Galluppi lapinkoiran ostamisesta

Lapska

Millä perusteilla olette päätteneet tai ajattelette päättää mistä ostatte lapinkoiran / millaisen ?
Onko se ihan että joku pentue vaan mistä tahansa, vai millaisia ajatuksia päätökseen on vaikuttanut / vaikuttamassa ? En tarkoita rodunpäättämis-kriteerejä, vaan sitä, mitä kriteerejä sille, mistä vihdoin pentu ?

4

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sakke.kl

      Kennel ei pelkkä kotikasvattaja.Toinen oli se,jotta minua pyydettiin tulemaan pennun ollessa kuukauden ikäinen käymään ennen kun sain edes varata pentua.Halusivat nähdä millanen omistaja penuille tulee.Näin sekä emon että uroksen ja muutkin kenelin koirat ja olot ja se ratkaisi viimeiseksi.

      • Lapska

        Lisäutelua, yritän selventää asioita ...

        Mistä syystä sinä tahdot, että on "kennel"? mitä se sinusta sitten on, omasta mielestäsi ?
        Mitä on sitten kotikasvattaja ? Jos nyt ymmärrät mitä kysyn - selvennykseksi : yleensähän omassa kotona kasvatetaan, eikä juuri paljonkaan muualla missään. Eli mitä sinä termillä tarkoitat, ja mitä negaa sinä siihen liität niin että et tahdo sellaiselta, ja mistä se johtuu se negan liitettävyys sinun mielestäsi ? Eikö kotikasvattajalla voi olla "kennel" yhtähyvin ? Eihän Suomessa pääasiallisena palkka-ammattinaan kasvattajia sanota yleensä olevankaan. Siispä, jos se on kaikille vain harrastus, eikö kaikkien pitäisi olla ns kotikasvattajia ;)
        Oliko paikka josta ostit, siis joku iso tarhakenneli, missä koiria erillisissä tarhoissa pitkät jonot, vai ... ?
        Vai arkoitatko, että sinusta on oltava nimenomaisesti maksettu kennelnimi ?

        lisäkysymys:
        Siinä tapauksessa jos näin tarkoitit,
        miten se tekee pennuista parempia ?
        Vai tekeekö ? Varmasti ?

        * * * * *

        Yritän tässä vähän perata näitä kaikenlaisia mahdollisia ja mahdottomia käsityksiä, mitä ostajakentällä on asioista ...

        Siksi kyselen, ja arvostan vastaamistanne. Se tuo esille ajatuksia, joita ihmisillä on. Ei tarvitse pelätä vastaavansa "oikein tai väärin". Kaikilla on oikeus omiin mielipiteisiinsä sekä kantoihinsa. Toki niistä voidaan keskustella, eikä kukaan ole aina oikeassa. Ja tietoa ei aina ole tarpeeksi - milloin kenelläkin. Tieto lisääntyy keskustelemalla, samoin se avaa - tai ainakin voi avata - ihmisten mieliä miettimään asioita enemmän kuin aiemmin. Tiedon ja keskustelun pitäisi myös lisätä ymmärrystä asioita kohtaan sekä keskinäisesti ihmisten kesken :)

        PS
        Vastatkaa ujostelematta, reippaasti ja rehellisesti. Tämä on anonyymi palsta, jolla voi vastata ihan anonyymisti ;) eli nekin jotka tyytyvät vain lukemaan, niin eikun reippaasti sanomaan vain miten on ollut omalla kohdalla. Saa sanoa vaikka värin perusteella lähimmästä ja halvimmasta pentueesta ostaneensa, ihan vapaasti, jos niin oli kerran asia. Tai jos niin ajattelee tehdä !


    • mamami

      ...mitään erityisiä kriteereitä ei ollut värin tms. suhteen. Ainoa toive oli että narttu ja puhdasrotuinen. Otettiin kotikasvattajalta, kun sattui sopivasti lehdessä ilmoittamaan. Olisi varmaan samalla tavalla otettu jostakin muualtakin jos olisi sattunut kohdalle. Minulla ei ollut mitään kokemusta koirista aikaisemmin, eli en varmaan olisi hirveämmin osannut valitakkaan tai en olisi mitään eroja huomannut.

    • 4+5=?

