menopaussi oireita nuorella!

Ongelman nimi on se, että olen 20 ja kärsin vaihdevuosien oireista.
Kuukautisia ei ole näkynyt 3kk, kuivuutta, haluttomuutta, kirvelyä, huonosti nukuttuja öitä, ruokahaluttomuus, ns. kuumia aaltoja joita seuraa palelun tunne...

Perjaatteessahan oireet voivat olla muutakin, gynelle kyllä menossa lähiaikoina jos ei kuukautisia ala kuulua, raskaana en ole. Voiko nuorella ihmisellä oikeasti iskeä menopaussi, edes hetkellisesti. Olen kuullut että roima painon lasku voisi aiheuttaa samankaltaisia oireita, tosin itsellä paino pudonnut vain pari kiloa.

Mahtaisikohan nämä oireet osua kohdilleen jonkin muun asian kanssa?
91339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kilpirauhasen toiminta on helppo testata verikokeella. Se voisi aiheuttaa kyseisiä oireita.

Äänestä
  • Oletko käyttänyt e-pillereitä ja lopettanut niiden käytön? Hormonit voivat mennä sekaisin kun lopettaa ne.

    Äänestä

Sinun ikäiselläsi ei puhuta vaihdevuosioireista, vaan hormonihäiriöistä. Mutta mene gynekologille tai endokrinologille, ja pyydä mittauttamaan hormoniarvosi. Esim. estrogeeni, testosteroni. progesteroni, prolaktiini, kilpirauhashormoni jne. Hoidoksi mielellään luonnolliset hormonit, synteettisistä on usein haittaa.

Äänestä
  • Mitä ovat luonnolliset hormonit?

    Äänestä

  • ...... kirjoitti:

    Mitä ovat luonnolliset hormonit?

    Luonnollisia hormoneja ovat hormonit, joiden molekyylirakenne on sama kuin elimistösi omien hormonien. Ne ovat täysin turvallisia käyttää, ja tietenkin hyvin siedettyjä. Googleta lisää.

    Lääkärisi kyllä tietää sitten mitä bioidenttiset hormonit tarkoittavat. Ainakin keltarauhashormonia, eli progesteronia, ja estrogeenia saa Suomestakin luonnollisina hormoneina.

    Äänestä

  • Onko terolut synteettinen keltarauhashormoni? mitä haittaa siitä on?

    Äänestä

  • ykskysymyss kirjoitti:

    Onko terolut synteettinen keltarauhashormoni? mitä haittaa siitä on?

    Synteettinen on. Voi olla sivuvaikutuksia melko lailla. Lyhyestä kuurista ei liene haittaa, jos tilanteesi sillä tulisi kuntoon? Suomalaiset lääkärit eivät valitettavasti juuri bioidenttisistä hormoneista tiedä, joten sitten vaan käytät sen Terolut- kuurin. :)

    Äänestä

  • Orf12 kirjoitti:

    Synteettinen on. Voi olla sivuvaikutuksia melko lailla. Lyhyestä kuurista ei liene haittaa, jos tilanteesi sillä tulisi kuntoon? Suomalaiset lääkärit eivät valitettavasti juuri bioidenttisistä hormoneista tiedä, joten sitten vaan käytät sen Terolut- kuurin. :)

    Olen syksystä lähtien syönyt kerran kuussa kymmenen päivän kuurin, ja tähän mennessä olen huomannut vain hyötyjä. Alussa tuntui, että iho tuli epäpuhtaammaksi kuurin aikaan, mutta sitäkään en ole enää huomannut. Sen sijaan sain avun siihen, että olin pitkään ollut todella kuiva ja minulla oli vulvodynia-tyyppisiä oireita. Valkovuotoakaan ei ollut tullut kuukausiin. Parin ensimmäisen terolut- setin aikana vuoto palautui ja olo helpottui aika paljon. Lisäksi ennen terolutin käyttöä mielialani heitteli ja oli hyvin epävakaa. Samaten parin ensimmäisen kuurin aikana ja siitä eteenpäin mieliala on ollut paljon tasaisempi ja parempi. Enemmänkin hirvittää sen käytön lopettaminen, jos ongelmat palaavat... Olisi kiinnostavaa tietää tarkemmin, mitä haittoja terolutista voisi olla. Vain "sivuoireita" vai jotain pitkäaikaisempia haittoja?

    Äänestä

  • ykskysymyss kirjoitti:

    Olen syksystä lähtien syönyt kerran kuussa kymmenen päivän kuurin, ja tähän mennessä olen huomannut vain hyötyjä. Alussa tuntui, että iho tuli epäpuhtaammaksi kuurin aikaan, mutta sitäkään en ole enää huomannut. Sen sijaan sain avun siihen, että olin pitkään ollut todella kuiva ja minulla oli vulvodynia-tyyppisiä oireita. Valkovuotoakaan ei ollut tullut kuukausiin. Parin ensimmäisen terolut- setin aikana vuoto palautui ja olo helpottui aika paljon. Lisäksi ennen terolutin käyttöä mielialani heitteli ja oli hyvin epävakaa. Samaten parin ensimmäisen kuurin aikana ja siitä eteenpäin mieliala on ollut paljon tasaisempi ja parempi. Enemmänkin hirvittää sen käytön lopettaminen, jos ongelmat palaavat... Olisi kiinnostavaa tietää tarkemmin, mitä haittoja terolutista voisi olla. Vain "sivuoireita" vai jotain pitkäaikaisempia haittoja?

    http://en.wikipedia.org/wiki/Dydrogesterone

    Terolut siis sisältää tuota dydrogesteronia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rav20 kirjoitti:

Ongelman nimi on se, että olen 20 ja kärsin vaihdevuosien oireista.
Kuukautisia ei ole näkynyt 3kk, kuivuutta, haluttomuutta, kirvelyä, huonosti nukuttuja öitä, ruokahaluttomuus, ns. kuumia aaltoja joita seuraa palelun tunne...

Perjaatteessahan oireet voivat olla muutakin, gynelle kyllä menossa lähiaikoina jos ei kuukautisia ala kuulua, raskaana en ole. Voiko nuorella ihmisellä oikeasti iskeä menopaussi, edes hetkellisesti. Olen kuullut että roima painon lasku voisi aiheuttaa samankaltaisia oireita, tosin itsellä paino pudonnut vain pari kiloa.

Mahtaisikohan nämä oireet osua kohdilleen jonkin muun asian kanssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu