verensokerin nousu liikunnan jälkeen

...

kertokaa, mistä johtuu kun verensokeri nousee liikuntasuorituksen jälkeen.
Esim. verensokerini on ennen liikuntaa vaikka 7. juon liikunnan aikana vähän mehua. liikunnan jälkeen sokerini on 8 ja puolen tunnin päästä 10 ja sitten myöhemmin 11. sitten se laskee viiteen. mistä tää johtuu.. pitäisikö olla juomatta mehua, vai pitäisikö lähtöverensokeri olla matalampi. Neuvottu on että se voisi olla vähän tavallista korkeampi ja mehua pitäisi juoda..

7

8955

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Diabeetikon isä

      Luultavasti liikuntasuoritus (kova energiankulutus) saa elimistösi irrottamaan varasokereita, jotka sitten nostavat verensokeria. Lienee aika monimutkainen hormonaalinen systeemi, johon tuskin pystyt vaikuttamaan, mutta nyt sen tuntiessasi kyllä reagoimaan.

      Kannattaisi varmaan keskustella sinua hoitavan lääkärin kanssa, miten tällaiseen tulisi reagoida. Suorita muutamia mittauksia sekä ennen liikuntaa että sen jälkeen, niin sinulla on faktaa näytettävänä, kun menet seuraavan kerran lääkärin luokse.

      Kilpaurheilua aikaisemmin harrastaneella tyttärelläni nousi aina kilpailupäivänä verensokeri joskun hyvinkin korkealle jo ennen kilpailua, vaikka oli aamulla syönyt kuten muinakin aamuina. Arvio oli, että kilpailua edeltävä jännitys pisti adrenaliinit tai jotkut muut hormonit liikkeelle ja ne sitten saivat elimistön (maksa?) pistämään sokereita vereen.

    • ¤¤¤¤¤

      Meidän suvussa on tällä hetkellä 4 henkilöä jotka sairastavat diabeetesta. On aika ihmeellinen tuo sinun verensokerin noususi, en ole näiltä keneltäkään kuullut samaa, päin vastoin, jos on 12 ja menee kävelemään/pyöräilemään tai muuten liikkuu niin sen jälkeen putoaa jopa 4. Mehua on näillekin suositeltu ja vaikka pieni leipä mukaan ettei putoa liian alas. Olisikohan lääkärisi syytä tutkia tilanne vielä perusteellisemmin!!!

    • F30.9

      Eli milloin pistät liikuntaa edeltävän insun ja mikä valmiste? Entä milloin/miten syöt ennen liikuntaa?

    • mat.ilta

      Ennen liikuntaa söin omenan ja appelsiinin.Kuitenkin hiihtolenkin jälkeen veren sokeri oli yli 8 vaikka ennen suoritusta n.6.
      Hiihtolenkin pituus n. 1-2 h.Luulisi tuossa ajassa sokerien jo vähenevän.

    • VASTAUS

      Verensokerin nousu liikunnan aikana on aivan noemaalia eikä mitenkään haitallista vaikka ei mitenkään yleistä.
      Nousu johtuu verensokerin alhaisuudesta jolloin keho rupee kehittämään itse sokeria.

      Apu juo välillä vähän enemmän mehua (huom. sokeripitoista)
      niin kuin joku muu on kehoittanut menemään lääkärille, niin ei kannata ei se sano kuin saman kuin ensimmäisen vastauksen sanonut.

      • zinzin

        mulla saattaa vr esim tunnin liikunnan jälkeen olla hyvä eli siinä seittemän maissa mutta sen jälkeen alkaa nousta, jonnekin yli kymmeneen. ja sinä aikana en siis liiku. mistäköhän johtuu.


      • Anonyymi

        Ennen liikuntaa pitäisi syödä myös valkuaists. Lihassolut...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      92
      4716
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3892
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      202
      3758
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      88
      2169
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1318
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1204
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      161
      1183
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1075
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      934
    Aihe