Turhaa Turhempi Yle!!!!

Pieni-Ihmeinen

Mä makselen kiltist oman tv-lupamaksuni ja katon yleä noin 2h viikossa ja oon 28v nuori aikuinen....
Yle saa rahaa noi 400 miltsii ecuu vuodes ja silti tuottaa tappioo ??? Mitä hittoa ne tekee meijen veron maksajie rahoille :///

Mun mielest niillä on turhan monta kanavaa ja turhan monta työntekijää :////

Tv:n puolella riittäs yks hiton tv kanava iha hyvin ja alkas sit rakentaa sen pohjalle ja sillä siisti nii vähentys kulut kummastee :)))

joka paikas karsitaa kuluja näi laman alla mu miksei yle ees yritä ??? pistää vaa pientä ihmist ihmetytttää ku kattoo ku seuraava Tv-lupa maksu pamahtaa posti luukust alas :////

3

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AimoSurakka

      Se lama on jo.
      No, asiaan. Ylestä lähtee parin vuoden sisään 300 työntekijää, mikä laskee työntekijämäärän kai alle 3000 ihmiseen.

      Itse en varmaan katso varsinaisesti telkkaria tuota enempää viikossa. Lapset katsovat lastenohjelmia kuitenkin aika lailla, onhan ne taustalla siellä itsellekin mutta en laske sitä aktiiviseksi katseluksi.
      Kävin äskettäin digiboksin tallenteita läpi jos aikaa katsomiseen sattuisi olemaan. Huomasin että suurin osa ohjelmista on Yleltä tallennettuja. Teemalta muun muassa.
      Ei niiltä mainoskanavilta tule yhtään sen parempaa ohjelmaa. Nekin ohjelmat maksetaan tuotteiden hinnoissa, vaikkei sitä pysty suoraan näyttämäänkään.

      Mulle Ylellä on se arvo, että edes sieltä tulee kohtuullisen usein jotain katsottavaa. Lisäksi seuraan nykyisin ylen uutissivuja netissä, www.yle.fi/uutiset koska ne on kehittyneet edukseen aika äskettäin ja melko paljon.

      Löysin kaiken disinformaation keskeltä Ylen omat yhtiöstä kertovat sivut:

      http://www.yle.fi/kampanjat/avoinyle/

      • .

        Kyllä YLE lähtee,

        tulevaisuudessa menee kaikki kanavat kortille ja kenen kortteja ei osteta, ei pysy kauaa pystyssä,

        alle 5-vuoden aikana YLE-tv-veroluonteiset maksut poistuu, tulette näkemään.


      • 1000 ulos Ylestä!

        300 ei tunnu vielä missään, kun firmalla on tuhansia työntekijöitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      211
      12000
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8238
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      60
      6398
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      178
      5319
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5020
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      51
      4543
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      121
      4472
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      123
      3998
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      83
      3472
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      58
      2059
    Aihe