voi vittu tuota EU-ta, nyt ei saa ulkovaloja syttymään, pakkasta 25astetta. täytyy kai syksyllä sytyttää
ja keväällä sammuttaa. se siitä säästöstä. mutta eihän ne paskat niin pitkään kestä.
ja keväällä sammuttaa. se siitä säästöstä. mutta eihän ne paskat niin pitkään kestä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voi voi sentään. Ehkä olisi kannattanut ottaa asioista selvää lamppuja valitessa ja valita sellaiset lamput, jotka toimivat pakkasessa?
Ja mitä sä EU:ta syytät siitä, että lamppusi ei syty? EU:n ansiosta sentään on tulossa energiansäästölampuille laatuvaatimuksia, joiden tarkoitus on karsia huonot tuotteet pois.
, että tavallinen kuluttaja ei välttämättä tiedä näistä asioista mitään. Jos kuluttaja ostaa esim. Anttilasta Osramin energiasäästölampun, niin missään ei välttämättä kerrota soveltuuko kyseinen energiasäästölamppu koviin pakkasiin. Kuluttaja ei välttämättä osaa ottaa selvää näistä asioista.
voihan sitä tietty anttilan myyjätytöltä kysyä.
oletettu vastaus: "tota onx tää niinku joku lamppu tai sellane".
Tässä tulemme ajatuksen ytimeen!Kansa on ostanut hehkulamppuja vuosikymmenet,se on ollut helppoa kun valikoima ja mallit on tuttuja.Tänään kun menet polttimoita ostamaan iskee vastaasi kymmeniä erillaisia variaatioita.Jotta osaisi ostaa oikean pitää suorittaa erilaisia mittauksia(sopiiko valaisimeen fyysisesti)mikä on valoteho,sopiiko ulkokäyttöön,mikä on halogeni,näkeekö led polttimolla,säästääkö energiasäästö lamppu todella kun se on noin kallis.Näitä kysymyksiä kun miettii lamppuviidakon keskellä,niin väkisin on jako sekaisin.Jotta asiat ei olisi liian helppoja niin tämä lamppusirkus muuttuu ilmeisesti vielä vuosikaudet.
Aivan totta. Ennen on ollut helppoa, yksi ja sama hehkulamppu on sopinut joka paikkaan ongelmitta. Valinnan vaikeutena on ollut vain matta tai kirkas lamppu ja muutama eri tehoa. Nyt valinta on muuttunut aivan eri hankaluusluokkaan: Kaikki lamput eivät sovi pakkaseen, jotkut lamput kirkastuvat hitaasti, jotkun eivät kestä jatkuvaa sytyttelyä. Hintahaitari on laaja. Sävyissäkin on eroja.
Monelta ikävyydeltä vältyttäisiin, jos kaupoissa myytäisiin vain laadukkaita tuotteita ja valikoima olisi järkevä. Nyt tilanne marketeissa on kuitenkin se, että lamppuja on kyllä pitkä hylly täynnä, mutta ei silti yhtään kunnollista! Toisiaan vastaavia halpalamppuja on monella eri nimellä. Merkkilamppujakin on kalliilla hinnalla hyllyissä, mutta nekin ovat kyseisen valmistajan halvempia malleja, ei siis parhaita mahdollisia (rahastetaan merkillä). Pakkaskäyttöön tarkoitettuja kunnollisia lamppuja ei ole kaupoissa juuri lainkaan! Edelleen kaupataan myös alitehoisia lamppuja, jopa alle 11 wattisia, vaikka yleisimmin pitäisi käyttää 15 - 30 W tehoja.
Kunnollista tiedotusta ei ole ollut. Maahantuojat eivät puhu lamppujen huonoista ominaisuuksista, mainostetaan vain erinomaisuutta. Onneksi EU-asetuksessa on vaatimukset pakkausmerkinnöille, joiden tultua voimaan pakkauksissa on mainittava esim. kirkastumisnopeus ja sytyttelykestävyys, eikä vastaavuuksia hehkulamppuun saa enää liioitella.