AMK poissaolevana

Olen kuullut, että jos on amkssa poissaolevana niin ei ole oikeutettu työmarkkinatukeen. Otin vastaan tarjotun amk-paikan, mutta ilmoittauduin poissaolevaksi ja tarkoitukseni on yrittää löytää töitä kevääksi. Saako työkkäri mistään selville, että olen kirjoilla amkssa, jos en sitä heille ilmoita? Vai voinko jatkaa työttömänä työnhakijana olemista työmarkkinatuella kunnes saan töitä?
4333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

halunnut!
Miksi edes pyrit sinne kun on aikomus mennä työhön?
Haloo.

Äänestä

Moi!
Itsekin olen pohtinut samaa, opiskelin puoli vuotta ja nyt ilmottauduin poissaolevaksi, kuvittelin jo olevani työssä, mutta hups, toisin kävikin.. meneekin vielä hetki ennen ku työ alkaa.. joten jotakin tukea olisi hyvä saada. Elikkä ei muuta mahdollisuutta kuin torstaina koulussa käymään ja eropaperit allekirjoittamaan!
Tukihan tulee kelalta, elikkä kela saa kyllä tiedot koululta missä vaiheessa opintosi menevät ja oletko läsnä vaikka poissa.. työkkäri ei asiasta mitään tiedä, mutta voivat taas kysellä kelalta.. elikkä jos tahdot tukea, eroa koulusta! Toivottavasti olet yli 25? muuten saat 5kk karenssin jos olet oikeutettu työmarkkinatukeen(et peruspv.rahaan)! Vaikeita ja monimutkaisia nämä asiat..
Itselläni on toiv.niin hyvä tilanne että olen ed.oikeutettu peruspv.rahaan koska olen yli 25 ja työkokemusta sen verran..

Äänestä

..työttömyysturvapuolella. Lisään vielä, että siinä vaiheessa KUN Kela saa tietää tuen väärinkäytöstä,. varaudu siihen, että tuki korkoineen peritään takaisin kahden viikon maksuajalla. Nykyään ei tietoknatoja pidetä yllä kynin ja paparein, vaan nopeissa järjestelmissä. Kela hoitaa valtaosan opiskelijoiden etuuksista, joten näin ollen opiskelijalistatkin ovat kelalla kyllä. Tieto poissaolevista mennee myös, en tiedä onko poissaolevilla oikeus opintososiaalisiin etuuksiin - ei käsittääkseni ainakaan kelan ateriatukeen. Se, että oletko poissaolevana, on todella helppo tarkistaa, ei mistään kouluille soittelemalla, vaan ihan kelan omasta järjestelmästä.

Äänestä
  • ..että et ilmeisesti ole saanut edes päätöstä vielä, jos nyt olet anomuksen tehnyt. Tulet luultavasti saamaan hylkypäätöksen anomukseesi, joten et varmaan edes pääse ollenkaan hakemaankaan tmtukea.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aurroora kirjoitti:

Olen kuullut, että jos on amkssa poissaolevana niin ei ole oikeutettu työmarkkinatukeen. Otin vastaan tarjotun amk-paikan, mutta ilmoittauduin poissaolevaksi ja tarkoitukseni on yrittää löytää töitä kevääksi. Saako työkkäri mistään selville, että olen kirjoilla amkssa, jos en sitä heille ilmoita? Vai voinko jatkaa työttömänä työnhakijana olemista työmarkkinatuella kunnes saan töitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu