Minä olen muutenkin erittäin huono ajotaidoton ja surkea kuski ja vielä ajan nastarenkailla niin minusta tulee silloin ehkä suomen huonoin kuski. Mutta, miten ihmeessä tänäänkin 80 alueella pystyin ajaman tuota kyseistä nopeutta, kunnes saavutin auton, joka ajoi kuuttakymppiä siis KUUTTAKYMPPIÄ. Ohi ei päässyt vastaantulevan liikenteen takia. Ajoimme lopulta saman kaupan pihaan ja tietysti tuossa kyseisessä autossa oli kitkat alla??????? Ratissa noin viiskymppinen mieshenkilö, eli ajokokemusta ehkä jonkin verran. Miten ihmeessä tällainen suomen huonoin kuski pystyy ajamaan tuota kasikymppistä, kun ei tuo taitava loistava erinomainen, keskivertoa parempi kuskikaan pysty ajamaan. Kaikki kitkakuskithan juuri väittävät olevansa erinomaisen taitavia kuskeja, ainoastaan ja vain siksi, kun ajavat kitkoilla. Jokin tässä vain mättää tekojen ja puheiden välillä!!!!!! EI KUKAAN VOI AJAA MINUA HUONOMMIN JA HITAAMMIN!!!! Ja taas tänään yksi kitkakuski teki sen. Hävetkää kitkakuskit. Näyttäkää se erinomaisuutenne tuolla liikenteessä, älkääkä vain puhuko.
Selityksiä kitkakuskit
Vai puhettako vain
15448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Renkaisiin en ota kantaa, mutta vauhdinpidon syy voi olla vaikka olematon kiire. Kun lähtee ajoissa liikenteeseen, ei tarvitse ajaa lujaa ja vaarallisesti. Helppoa kun sen ymmärtää. Vanhemmat ihmiset osaavat sen paremmin.
Nopeusrajoitus ei ole miniminopeus.
Ehkäpä tuo nopeus talvella on juuri kitkakuskille lujaa ja vaarallisesti, mutta ei nastoille. Helppoa kun sen ymmärtää. Vaarallisuutta lisää juuri nuo suuret nopeuserot, jotka juuri nämä "olemattoman kiireen"(kitkakuskit) omaavat aiheuttavat. Ei se tarkoita sitä, jos kitkakuski ajaa pidon äärirajoilla kuuttakymppiä, että kaikkien tarvii ajaa juuri sitä samaa nopeutta. Helppoa kun sen vain kaikki ymmärtäisi.
Se nyt vaan oli yksi aivokuollut kääkkä (näitä on jopa kolmekymppisiä), joka kuvittelee säästävänsä huimia määriä bensaa, kun ajaa aina pintakaasulla. Nykyään on todellakin tapana körötellä 10-20 km/h alle rajoituksen - eikä kelillä ole mitään tekemistä tämän kanssa. Sopii tulla pääkaupunkiseudulle ihmettelemään ... mm. Vihdintiellä lähdetään valoista kuin purkka tukasta. Kilometrin matkalla saattaa nopeus nousta jopa kuuteen kymppiin (rajoitus 70) ennen kuin aloitetaan jarrutus ½ km päässä odottavaan risteykseen. Kehä I:llä hurjastellaan illalla klo 18 maissa kanssa 70-80 km/h (rajoitus 80), kun on taas mammat ja papat kauppareissuillaan aikaa tappamassa ja Tuusulantiellä körötellään oikealla kaistalla max. 80 km/h satasen alueella - ja, luonnollisesti, hidastetaan kuuteen kymppiin viimeistään kilometri ennen liittymää, josta on tarkoitus poistua.
"Ajoimme lopulta saman kaupan pihaan ja tietysti tuossa kyseisessä autossa oli kitkat alla"
Jos sulla ei ole parempaa tekemistä kuin kytätä toisten renkaita...ammu itsesi...sitä paitsi juttusi on huono provo yritys
Olet hyvä esimerkki siitä, miten piikkipyörät tulevat tietyillä yksilöillä todella tarpeeseen - kuten kaikki muukin apu.
Harmi vaan, ettei jyrsijöiden perusolemukseen kuuluu typeryyden lisäksi myös laiskuus ja saamattomuus. Piikkipyörät l. jyrsimet laitetaan alle vasta viime tingassa, kun on ensin pariin otteeseen liukasteltu "turvallisesti" syksyn ensimmäiset liukkaat kuluneilla kesärenkailla. Ja kesärenkaisiin vaihdetaan toukokuun lopussa, kun on ajeltu 2-3 kk täysin sulilla ja kuivilla teillä ...näihän se viime vuonnakin meni.
