Renault Megane Scenic 2.0,-97

???Auto käyntiin???

Nyt kovilla pakkasilla ei ajettu kahteen päivään ja akku tyhjeni.Voiko millä tahansa autolla antaa siihen virtaa ja ohjekirjassa kun lukee,että akku pitää sulattaa ennen virranantamista,niin onko näin.Vai voiko joku antaa suoraan virtaa autoon,seissyt nyt jäässä lähes viikon,kun akku tyhjeni.Voiko akun irrottaa ja ladata vai miten on?Tyhmiä kysymyksiä,mutta en itse tiedä autosta mitääm,kunhan ajan vaan=)Kiitos etukäteen ystävällisistä vastauksista.

4

612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • warrelle virtaa

      Toisella autolla ei anneta virtaa akun lataukseen vaan sinun autosi starttimoottorille jotta koneen saa käyntiin. Sinun autosi laturi sitten lataa auton omaa akkua jotta siitä riittää virtaa seuraavaan starttiin.

      Näillä pakkasilla (etelässäkin jopa -20 astetta) akku ottaa todella huonosti virtaa vastaan eli se ei lataudu kunnolla mutta pitkä veivaaminen startatessa ja runsas sähkölaitteiden (lämmittimet, valot, puhallin jne) käyttö tyhjentää sitä todella tehokkaasti. Vaikka auton saisi käyntiin naapurilta virtaa lainaamalla pitää akkua ladata ainakin parin tunnin maantieajolla. Parasta olisi ottaa akku irti ja ladata se sisällä aivan täyteen.

      Ehjä akku ei muuten mene tyhjäksi kahdessa päivässä joten akku on joko loppu tai sitten laturi on viallinen. Jos '97 autossa alkuperäinen akku niin se on aivan varmasti finaalisa mutta kertaalleen vaihdetukin jo todennäköisesti. Tyhjäksi mennyt akku jäätyy jo -20 asteessa joten kuulostaa siltä että olisi asiaa akkukauppaan.

      Kannattaa ostaa elektroninen akkulaturi kuten C-tek tai vastaava. Maksaa 50-60€ mutta tuollainen laite osaa tunnistaa viallisen akun ja ehjää akkua ladatessa tunnistaa akun täyttymisen ja lopettaa latauksen oikeaan kohtaan. Tuollaisella on turvallisempaa ladata akkua sisällä ellei ole autotallia eikä siisti pieni muovikotelo vie tilaa toisin kuin ne perinteiset kulmikkaat peltilootat.

    • minä minä minä

      Tuon ikäisen Scénicin akku on kallis hyytelöakku ja se sijaitsee apukuskin penkin alla. Faceliftin jälkeisissä malleissa akku on normaali nesteakku ja se on sijoitettu moottoritilaan. Sun autollesi voi antaa apuvirtaa käynnistystä varten moottoritilassa olevien liitäntöjen kautta, eli ei tarvitse suotta ottaa akkua esille. Jos autosi akku on alkuperäinen, ei ole ihmekään jos se on finaalissa.

      • Kiitos=)

        tollasta hyytelöakkua akkulaturilla?


      • minä minä minä
        Kiitos=) kirjoitti:

        tollasta hyytelöakkua akkulaturilla?

        Eiköhän voi. Olennaisin ero on siinä että akussa ei ole happoa (nestettä) joka voisi ympäriajossa roiskua matkustajien päälle (vrt. VW Kupla jossa oli nesteakku takapenkin alla - näin kakarana ympäri ajetun Volkkarin jonka akku oli lennellyt edes takaisin aiheuttaen pahaa jälkeä)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      167
      2794
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      2067
    3. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      50
      1862
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1766
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1648
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1521
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      81
      1224
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1080
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1039
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      196
      1020
    Aihe