En millään haluaisi mennä AUKiin, miten tämä vältetään? Tahdon intin nopeasti alka pois ja jatkaa opintoja. Kerran jo onnistuin saada lykkäyksen mutta nyt haluan vain suorittaa sen pois.
En halua AUKiin
2
1163
Vastaukset
- .............
Intissä näkyy eniten ne jotka on ensimmäisiä ja ne jotka on viimeisiä. Viimeiset ottaa paskanakkeja enemmän niskaansa ja ekat pääsee sinne alikkien ja kessujen arvosteluvihkoon. Hoida hommat, mutta hoida ne niin että tulee tehdyksi, älä ole vapaaehtoisena menossa äläkä yritä ylisuoriutua kapiaisten mieliksi. Haastatteluissa ilmoita kantasi tiukasti että et halua olla 6kk kauempaa missään tapauksessa. Pakko-AUK joutuu vain silloin jos halukkaita ei ole tarpeeksi, tai sitten halukkaat ei ole soveliaita. Merkille laitetaan nuissa valinnoissa sekin miten toimit ryhmätyössä, eli oletko siellä valumassa massan mukana vai otatko projektia haltuun, tuollaiset yksilöt joilla on halu johtaa niin laitetaan merkille.
Ole epäsovelias ja haluton lähtemään. - res. luut.
Kuntotestit, ampumatestit, "haluatko kukkakauppiaaksi" testi ja sotilastaitokoe näiden pohjalta sinut laitetaan sopivaan lokeroon alokasajan jälkeen. Sotilastaitokoe on se jossa kaivat miinan, heität kraattia, ryömit, konttaat, purat/kokoat aseen, käytät radiota, ym. Ampumamerkin suorittaminen ja 3000 m juoksutestissä antavat molemmat yhden kuntoisuusloman niitä kannattaa tavoitella.
Ketään ei tarvitse mielistellä jotta pääset AUK, hyvä kunto, järjen käyttö ja oikea asenne riittää. Jos sinulle tarjotaan AUK mahdollisuutta mieti tarkkaan mikä aselaji sopii sinulle parhaiten, minulle tarjottiin ensin tulenjohto linjaa mutta halusin rannikkojalkaväkeen siellä kun on huomattavasti enemmän metsäpäiviä. Ehdin jo tottua AUK kunnes laittoivat sieltä RUK. Tanssit oli silloisen tyttöystävän mieleen. Sen sijaan että päätät 6kk riittää, kokeile kuinka pitkälle pääset. Palvelusajassa 6-12kk ero ei ole kovin suuri mutta laadullisesti voi olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701083
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132847- 84783
- 51728
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55529Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294525Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37521Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49477
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53464