siihen että maillani olen törmännyt kaksi kertaa karhuun joka oli emo pentuineen ja pakko oli häipyä samantien koska meteli oli niin kova. Tämä kilometrin päässä talostani. Olemme tulleet siihen pisteeseen että jos lakia ei karhujen syöttämisestä muuteta niin homma karkaa käsistä. Meidän on keksittävä keino jolla karhukantaa supistetaan kolmannekseen ja ruokinnalle tulee laittaa stoppi. Yrittäminen voi olla myös eri muotoista mutta yrittäminen härskillä syöttösysteemillä saa luvan loppua tai muutoin syttyy kapina ja sitteen hurskastellaan. Onko oikein että hirvet ja porot jaihmiset katoavat alueelta. Emme uskalla edes metsäpälstalle mennä illman asetta saatika parinsadan metsin päähän marjaan lastenlasten kanssa. Koko touhu on täysin lainvastainen . Ottakaa oppia mm Norjan lainsäädännöstä. Eduskunta heti töihin ja prosessi seis. Karhuja voi katsella petokeskuksessa halvalla ja näkee läheltä. Ahneet kuvausyrittäjät eivätv'litä luonnontilasta mitään. Jos he eivät välitä ei vastapuolenkaan tarvikse välittää. Sitten on soppa valmis ja millainen siitä syntyy,voi vain arvailla.

Äänestä

Karhuturismissa ei ole mitään urheilullista. Se on vain rahastusväline.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Masiasi kirjoitti:

Näitä karhunkatselu ja kuvauspaikkoja on varsin runsaasti nykypäivänä itä- ja pohjoisuomessa. Itse kävin Kuusamossa karhuja katsomassa ja kuvasin videolle muummuassa karhuemon kolmen pennun kanssa. Oli huippu kokemus! Minä kävin tuommoisessa paikassa: www.tunnelmamokit.net ja sieltä karhunkuvaus.

Aika exstreme luontokuvaaja saa olla, että karhuja kuvaisi nykypäivänä ilman tälläistä apua.
Ootteko ite käyny? Mitä mieltä muuten tämmösestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu