Mitä pitää köyhän ajatella, kun ei tahdo saada hoitoa. Eli, kyseessä pitkäaikainen krooninen vaiva, mistä jatkuvaa viikottaista elämänlaadun laskua. Terveyskeskuslääkäri ei pidä kummoisena, ja tyytyy omaan arvioonsa - laittoi lähetteen erikoislääkärille konsultointimuodossa... kuka vastasi, ettei ole kuolemaan johtava tauti..ei tarvetta lisätutkimuksiin..ja jatkukoon omalääkärin lääkitys - parilla lisäehdotuksella höystettynä. Kun varmaa diagnoosia siis ei ole..ja vaiva jatkuu ja on särkyä, niin onhan nyt aivan käsittämätöntä, että terveydenhuolto ei välitä sairaista ihmisistä.... ei kai kriteerinä voi olla tappava tauti ja muut saakoot kärsiä nahoissaan. Mitä varten tässä maassa kukaan on maksanut veroja ja tehnyt töitä, jos ei kerran tämän enempää ole tyrkyllä terveydenhoidon puolella. Ja siis tässä on aikaa kulunut vuositolkulla, että kyllä niihin tutkimuksiin olisi ehtinyt lähetettä laittaa,jos halua...mutta sitä juuri ei omalääkärin ja näköjään konsultoivan erikoislääkärin mielestä ole niin väliä. Eli, minne olisi paras valittaa tällaisesta hommasta, kun ei tuo lääninhallitus liene kovin kummoinen paikka kanteluille. Kyseessä on selvä tutkimisen laiminlyönti ja hoidon saamattomuus. Asiasta on kirjattuna tavaraa taatusti tarpeeksi, siis siitä että potilas, eli minä olen asiaa vatvonut. Vaihtoehtoja myös kivun syyksi on useita,mutta lääkärit tyytyvät arvailuun, kuten tavallista. Olisiko terveydenhuollon oikeusturvakeskus oikea paikka.? Onko kellään vinkkiä moisen asian tiimoilta. Köyhänä ei ole tässä varaa hakea lähetteitä yksityiseltä, eikä se periaatteessa ole aiheellistakaan, kyllä kunnallisen pitää toimia näissä hommissa. Haastaisin lääkärit oikeuteen, muttei taida tuollaine aihe riittää noille torveloille ja tumpeloille syytteen nostoon.
ei saa hoitoa Suomessa..
tumpelot hommissa
3232
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kaikki tapahtui v.2008 toukokuun lopussa. kun 30.05.08 lapsi 10,5kk rupes oksentelmaan rajusti,ripuloi, oli myös kuumetta. 31.05.08 aamulla menin vauvan kans heti Lastenklinikalle, siellä vaan sanottiin mitkä ripulijuomat pitää ostaa apteekista- ei mitään verikoetta, ei mitään virtsa-/ulostenäytettä. Lapsi tietysti ei halunut ei syödä, eikä ottanut ripulijuomia, väkisin annoin kuumelääkettä.
01.06.08 lapsi edelleen ripuloi, oksensi, oli kuumeinen, nukkui vaan kaiket ajat, menin uudestaan Lastenklinikalle.Siinä mitattiin kuume, paino( mikä oli laskussa), annettiin tuttipullo ripulijoman kanssa ja olin sit lapsen kanssa yksin jossain huoneessa. Kun 2 tunnin päästä pullo tyhjä, 39,6 asteessa lapsi passitettiin kotihoitoon...edelleen ei otettu mitään näytteitä.
Kotona lapsi oli kuin elävä ruumis, nukkui ei edes liikahtanut. Sit mulle riitti, myös äitini eestissä soitti ja sanoi että nyt pakkat tarvitavat kimpsut-kampsut ja tulet Eestiin sairaalaan.
Minä ja lapsi satamaan, laivalle ja Tallinnassa mentiin suoraan sairaalaan- otettiin näytteet, sekä vauva että minä olimme tiputuksessa 3pv, kun kyseessä oli rotavirus.
Potilasvakuutuskeskuksesta tuli päätös, että Suomessa ns. lääkärit toimisivat oikein, lapsi sai tarvittavan hoidon ym. :S Mä olin ihan shokissa ja järkyttynyt. Missä tilassa lapsen piti olla, että häneltä todellaan näytteet olis otettu ja tiputukseen laitettu??? T.karpelan vauva oli pelkässä flunsassa ja otettiin heti sairaalaan moneks päiväks.
Varmaan sen takia meitä syrjittiin kun me ei olla suomen kansalaisia. Ja ihan varmasti teen siitä ilmoituksen Euroopan Ihmisoikeusjärestöön, jossain on kyllä rajaa. ne lääkärit varmaan itse tietää että jotain meni pieleen, mut kaikki kiellettään. Mun mitta on kyllä ihan täynnä!
valitus vaan sisään tuollaisesta. Huolimattomuudesta ja välinpitämättömyydestä johtuvaa..potilaan ja lapsen terveyden vaarantamista. Käsittämätöntä hutilointia on terveydenhuollon meininki nykyään.
Yritä saada toi viesti läpi vaikka hesarin mielipidepalstalle niin saa muutkin tietää suomen sairaaloiden tilan
http://www.hs.fi/keskustelu/forum.jspa?forumID=10