Seksi ja esileikki ( suomi vastaan etelän hedelmät )

molemmat kokenut

Suomi urhot jaksavat aina muistuttaa että, Turkkiin yms. Miehien perässä matkustavat ovat, niitä jotka eivät omasta maasta löydä/saa. Tähän voi tietysti vaikuttaa myös suomalaisen miehen kuva hyvästä kaadosta ( ei saa olla liian vanha, ei liian lihava, ei ruma eikä varsinkaan millään tavalla poikkeava ).

Ajatellaanpa näitä yden illan juttuja ( siis yleisesti, ei yleistäen ). Tarkoitan lyhyitä suhteita ( yhden illan tai lomaromanssin pituisia ). Suomessa menet viihteelle ja tapaat "mukavan" ja "hyvätapaisen" suomimiehen, jonka puheesta harvemmin saa selvää. Tämän itsensä jumalasta seuraavaksi tuntevan kaverin sänkyynkaato lause voi olla vaikkapa " Siis ihan jumalattoman kauniit silmät sulla ( känninen katse harhailee aivan muualla), olen täällä työmatkalla ja sinkku! Tässä vaiheessa vaimo ja lapset esiintyy lähinnä unohdettuna muistikuvana. Kaikista koomisinta on, että yleensä hyvin pienellä vaivalla mies saa naisen mukaansa ( aina joku löytyy ). Naiset voiva olla ja usein ovatkin,jopa miehiä pahempia syöjättäriä ( siis ei koske vain miehiä). Aamuyön tunneilla, sitten sählätään ja ählletään ja aamupäivästä oksennetaan ja ollan kylmiä sekä etäisiä ( se oli siinä sit,se lyhyt romanssi ).

Etelän mailla idea on sama Turkkimiehet yms. tuskin hakevat sen pidempää kuin yhden illan kaatoa/ lyhyttä lomaromanssia. Ero on siinä, että miehet tekevät työtä naisen eteen ( vaikka kaikki onkin suunniteltua). Samaan lopputulokseen ( huonoin tai hyvin tuloksin ) pyritään kukkasin, kehuin ja lahjoin. Naiselle ollaan kohteliaita, tarjotaan ruuat ja nainen tuntee hetken olevansa se kaunein ja haluttavin. Sillä hetkellä, kun mies iskee silmänsä sinuun ja tiedät mitä on taka-ajatuksena Turkkilainen yms. ymmärtää olla vilkuilematta muita naisia ( vain sinä olet koko hänen maailmansa ). Samassa tilanteessa ravintolassa suomimies on jo kerinnyt katsastamaan muutaman muun varalle, jos vaikka ei juuri tämän kanssa lohkea. Taka-ajatuksen kaikki tietävät molemmissa tapauksissa, miksi siis tyytyä sikamaiseen lähestymiseen.

Tällä en tarkoita pidempiä suhteita/avioliittoa. Ihan vaan näitä tällasia lyhempiä säätöjä...

7

1304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trtrtrtr

      macho rantajätkä ylipainoiselle suomihorolle kukkasia,lahjoja,illallisen ja vielä kehuu jotta pääsee lykkimään panssarivaunun kokoista akkaa?

    • uuuuuu

      Toi on kyllä ihan totta mitä kirjoitit suomalaisesta "kapakkakulttuurista".
      Juttu on kai niin et suomalaiset miehet on jo liiaks tottunu siihen et kapakasta saa aina naisen mukaan ilman et tarttes ees panostaa naiseen tai korkeentaan tarjoomalla pari paukkuu ja homma on valmis. En tiiä sit pitäskö enemmän syyttää miehiä vaiko liian anteliata naisia et tähän on Suomessa tultu...

      • kljhlkjhlkh

        tai jos mies ei maksaisikkaan ruokia ja kukkia ja drinkkejä vaan antaisi suoraan rahaa kouraan että pääsee panemaan?


      • hgfhfghfg
        kljhlkjhlkh kirjoitti:

        tai jos mies ei maksaisikkaan ruokia ja kukkia ja drinkkejä vaan antaisi suoraan rahaa kouraan että pääsee panemaan?

        antaa turkkilaiselle rahat sorkkaan jotta pääsevät äkkiä asiaan?


      • yönneito
        hgfhfghfg kirjoitti:

        antaa turkkilaiselle rahat sorkkaan jotta pääsevät äkkiä asiaan?

        Se Turkin poika osaa oikeasti panna kunnolla eikä lirputtele sillä puolilöysällä "pikku-veikalla".
        Kyllä on näiden tekstien mukaan joka ikinen suomalainen nainen lihava ja ruma... ja suomalaiset miehet upeita treenattuja älykkäitä komistuksia. Missä ootte komeat ihanat suomalaiset miehet kun en teitä tapaa missään enkä koskaan??


      • 8+5
        yönneito kirjoitti:

        Se Turkin poika osaa oikeasti panna kunnolla eikä lirputtele sillä puolilöysällä "pikku-veikalla".
        Kyllä on näiden tekstien mukaan joka ikinen suomalainen nainen lihava ja ruma... ja suomalaiset miehet upeita treenattuja älykkäitä komistuksia. Missä ootte komeat ihanat suomalaiset miehet kun en teitä tapaa missään enkä koskaan??

        olet poikkeus joukossa ja et ole selluliittiperseinen,siiderivatsainen,persejalkainen tyylitajuton katujyrä.

        Mutta hemmetin moni suomalainen eukko on vaikka kuvittelee itsestään ihan muuta.

        Turkin poikahan nyt nussii mitä ja ketä tahansa varsinkin jos onnistuu keplottelemaan eukolta vaivanpalkkaa.


      • sopusuhta
        8+5 kirjoitti:

        olet poikkeus joukossa ja et ole selluliittiperseinen,siiderivatsainen,persejalkainen tyylitajuton katujyrä.

        Mutta hemmetin moni suomalainen eukko on vaikka kuvittelee itsestään ihan muuta.

        Turkin poikahan nyt nussii mitä ja ketä tahansa varsinkin jos onnistuu keplottelemaan eukolta vaivanpalkkaa.

        Kyllä suomalainen mies suomalaiset naiset Turkin pojille mielellään antaa ( ainakin näiden vastausten perusteella ). Me suomalaiset naisethan olemme lihavia ja jos ei sitä ole suotu niin sit ainakin "horoja". Kyllä suomalainen laatu-uros hyvine käytöksineen tarvitsee, kiltin ja kuuliaisen Thaitytön käytettäväkseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      97
      7393
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      363
      6483
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      61
      3834
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3569
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      192
      2041
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      18
      1763
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      61
      1501
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1476
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1370
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1357
    Aihe