KRP:n tiedotus Wincapitasta herättää kysymyksiä
EOK on tarjonnut suoraa mahdollisuutta pääepäillylle Hannu Kailajärvelle kertoa kantansa tähän asiaan 1-1,5 tunnin suorassa ja leikkaamattomassa videoesityksessä, joka tulisi liiton sivuille internettiin. EOK:n saamien tietojen mukaan Keskusrikospoliisi (KRP) ei tähän suostu. "On kysyttävä: Salaako julkisuudelta jotakin juuri KRP"?
Nyt on kysyttävä, salaako julkisuudelta jotakin juuri EOK?
EOK on tarjonnut suoraa mahdollisuutta pääepäillylle Hannu Kailajärvelle kertoa kantansa tähän asiaan 1-1,5 tunnin suorassa ja leikkaamattomassa videoesityksessä, joka tulisi liiton sivuille internettiin. EOK:n saamien tietojen mukaan Keskusrikospoliisi (KRP) ei tähän suostu. "On kysyttävä: Salaako julkisuudelta jotakin juuri KRP"?
Nyt on kysyttävä, salaako julkisuudelta jotakin juuri EOK?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kun näköjään jäsenistön kaipaamaa videota ei kerran tule, voisiko EOK edes pyytää anteeksi toimintaansa jäseniä kohtaan nostattaesssaan täysin turhaa toivoa valuuttakaupan olemassaolosta.
Samalla voi myös pyytää anteeksi KRP:tä herjanneita kirjoituksiaan videon osalta kun nekin olivat pelkkää paskapuhetta?
Tämä taitaa nyt olla tässä.....
tavaa vasta videokameran käyttöohjetta, saattaa mennä n.50vuotta ennenkuin tulee mitään videota.
en kyllä tietenkään pysty verifioimaan tätä asiaa mutta näin minulle on vakuutettu tosi luotettavalta taholta.
Menee vielä kauemmin jos ohjeet ovat englanniksi. Sitähän ei Juntunen ainakaan osaa, vaikka on eurooppaa valloittamassa kotisohvalta.
Hannu-Petterin Hypnoottis-Heureettisella Päätöksentekoautomaatilla Hannumaattori 1100 (TM) koko Eurooppa on polvillaan alta puolen tunnin. Eikä Juntusen tarvitse edes kääntää kylkeä.
Odottakaa vaan.
.
Niin puuttuu video. En nyt ota kantaa esitysmuotoon; esitelmä, powerpoint esitys, satuooppera tai vaikka pantomiimi kelpaa. Mutta ei - EOK:n sivulla on vain se puolijauhoinen teksti, joka ei ota kantaa mihinkään.
Voisi se Kultasydän lausua, että Wincapita ei ollut huijausta. Samalla voisi sitten kertoa, missä rahat on ja ilmoittaa samalla koska kotiutukset alkavat. Jämerästi nyt vaan Hande nyrkkiä pöytää ja ryhtiä jäsenistöön.
Jos Kultasydän on tunnustanut huijauksen poliisille niin estääkö se nuoruuden kova esiintymiskuume ujoa miestä kertomasta samaa wincapitan jäsenistölle nyt? Jos ei uskalla videolla kertoa niin minulle kyllä kelpaa se Powerpoint. Kelpasihan se silloinkin, kun liikeideaa esiteltiin ja jäseniä värvättiin.
Niinpä niin - video puuttuu.
> Mutta ei - EOK:n sivulla on vain se puolijauhoinen teksti, joka ei ota kantaa mihinkään.
Tämä sveitsimäinen tiedotuspolitiikka tuntuu olevan ihan harkittua. Herää kysymys "kerääkö EOK vain harhaanjohtavalla tiedotuksella uusia maksavia jäseniä ja asiakkaita piirissään toimiville asianajajille?", kysyy Petri Helsingistä.
Sinällään tuo kirjoittelu ja kannanotot ovat olleet taitavia (siis yleisesti sisällöltään, ei todellakaan mitenkään journalistisesti). Pitkänen totesi tiedotustilaisuudessa esityksensä perustuvan vain jäsenistöltä saamiinsa tietoihin ja Kavoniuskin on pohjannut puheensa Kailajärven väitöksiin. Yhdistyjksen ajankohtaistapalstan kirjoitukset ovat suorastaan huvittavia siinä, että mihinkään ei oteta todellista kantaa, vaan ainoastaan tyydytään epämääräisiin vihjailuihin. Vähän kuin juorulehdistön juttuja lukisi.
Mitään todellista edesvastuuta ei siis ole päässyt syntymään ja kaikesta voi perääntyä toteamalla, että capitalaisilta saadut tiedot ovat olleet vääriä.
Mitään rikollistahan EOK:n toiminnassa ei ole ollut.
poliisi painotti, että videoinnin kieltäminen on Hannun kannalta myös oikeusturvakysymys. Hannun puolustus oli vielä tuolloin rempallaan. Poliisi siis suojeli Hannua myös hänen "omiltaan". Nyt häntä suojelee hänen puolustuksensa, Kavonius etunenässä, joten ei tässä vaikenemisessa mitään ihmeellistä ja uutta ole.
Miksi valuuttamestari myöntäisi jo tässä vauiheessa videolla;
MINÄ PETIN KAIKKI, MITÄÄN EN VOI KORVATA !
No vaikka vaan siksi, ETTÄ SE ON AINOA TOTUUS WIN CAPITA RIKOKSESSA !!!!!!!!!
paitsi omalla veljelleen.
MINÄ PETIN KAIKKI, MITÄÄN EN VOI KORVATA