Uutinen WL:ssä kertoi, että pääkaupunkilainen haluaa Suomeen lisää susia. Kivojahan ne. Kun eivät ole omassa rapunpielessä köllötelleet tai vieneet helsinkiläis-Helenan trimmattua puudelia pihanperältä jättäen vain riimua ja pantaa muistoksi rakkaasta Fifistä. Voi tuppilauta! Jos kerran helsingin eko-vihreät haluaa susia suojella, niin niitähän voisi nyt sen halutun 50-80 yksilöä lisää sijoittaa pk-seudulle kaikkien niitä haluavien iloksi. Heti saisi mokkasiineissä hiihtävä hupparihihhuli niitä silittää ja suojella, kun vain kontaktiin pääsisi tuon kaltoin kohdellun ja vainotun luontokappaleen kanssa. Ei ole heillä tietoa Suomen tämän kulman asioista sen vertaa, että paikoin ei voi käyttää koiria metsästykseen tahikkas edes kersojaan pistää kulkemaan kouluun suksella 15 kilometriä vailla vaaraa tuosta iloisesta hännänheiluttajasta. Käänteisesti ajatellen voisi tietenkin myös näitä helsingin susiaktiiveja hajasijoittaa(kuten maan tapa on muissakin asioissa, mm. lääkelaitos) sinne, missä on tutkitusti tihein susikanta ja näinmyöten myös Itä-Suomen muuttotappiota kääntää laskusuuntaan. Tervetuloa!
WL tänään...
Homo homini lupus
7501
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ovat susien normaalia ruokaa. Lapset ei hiihdä tänäpäivänä viittätoista kilometriä kouluun. Koska muuten on susi käynyt lapsen päälle? Entäs montako ihmistä tapettiin tai haavoitettiin viimevuonna metsästykseen tarkoitetuilla aseilla. Täällä on tilaa susillekin. Olen ikäni metsässä liikkunut, läpi Itä-Suomen, susiin törmäämättä. Rajan pinnassa tosin kuulin ulvontaa ja karhut kävi pihapiirissä. Ei lietsota hysteriaa koska aihetta ei ole.
vaan mielipide siihen asiaan, että miksi helsinkiläiset ovat niin kovin tällaisten provinssiin liittyvien asioiden puolesta huutamassa. Itä-Suomessa on järjestetty ylimääräisiä koululaiskuljetuksia susivaaran vuoksi, hiihtohomma oli ironiaa, jota lukiessasi et nähtävästi havainnut. Se, että susi ei ole käynyt ihmisen päälle (toisin kun karhu) johtunee myös siitä, että media tänäpäivänä pitää huolen tällaisten asioiden julkitulosta ja ihmisten halusta välttää edes riskiä joutua moiseen tilanteeseen. Ja sitä paitsi, keskustelun aloituksessa ei viitattu suoranaisesti aseisiin, vain metsästykseen. Aloitappa vaikka sinä uusi keskustelu aiheesta " metsästykseen tarkoitetut aseet ja niiden käyttö".
Olen kanssasi samaa mieltä luonnonsuojelijoiden etelä keskeisyydestä. Pitkäaikainen "susivihreä" taitaa olla kylläkin Varkaudesta lähtöisin. Tilaa metsissämme on jonkinmoiselle susipopulaatiollekin. Eiköhän sudet osaltaan poista ylitiheää hirvikantaakin. Samoin poroja. Aseisiin ei minun kantani riitä ja keskustelukin on melko turhaa sillä ennen loppuu riista kuin aseet maailmasta. On iäisyyskysymys mitä pitäisi poistaa maailmasta jotta turvallisuus on taattu.
Onkohan muuten unohtunut tuolta kuuluisien varkautelaisten listalta aikaisemmassa keskustelussa! Mutta! Jos ajateltaisiin susien määrän nostamista ajatellulla 50-80 yksilöllä, joka olisi noin 20-30 % nykyiseen lisää, niin eikö se ensimmäisenä näkyisi kuitenkin Jo susitiheällä alueella? Elikkäs Itä- ja Koillis-Suomessa. Levittäytyminen olisi luultavasti kuitenkin melko nopeaa. Mutta sen jälkeen kun ensimmäinen susi jäisi raitiovaunun alle, kanta asiaan varmaankin melko äkkiä muuttuisi. Hirvikantaa susi verottanee sairaiden ja muuten heikompien yksilöiden osalta, mutta ottaa osansa myös laiduntavista hyötyeläimistä (nauta, lammas, poro) ja niistä koirista. En tiiä, oon vuan uatellu mualaisjärellä näetä...
täyttä asiaa eikun pyydetään pedot loukulla pois ja siirretään sinne ruuhkasuomeen ja katatotaan muuttuuko sielläkin päin mielipide kun eihän täällä uskalla laskee ajokoiraa kohta irti ollenkaan.
tärkeää. Ei pääse pupuja rääkkäämään. Eikö se ole jännempää kun saa veikkailla tuleeko piski takaisin.
ei ne ajokoirat kyllä mitään tavallisia rakkikoiria ole vaan kalliita rotukoiria ja eikä se jäniksen metästys mitään eläinrääkkästä ole vaan ajokoiraharrastukseen liittyy paljon muutakin esin. ajokokeet ja olen edelleen sitä mieltä eikun sudet luokuilla pois siirto eteläsuomeen pirunko takia meidän täällä itäsuomessa pitää yllä jotain petoresevaattia varmaan niitä puolet sopis sinne eteläsuomen lääniinkin.