Mainitsematta tuppaa myös jäämään se, että ne ropinallaan turvallisuuden tunnetta luovat jyrsimet ovat vuosimallia 2003 ja siten kivikoviksi kovettuneet. Hyvänä puolena tässä on, että renkaat kestävät vielä toiset 5 vuotta .... pitoa ei tosin ole senkään vertaa kuin tuoreissa kitkoissa, mutta sillähän ei ole nyt väliä - renkaiden paremmusjärjestys määräytyy -20 pakkasella ja paksulla jäällä (vastaa lähinnä jäätiellä ajoa) VAGniikan maailman tekemissä testeissä ... joilla ei ole mitään tekoa pääkaupunkiseudun olosuhteiden kanssa, mutta senkään eivät jyrsijät anna mielenrauhaansa häiritä. Tärkeintä on rapinan luoma turvallisuuden tunne...
Ajan viisi vuotta vanhoilla kitkoilla. En käytä turvavöitä, koska en törmäile kuten nastakuskit. Lisäksi kytken aina ennen liikkeellelähtöä autoni ESC-järjestelmän pois päältä, koska se on tarkoitettu avuttomia ja taitamattomia kuljettajia varten.
Autoni on erittäin hiljainen. Minua korpeaa liikennevaloissa rapisevat nastakuskit, jotka ovat siis ajotaidoiltaan huonoja, koska tarvitsevat apuvälineitä etenemiseensä.
Minä en tarvitse. Olen nimittäin huippukuljettaja. Ja minulla on muutaman vuoden vanhat kitkarenkaat, jotka siis ovat edelleen pitokyvyltään parhaasta päästä. Vaikka en siis pitoa varsinaisesti edes tarvitse, koska olen huippukuski.
Vain viisi vuotta vanhat kitkat. Minulla onkin jo yli kymmenen vuotta vanhat kitkat alla ja niillä ajettu kesät talvet jo tuollaiset liki 300000 kilometriä ja vielä kulutuspintaa yli puolet jäljellä. Kyllä nämä kitkat ovat sitten ylivoimaiset renkaat, kun auto hajoaa alle ennenkuin kitkat kuluvat loppuun. Auton saa kohta viedä paalattavaksi, mutta näistä kitkoista en luovu. Ajan niillä varmaan vielä toiset 300000 kilometriä ja pitoa löytyy vaikka hankiralliin. Peilijäälläkin jarrutusmatka tuollaisesta satasen nopeudesta ehkä noin kolme neljäkymmentä metriä. Ehkä pienellä harjoittelulla saattaisi pudota vielä viitisen metriä pois. Onko kellään vastaavia kokemuksia näistä kitkoista.
Laitan satasen vetoa siitä ettei vanhoilla kitkarenkailla auto pysähdy satasen vauhdista 30-40 metrin matkalla edes kuivalla kesäkelillä.
''Kyllä nämä kitkat ovat sitten ylivoimaiset renkaat, kun auto hajoaa alle ennenkuin kitkat kuluvat loppuun. Auton saa kohta viedä paalattavaksi, mutta näistä kitkoista en luovu. Ajan niillä varmaan vielä toiset 300000 kilometriä ja pitoa löytyy vaikka hankiralliin''
Onko sulla joku japsikinneri kotterona ellei kestä ku 300000km.osta poju eurooppalainen niin ei tarvi vinkua täällä kuinka renkaat kestää kauemmin ku auto
Taitava ei ole nopean synonyymi.
Siis jumankeuta, edelläsi ajanut on tosi erinomainen kuski. Kitkathan on kuulemma niin surkeat että tuo 60 km/h on jo melkoinen saavutus.
Voin kertoa että en ole ollut jonon tukkona koskaan kitkoilla. Autossa tai kuskissa vika jos ei pysy auto käsissä näillä Suomen nopeuksilla.
Et varmasti ole tien tukkona, kun vetäsit heti ensimmäisessä mutkassa luiskaan.
Niin oletkos huomannut, että ajat aina sen jonon ENSIMMÄISENÄ.
Olen nastarenkaallisella autollani yleensä, normaalilla talvikelillä ajellut tuota mutkaista 80:n tietä 90 mittarissa pudottaen nopeutta kaarteisiin 80:iin. Lauantaina kävin vaihtamassa auton uudempaan. Siinä oli sattumoisin kitkarenkaat alla. Aluksi näin ennakkoluuloisena hieman arastelin, että pysyykö tämä tiellä. Ihan samoja vauhteja sitten kuitenkin lopulta ajelin enkä huomannut mitään eroa. Paitsi että ennen tätä tietä isommalla suolatulla tiellä paljaalla asfaltilla oli mukavempi ajaa.