Kuinka kesyttää noin 4kk naarashiiret (2kpl). Toinen liikkuu rauhallisesti mutta menee heti piiloon kun koskee dunaan. Piilosta ei tule niin kauaa kuin dunan luota lähtee. Toinen taas juoksee juoksupyörässä lähes koko hereilläolonsa aikana. Kun dunan avaa ja laittaa käden sinne, se ei välitä mitään, juoksee vain tyytyväisenä, mutta jos kättä yrittää laittaa lähemmäs se saa kamalan hepulin ja juoksee ympäri dunaa.
Luin jostain että hiiri pitää ottaa käteen ja tarjota ruokaa. Pelkään vain että tämä nopea hiiri hyppää paniikissa lattialle ja siinä on sitten aikamoinen urakka saada se kiinni.. :(
Kuinka kesyttää?
3
518
Vastaukset
- 3+9=12
Voisit kokeilla ottamalla kädellesi kurkkua tms josta hiiresi pitävät(omani rakastavat porkkanaa) ja laittaa käden dunaan, ihan liikkumati ja aukinaisena, useimmiten uteliaisuus voittaa jossakin vaiheessa, ja hiirut tulevat tutkimaan tätä uutta "esinettä". Saattaa mennä hieman aikaa, mutta lopulta yleensä(käytän siksi termiä yleensä kun joillakin toimii ja joillakin ei, hiirut kun on yksilöitä, itselläni on aina toiminut) ne uskaltautuvat nappaamaan herkun kädeltä. Toista tuota muutama kerta päivittäin, ja kun jompikumpi uskaltaa istua kädellä syömässä, tai jää lähelle syömään eikä pujahda herkun kanssa piiloon, voit yrittää varovasti toisella kädellä silitellä. Pikkuhiljaa ja kärsivällisyydellä hiirien pitäisi hoksata että käsi on ihan kiva juttu eikä kannata pelätä koska siltä saa herkkuja ja silityksiä.
- Natina92
Jos pelkäät hiiren hyppäävän kädestä, pidä hiirtä hännän tyvestä kiinni. Itse pakko kesytän hiiret, saalistamalla ne terraariosta/ boxista ja otan kädelle nostamalla hännästä, jos on villimpi tapaus pidän hännästä varuiksi kiinni koko ajan! Onneksi kaikki hiireni ovat kesyjä niin ei tarvitse kesytellä niitä enään.
Määrätietoisilla otteilla hiiri tuntee olevansa turvassa ! :)
Zemppiä kesytykseen :)
- -avuton
Kiitoksia vinkeistä. Jokapäiväinen harjotus jatkuu. Olen ottanut hiiret häkistä isoon vatiin ja ottanut vadin sohvalle. Ottanut käteen ruokaa (vähän kurkkua, porkkanaa, jyviä) ja pitänyt kättä paikoillaan. Joka päivä olen nytten toistanut tätä noin puoli tuntia (koska hiiret kyllästyvät ja menevät nukkumaan).
Hiirut ei ole vielä tullut ottamaan mitään ruokaa kädestä. Vähäsen on haistanut ja juossut karkuun. Päälipaidan hiha kun on alhaalla, hiiret ei välitä siitä yhtään, kiipeilevät kädelle, mutta paljasta kättä eivät suostu koskemaan.
Kai se pikkuhiljaa onnistuu. Toivottavasti. :/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1036532Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d25244515Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243013Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1331256- 431181
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.103886Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi49862Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50834Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si26811- 43758