Vastasyntynyt ei syö tarpeeksi?

huolestuneet vanhemm

Meillä viikon ikäinen poikavauva joka ollut syntymästä lähtien pelkällä korvike/pulloruoalla. Synnäriltä sain sellaset ohjeet että 0-2kk iässä noin 500-600ml korviketta pitäis vuorokaudessa mennä, syöttövälinä 3-4h. Äkkiä laskettuna siis ainakin 60ml pitäis mennä kertasyönnillä! Meillä vauveli herää selvästi nälkäisenä (hamuilee käsiä suuhun, avaa suutaan..), mutta kun pullon laittaa suuhun hamuaminen/imeminen loppuu. Sitten heti sänkyyn laittaessa alkaa itku ja hamuaminen uudelleen, syliin otettaessa ja pulloa antaessa nukahtaa... Joskus joutuu kauankin narrailla ennenkun alkaa imemään. Huolii kerralla vain noin 10ml, sitten nukahtaa eikä suostu enää imemään vaikka pullon työntää suuhun. Suurin määrä mitä on kerralla mennyt on 40ml, sekin ihan pari kertaa. Lisäksi poika pulauttelee paljon, mietityttää meneekö sitä maitoa mahaan ollenkaan?! Kakkaa ja pissaa tulee ja poika nukkuu hyvin (välillä nukkuis päivät pitkät jos ei herättelis välillä syömään)..
Nyt tuleekin sitten paljon kysymyksiä::
- Luotanko siihen että vauva juo tarvittavansa, vaikka määrä tuntuu tosi pieneltä??
- Pitääkö vauvaa herätellä 4h välein syömään jos ei ite herää??
- Pitääkö pulloa vain pitää kärsivällisesti vauvan suussa vaikkei ime??

2

1385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......

      Viikon ikäinen voi syödä paljon tuota määrää vähemmän kun vatsa ei ole vielä venynyt. Monillahan maito nousee kunnolla vasta tuossa vaiheessa. Mutta siitä näet saako tarpeeksi kun menet neuvolaan punnitukselle. Eli jos paino ei nouse niin sitten on ongelma.

      Kyllä mä herättäisin 4 tunnin päästä jos ei itse syö. Vatsa on kuitenkin silloin tyhjä. Muuten seuraavalla syönnillä ei mene niin paljon.

    • tsemppiä.

      - Luotanko siihen että vauva juo tarvittavansa, vaikka määrä tuntuu tosi pieneltä??
      Jos paino nousee ja vauva on tyytyväinen, niin ei kannata liikaa huolehtia. Tietenkin jos vain 10 ml uppoaa useammalla syöttökerralla, niin silloin liian jää liian pieneksi maitomäärä vaikka tunnin välein syöttäisi. Jos pissaa ja kakkaa kuitenkin tulee normaalisti, niin ehkä vauvanne on vain erityisen pieniruokainen. Teillä on kai kohta terveydenhoitajan kotikäynti (tai eka neuvolakäynti), jossa vauva punnitaan.

      Meillä esimerkiksi korviketta meni 2 kk iässä noin 600 ml ja 4 kk iässä 700-800ml ja paino nousi tasaisesti reilusta pulauttelusta huolimatta. 0-2 kk imetin, joten määrää en tiedä.

      - Pitääkö vauvaa herätellä 4h välein syömään jos ei ite herää??
      Kuten edelläkin, jos paino nousee, vauva on tyytyväinen ja vauva on perusterve, niin nukkuvaa vauvaa ei tarvi herättää öisin syömään, päivisin voi pitää kiinni 3-4 h syöttöväleistä (synnäriltä saatu ohje).

      - Pitääkö pulloa vain pitää kärsivällisesti vauvan suussa vaikkei ime??
      Ei. Tuttipullo on syömistä varten ja siitä kannattaa pitää jo alussa kiinni.

      Imemisvaikeuksista sen verran, että syitä on monia, esim. liian kireä kielijänne, vääränlainen tuttipullo, masuvaivat, vauva on liian unissaan syödäkseen, jne

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      219
      5973
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3744
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      82
      2587
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      39
      2121
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1902
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      45
      1868
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      1765
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1656
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1502
    10. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      33
      1468
    Aihe