En millään haluaisi mennä AUKiin, miten tämä vältetään? Tahdon intin nopeasti alka pois ja jatkaa opintoja. Kerran jo onnistuin saada lykkäyksen mutta nyt haluan vain suorittaa sen pois.
En halua AUKiin
2
993
Vastaukset
- .............
Intissä näkyy eniten ne jotka on ensimmäisiä ja ne jotka on viimeisiä. Viimeiset ottaa paskanakkeja enemmän niskaansa ja ekat pääsee sinne alikkien ja kessujen arvosteluvihkoon. Hoida hommat, mutta hoida ne niin että tulee tehdyksi, älä ole vapaaehtoisena menossa äläkä yritä ylisuoriutua kapiaisten mieliksi. Haastatteluissa ilmoita kantasi tiukasti että et halua olla 6kk kauempaa missään tapauksessa. Pakko-AUK joutuu vain silloin jos halukkaita ei ole tarpeeksi, tai sitten halukkaat ei ole soveliaita. Merkille laitetaan nuissa valinnoissa sekin miten toimit ryhmätyössä, eli oletko siellä valumassa massan mukana vai otatko projektia haltuun, tuollaiset yksilöt joilla on halu johtaa niin laitetaan merkille.
Ole epäsovelias ja haluton lähtemään. - res. luut.
Kuntotestit, ampumatestit, "haluatko kukkakauppiaaksi" testi ja sotilastaitokoe näiden pohjalta sinut laitetaan sopivaan lokeroon alokasajan jälkeen. Sotilastaitokoe on se jossa kaivat miinan, heität kraattia, ryömit, konttaat, purat/kokoat aseen, käytät radiota, ym. Ampumamerkin suorittaminen ja 3000 m juoksutestissä antavat molemmat yhden kuntoisuusloman niitä kannattaa tavoitella.
Ketään ei tarvitse mielistellä jotta pääset AUK, hyvä kunto, järjen käyttö ja oikea asenne riittää. Jos sinulle tarjotaan AUK mahdollisuutta mieti tarkkaan mikä aselaji sopii sinulle parhaiten, minulle tarjottiin ensin tulenjohto linjaa mutta halusin rannikkojalkaväkeen siellä kun on huomattavasti enemmän metsäpäiviä. Ehdin jo tottua AUK kunnes laittoivat sieltä RUK. Tanssit oli silloisen tyttöystävän mieleen. Sen sijaan että päätät 6kk riittää, kokeile kuinka pitkälle pääset. Palvelusajassa 6-12kk ero ei ole kovin suuri mutta laadullisesti voi olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4372924Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?2962763- 682019
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3361542Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1851430Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751182- 1001167
Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121077K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali91046- 109941