Pitäis saada valaisin jossa vaihe ja nollajohdot kattokruunun paikalle. Katosta tulee kolme johtoa: sininen ja 2x ruskea. Miten kytken lampun oikein ja turvallisesti? Talo on 30-luvulta, mutta sähköt ilmeisesti uusittu 90-l alussa. Sininen kaiketi siniseen mutta mites muuten?
Kattokruunun paikka
entilaasähkömiestä
4388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mulla on samaisessa asunnossa metallirunkoinen valaisin, jossa on suojamaadoitusjohto. Oon kytkeny vaan vaiheen ja nollan, onko oikein vai oisko tuo maadoitus pitäny laittaa nollan kanssa samaan??
Jos valaisimessa on maadoitusliitin, niin silloin olisi maadoitus kytkettävä. Jos sattuu vahinko, niin joudut itse vastuuseen.
Tohon kattovaloon teet silleen, että laitat ruskeat siihen kattokruunuun ja sinisen nollaan eli siniseen. Jos sinulla on vain yksi painokytkin valaisinkytkimessä seinällä, niin yhdistät ruskeat piuhat samaan liittimeen kattovalossa.
Eli jos valaisimessa on vain ja ainoastaan nolla (sininen) ja yksi vaihe (ruskea), niin yhdistät ruskeat yhteen. Kun sinne nyt ei sitä keviä (maadoitusta) näytä tulevan, niin ei siitä sitten mitään, mutta jos tulisi, niin se jätetään kytkemättä (siis valolle tuleva piuha). Jos valaisimessa on maadoitusliitin, niin teet nollauksen eli kytket valaisimen liittimestä nolla ja kevin.
Ennen kuin alat nollailemaan niin olisi hyvä tarkastaa onko tilassa esim.maadoitettuja pistorasiota,kojeita tai laattalattia.On turhaa muuttaa tilaluokitus vaaralliseksi jos siellä ei ole muita maad. vehkeitä.
SEEEEIIISSSS!! SEIS STOP !
Unohtakaa edelliset ohjeet.
Jos katossa on vielä vanha valaisin niin laita se päälle(valo palaa).
Mene varoketaulun luo ja poista sulake josta lamppu sammuu.Jos valaisin on jo poistettu
etkä tiedä varmasti mikä sulake katkaisee sähkön kyseiseltä valaisimelta,niin on
parasta kytkeä pääkytkin 0 asentoon.
Kun vanha valaisin on irroitettu niin uutta aletaan kytkemään seuraavasti:
valaisimen sininen katossa olevaan siniseen
valaisimen ruskea tai musta kytketään katossa olevaan ruskeaan.Ihan kumpi vain käy.
Ei mitään lenkkejä mihinkään väliin.
Sitten irroitettu sulake takaisin ja OOOOOOH
ps omituista ettei ole kevi johtoa katossa jos -90 tehty sähköremppaa