siitä on monta vuotta kun luin yhden kirjan enkä muista enää sen nimeä.. tietäisikö kukaan?, kirjassa kerrotaan susilaumasta ja sen johtajauroksesta. joku metsästäjä yrittää tappaa niitä ansoilla ja mies yritti myrkyttää niitä susia ruualla.. en kyllä muista paljoa siitä oliskohan sitte ollu joku nuorten kirja mutta olis kiva lukea se uudestaa.. hitto ku siitä on nii kaun, ei vaa nimi muistu.
mikä kirja?
5
588
Vastaukset
- valkoinen susi
Dorothy Hearst: Suden lupaus
En ole lukenut kirjaa joten siksi vain arvailua.- peijooni1
varmasti hyvä kirjatuokin mutta ei se mitä haen... siitä on siis noin 9 vuotta kun kirjan luin siksi en siis muista paljoa siitä. eli aika vanhasta kirjasta kyse. kirjassa kerrotaan ennemmin tämän metsästäjän näkemyksiä. eli hän on siinä pää osassa. muistan että siinä kerrotaan myös tämän susilauman johtajauroksesta.
- Malyjo
Pieni kaivelu muistilokeroissa toi mieleeni tarinan Lobo-nimisestä sudesta, joka on ollut oikeastikin olemassa. Ernest Thompson Seton kertoi kyseisestä luontokappaleesta yhdessä tarinoistaan kirjassa Villejä Eläimiä. Itse tutustuin tarinaan joskus ala-asteella koulun kirjastossa, mielestäni erittäin hyvä ja mieleenpainuva kertomus.
En ole varma osuinko oikeaan, mutta ainakin kuvauksesi istuu siihen hyvin. Toivottavasti olin avuksi :)- peijooni1
siis toi on ihan varmasti 99% se kirja mitä etsin.. täytyy varmaa mennä kattoo kirjastosta jos loytyis... itse muistan kirjan myös koulu ajoilta je se palasi yhtäkkiä mieleeni.. silloin kirja oli mielestäni erittäin mielenkiintoinen.. kiitos todella paljon avusta...
- 14+70
Kamiitan varmaan monta vanhaa susitarinaa, kun kerron, että susilaumoja johtavat nartut. Miten lienee E.S. Seton senkin kuvannut?
Muuten, eihän kirjasi ollut Lismajoen sudenpyytäjä? Minä luin sen nimisen nuortenkirjan joskus, ja pidin siitä. Kirjailija taisi olla "Palo-"joku.- Anonyymi
Jack London oli erämaakirjailijoita. Susistakin jotain kirjotteli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614358KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1443120Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo472428Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?462343- 981985
- 241883
- 281596
- 221584
- 1501411
- 341233