      Meillä on ollut koiria 60 vuotta ja niiden ostoista on kyllä kerrottavaa. Ostimme 1,5vuotta sitten suomenlapinkopiran pennun pieneltä kenneliltä. Omistajat töissäkäyviä ja harrastivat koira jalostusta.
      Emä oli 2,5vuotias hyvät paperit omaava. Todella hurmaava koira jolla ajettelemme tehdä pentuja ehkä vuodenpäästä, hyvällä isällä. Sitten meillä on 5kk porokoiranpentu. Tällä on takana tunnettu kennelnimi, mutta pennut syntyivät kotioloissa ja niissä myös kasvoivat. Nukkuivat omistajien makuuhuoneessa synnytys petillä, siksi kun pennun haimme. Mielestämme hyvä ostos, ja tällekin ajattelimme teettää pennut kun emä on noin 2,5-3 vuotias.
      Jos joku nyt ajattelee, että teen jo mainosta pennuista, niin se on väärin ajateltu. Kerroin vain kriteerit ja ajatuksemme jatkossa.
      Perustelut valintaamme on seuraava. Ostimme kerran 5kk vanhan kääpiövillakoiran n.s. kotikennelistä. Siellä oli useampi emä ja penikat ja emät asuivat yhdessä omistajiensa kanssa. Saimme todella hienon pennun josta meillä oli iloa 18,5v
      Sitten ostimme dubbermannin penikan myöskin 5 kuukautisen, kennelistä jossa koirat olivat ulkona häkeissä. Tätä penikkaa ei oltu leimautettu ihmisiin, se oli kuin villi joka pelkäsi kaikkia ihmisiä. Käytimme sitä maan parhailla koirapsykoloogeilla, ja hintaa tuli moninkertaisesti ostohintaan verrattuna, joka sekään ei ollut halvimmasta päästä.
      Yksi työntekijämme päästi sen vahinkossa vapaaksi ja se juoksi rekan alle. Surimme tietysi sitä mutta kaiketikin se oli koiralle aremelianta. Olisi ressu elänyt pelossa lopun elämäänsä, itse emme olisi sitä pystyneet lopettamaan.
      Sitten vielä kääpiövillakoira jonka tyttäremme osti viimeisenpäältä hyvämaineisesta kennelistä, ja hintakin sen mukaan. Saimme tämämän koiran kun tyttäremme poika oli sille allerginen. Koira tuli meille kaikkein kalliimmaksi, koska siinä oli kaikki mahdolliset viat. Pakko käyttää eläinlääkärissa viikottain, ja antaa jalakakylpyjä ja lääkkeitä päivittäin. Kärsi jostain allergiasta ja nuoli karvat pois jaloistaan.
      Näimme Englantilaisen dokumentin koirajalostuksesta joka on siellä mennyt aivan poskelleen. Saksan paimenkoirakin muistutti enemmä sammakkoa, kuin koiraa ja miten kivuliasta tällaisen elämä on?
      Yllä olevasta johtuen haluamme kantaa kortemme kekoon ja jalostaa suomenlapinkoiraa ja porokoiraa.
      Koiramme elävät kanssamme sisällä, niin paljon kuin haluavat. Yöt nukkuvat sänkyn jalkopäässä tai sänkyn alla miten haluavat. Meillä on lapissa mokki, ja suomenlapinkoira
      halusi olla 30 asteen pakkasessa ulkona, ja kesäisin enimmäkseen viileässä mökin alla.
      Koiramme saavat temmeltää pihalla vapaana, teemme noin 1,5 tunnin lenkkejä metsässa päivittäin.
      Viimeksi haluan myöntää, että tietämättömyyttämme ostimme 5 kuukautta vanhat pennut, paras aika on ostaa ne 7-8 viikoisena. meillä oli tuuria ja huonoa tuuria eli fifti fifti. Vastuuntuntoinen kasvattaja ei myy alle 7 viikkoista pentua ja vastaavasti jos pentu alkaa ikääntyä ennen luovutusta katsoo että pentu leimaantuu ihmiseen.
      Toivottavasti ylläolevasta oli vähän vihjeitä antavaa koiran ostajalle, joille kaikille toivon onnea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      34
      3996
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1899
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1364
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1296
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1195
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1051
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      951
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      333
      924
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      911
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      892
    Aihe