Miten on kun isälläni oli ns. luotto kiinteistövälittäjä eli siis käytti aina saman ukon palvelua.
Nyt tämä ihminen tekisi halvalla kiinteistönarviot. Hullu sisarpuoli sai vainoharhaiseen päähänsä että kaikki isäni tuttavat auttavat minua tai ovat muuten epärehellisiä. Hän haluaa että myynti ja arvio tulee muualta. Eli tuomari sanoi sitten ottavansa toisen välittäjän. Minulle ei ole kerrottu virallista syytä siitä miksi halpa välittäjä dissataan pois. Voiko näin tehdä?
Miksi kuunnellaan mielipuolen oikkuja???
Nyt tämä ihminen tekisi halvalla kiinteistönarviot. Hullu sisarpuoli sai vainoharhaiseen päähänsä että kaikki isäni tuttavat auttavat minua tai ovat muuten epärehellisiä. Hän haluaa että myynti ja arvio tulee muualta. Eli tuomari sanoi sitten ottavansa toisen välittäjän. Minulle ei ole kerrottu virallista syytä siitä miksi halpa välittäjä dissataan pois. Voiko näin tehdä?
Miksi kuunnellaan mielipuolen oikkuja???
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei mikään ihme että siskopuolesi on epäluuloinen sinua ja sinun hommaamia arvioitsijoita kohtaan. Ehkä silloin on viisaintakin käyttää täysin ulkopuolisia henkilöitä näissä omaisuuksien arvioinneissa.
Tunnetko sinä kenties minut ja sen miten tämä tarina menee?
En ole itse tuntenut henk.kohta yhtään noista ihmisistä. Tämä yksi ihminen on vaan päättänyt että vain hänen valitsemansa on oikein. Hän on alun alkaen yrittänyt keksiä kuinka saisi minua vedätettyä, sanoin kaikkea pesässä olevaa kelvottamaksi "niin ethän sinä sitä halua, anna minä otan" Kun en ollut tyhmä ja juostunut hän sai raivareita. Hänen mielestään isäni ei olisi koskaan saanut antaa minulle penniäkään opintoihini tms. ja yritti saada nuo ennakkoperinnöksi.
Hän hääsi äitini hautajaisista istumasta miehensä viimeisellä retkellä ja meni itse istumaan ruumisautoon. Minusta tuo on aina lesken asia. Äitini pelkäsi eikä uskaltanut sanoa mitään. Listaa voisin jatkaa loputtomiin.
Kyllähän sitä ajattelee että jotain kamalaa täytyy olla jos noin käyttäytyy, mutta se on sen omassa päässä.
"Meillä on samawntapainen tilanne kuin aloittajalla. Perintöä ei ole vielä alettu jakaa, mutta voin jo kuvitella, miten perheen psykopaatti pistää hillumaan. Mutta se parhaiten nauraa, joka viimeksi nauraa. Kirjoitan kirjaa, jossa hän näyttelee kelmin osassa. Uskoisin aiheen kiinnostavan lukijoita laajemmaltikin, koska se on niin valitettavan yleistä.
"
Kerro lisää?montako henk.tappelee jaosta? mistä aiheista tapellaan ja miksi? kiinnostavaa ihmisten ahneus..
Yksi riitapukari vain on, mutta hän sitten aiheuttaakin sen, että koko jaosta tullee farssi, ja suurin osa varoista mennee lakimiesten pussiin. No, eihän se varaks pesä ollut alun perinkään - varsinkin, kun sama ryökäle jo vuosia sitten pihisti suuren osan kiinteistöistä.
Miten kiinteistöistä voi pihistää? nehän on sitten annettu laillisella paperilla jo etukäteen. Oliko toisella läheissämt välit ja kateus on kytenyt?
Ei niitä kirjoja noin vain julkaista, toki voi perinnöllään tuottaa omakustanteen.
Ei ennkkoperinnöksi voida katsoa vanhempien avustusta elinkuluissa. Heillä on oikeus auttaa.
Jotkut saavat häälahjaksikin kovia summia. Ei niitä katsota miksikään.
Mutta noista kirjoituksistasi olen päätellyt ettet ole mikään kovin helppo tapaus, kuten ei ilmeisesti siskopuolesikaan. Silloin on aika luonnollista että jakaminen on vähän hankalaa, no onneksi teille on määrätty jakaja joka tekee rauhassa hommiaan ja kuittaa siitä kohtuullisen palkkion.
Et itse ole koskaan sanonnut ketään idiootiksi jos he vuoden ovat sinua syytelleet perättömästi, uhkailleet ja vihanneet äitiäsi ja isääsi hautaan asti?????
Saa sitä tempperamenttiä olla, ei tarvitse kaikkea paskaa hyväksyä.