ohjaustehostimen öljyn vaihto

1.kerta

Vectra 1,8 -05 ohjaus tuntuu tosi jäykältä. Luin jostain, että öljyt vaihtamalla voisi kokeilla parannusta. Ensisilmäyksellä en löytänyt koko öljysäiliötä. Eli löytyisikö yksinkertaisia toimintaohjeita ko. vaihtotyölle.

4

5748

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • frangrabba

      kunhan nyt joskus sen säiliön löydät niin ime säiliön kautta niin paljon kun tulee ja sitten vain uutta tilalle ja muista sitten ilmata oikein,kannattaa nostaa koko etupää ylös niin ei rasita tehostinta niin paljon kuin jos pyörät ovat maassa

      • se ilmaus

        tehdää oikei?


      • 25
        se ilmaus kirjoitti:

        tehdää oikei?

        oikean etulampun takaa sieltä sisälokarin alta toi säiliö ja pumppu. aika homma mut kerro mitens onnistui. jos sen säiliön imee letkulla tyhjäks ja täyttää uudella niin eikai se ilmausta tarvi?


      • pts-vertti
        25 kirjoitti:

        oikean etulampun takaa sieltä sisälokarin alta toi säiliö ja pumppu. aika homma mut kerro mitens onnistui. jos sen säiliön imee letkulla tyhjäks ja täyttää uudella niin eikai se ilmausta tarvi?

        Jos ratissa tuntuu kääntäessä nykimistä, on säiliössä liian vähän öljyä, joka johtuu siitä että tehstin vuotaa. Itsellä vuotaa, mutta lisäilin viimeksi öljyä n. 3 vuotta sitten, joten ei kannata hätäillä ja lähteä vaihtamaan tehostinta, vaan antaa vuotaa.
        Toinen vaihtoehto on että joustintuen yläpään laakeri on jumissa.
        Öljy kannattaa ostaa GM:ltä jos et ole varma mitä sinne pitää laittaa.
        Onne remonttiin. Säiliö on vähän hankalassa paikassa oikean lokarin sisällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      136
      3261
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      71
      2870
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      36
      2249
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      110
      2178
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      132
      2023
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      47
      1991
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1386
    8. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1174
    9. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      1014
    10. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      120
      959
    Aihe